Author Topic: Какво пробвахте последно?  (Read 166806 times)

Re: Какво пробвахте последно?
« Reply #780 on: 14, December, 2018, 21:29:44 »
Някой да е опитвал "Grant's triple wood smoky"? Мнения и оценки, ако може!

Е, вече го опитах. Тъмна бутилка за заблуда... демек опушено е. Съдържанието е доста светло/липов чай/, може би само от бъчвите, на бутилката не пише за оцветител карамел. На нос : горяло сухо дърво на няколко дни, бинт, стар шкаф за лекарства на баба ми, но вече без лекарствата, йод от водорасли, сладникавост от плодове. Вкус: Дим, преминаващ в плодовита сладост и завършващ с лека горчивина като от кайсиеви ядки. Завършек: среден, с  горчивината на кайсиевите ядки, танин, финална далечна сладост от екзотичен плод. Мога да кажа, че нищо брутално няма в това уиски, интересно е, но не и забележително. Цена 28 лв., на промоция 20лв. За тези пари е ок. при положение, че няма много пушеци в низкия клас. На мен лично за тези пари повече ми харесва Феймъс Граус Smoky Black, но и това става. На вкус и цвет товарищ нет.
« Last Edit: 15, December, 2018, 15:15:37 by донКурлеоне от СиераЛеоне »
Ако трябва да избирам между Паркинсон и Алцхайер, бих избрал Паркинсонът. По-добре е да разлееш малко уиски по панталона си, отколкото да забравиш, къде си оставил цялата бутилка !!!

Ivaylo

• Full Member
  • Drams: +4/-0
« Reply #781 on: 21, December, 2018, 00:08:37 »
Maker' Mark 46 - едно от последните неща които пробвах. Оказа се доста противоречив бърбън заради допълнителния процес на отлежаване( стандартното уиски се финишира в същите бъчви с допълнително добавени силно обгорени дъски). Резултата е доста различно уиски от стандартния вариант. Класическия вариант за мен е приятно уиски, но без особена комплексност и дълбочина, докато тук уискито определено се усеща като доста по-отлежал бърбън с кладически нотки на ванилия, карамел, кожа, мед и подправки. Доста пивко и според мен би се харесало на почитателите на бърбъна. Интересно ми е какво мислите за този тип на финиширане/отлежаване на уискито. До колкото си спомням не отдавна Compass Box имаха проблеми с едно от техните уискита по подобни причини.

Sirakoff

• Full Member
  • Drams: +3/-0
« Reply #782 on: 22, December, 2018, 14:20:56 »
Вчера имах възможност да опитам следните представители от  Япония, Ирландия и Шотландия:
1. NIKKA Coffey Grain - приятен аромат, вкус наистина основно шоколад, естествено нищо свързано с кафето, каквото и уискито няма. :) Свежо, плътно и леко. С малко вода ми се разми и аромата и вкуса, поне на мен.
2. NIKKA Days - това бил наследника на All Malt, които вече не се предлагал. Страшно приятно свежо и ароматно уиски. Изключително флорално, леко пивко и вкусно. Имам отворен All Malt и не ми допада толкова, колкото Days. Препоръчвам го силно! С няколко капки вода става още по-ароматно и вкусно! За ежедневна употреба е идеално.
3. REDBREAST 12 Cask Strength - силно, кръгло, пикантно, силен завършек - истински ирландец! Усетих круша, ябълка и вкус на дъб. Направих си експеримент, добавих му доста вода, почти 1:1 в чашката и пак аромата и вкусовите качества се запазват силни и доминиращи.
4. Clynelish 14 - изключтелно приятен аромат и вкус. Лимони и мед и сякаш канела. Сладичко. Има едва доловима нотка пушек, но е толкова слабо забележим, че го открих, чак след края на чашката. Много добро за ежедневна употреба също!

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +46/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #783 on: 22, December, 2018, 14:39:47 »
Гугълни Aeneas Coffey или се порови във форума и енигмата с кафето ще се разбули

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Skye

• Aficionado Member
  • Drams: +18/-0
« Reply #784 on: 22, December, 2018, 14:40:35 »
Като гледам, си си спретнал един мини-фест "около света за 80 минути"  :)
Clynelish 14 отдавна се каня да го опитам (стои едно шише в шкафа). Фен съм на пушилките, ама добре звучи описанието ти. И Тошко го похвали преди седмица.

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +24/-2
« Reply #785 on: 24, December, 2018, 11:26:10 »
Clynelish 14 отдавна се каня да го опитам (стои едно шише в шкафа). Фен съм на пушилките, ама добре звучи описанието ти. И Тошко го похвали преди седмица.
Хич не го бави - страхотно уиски - в моето съзнание винаги ще бъде като брат-близнак на Oban. Изключително уиски - дава ти от всичко по малко, като най-голямото достойнство в моите очи е цялостното удоволствие докато го пиеш. Помня го като букет от добре озрели плодове, смесен с лек аромат на кожа и много деликатен пушек в далечината (нищо общо с островните пушилки, по-скоро асоциирам с една тийнейдърска простотия - като пушиш пура и издишаш дима в чаша с приличен коняк, захлюпиш чашата и след няколко минути вдишаш дима - ей за такъв пушек се сещам).

Sirakoff

• Full Member
« Reply #786 on: 26, December, 2018, 12:38:30 »
И още една нова бутилка за мен:
The Sexton Single Malt - Irish Whiskey - Новото от Бушмилс дестилерията. Силен плодов аромат - цитрус и ябълка. На вкус е сладичко, доминира шери бъчвата и пак плодове. На Уиски феста го опитах и бях решил да си взема бутилка, като се появи по магазините. Добър послевкус, не дълъг, все пак добре за мисля 5 годишен малц. С няколко капки вода става още по-пивко.  Добро е за Коледа.  ;D

Един голям минус има бутилката - поради формата си при наливане подлизва и се губи не малко от съдържанието.
« Last Edit: 26, December, 2018, 22:32:31 by Sirakoff »

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +27/-4
« Reply #787 on: 26, December, 2018, 13:59:32 »
Nikka Days за съжаление си е най-обикновен бленд , макар и с малко повече претенции. Как някой твърди /и то Ника,  дето все пак са име/ , че чист малц е заместен с бленд, все едно сме дебили.
Ама явно и те яко са напържили гордостта си - Coffey колоната ,   яхнали са "японската" вълна и бълват продукция.
Явно в тоя форум все по-често ще си споделяме, че някой производител пак ни качва на кормилачката.
В един момент негативните отзиви ще надделеят над  положителните. Засега във форума вторите,  мисля,  водят .
« Last Edit: 26, December, 2018, 14:17:35 by todoresqu »

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #788 on: 26, December, 2018, 18:26:14 »
В един магазин имаше отворени Benromach Sassicaia и Glendronach 14 YO Virgin oak. Пробвах и двете, купих първото. Бенромахът ме изненада много приятно, особено като се има предвид колко е младо.Изключотелно интересно, но от две глътки не можах да придобия кой знае колко представа. Определено ще има какво да даде.
Дронахът също е доста читав, но можеше да го оставят още малко в девствените бъчви. Оставя впечатление на по-младо, отколкото е.

Sirakoff

• Full Member
« Reply #789 on: 26, December, 2018, 22:41:18 »
Nikka Days за съжаление си е най-обикновен бленд , макар и с малко повече претенции. Как някой твърди /и то Ника,  дето все пак са име/ , че чист малц е заместен с бленд, все едно сме дебили.
Ама явно и те яко са напържили гордостта си - Coffey колоната ,   яхнали са "японската" вълна и бълват продукция.
Явно в тоя форум все по-често ще си споделяме, че някой производител пак ни качва на кормилачката.
В един момент негативните отзиви ще надделеят над  положителните. Засега във форума вторите,  мисля,  водят .
Реално е така, да!
Ето описанието:
Nikka Days is described as being a "subtle blend of grain whiskies," so malt lovers may be disappointed. For those that are good with grain-forward whiskies, though, the €39 price point should be quite attractive in a market dominated by expensive Japanese whiskies.
« Last Edit: 26, December, 2018, 23:26:05 by Sirakoff »

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +54/-2
« Reply #790 on: 08, January, 2019, 16:28:35 »
Хич не го бави - страхотно уиски - в моето съзнание винаги ще бъде като брат-близнак на Oban. Изключително уиски - дава ти от всичко по малко, като най-голямото достойнство в моите очи е цялостното удоволствие докато го пиеш. Помня го като букет от добре озрели плодове, смесен с лек аромат на кожа и много деликатен пушек в далечината (нищо общо с островните пушилки, по-скоро асоциирам с една тийнейдърска простотия - като пушиш пура и издишаш дима в чаша с приличен коняк, захлюпиш чашата и след няколко минути вдишаш дима - ей за такъв пушек се сещам).
За "Clynelish" 14 yo, мога да кажа само суперлативи! Изключително уиски, на цена която се задържа от доста време на разточително приемливи нива. Много ми беше мъчно, когато го спряха за известно време и два пъти повече се зарадвах, когато го пуснаха отново, на почти същата цена. Това е нещо, което не само трябва да се опита, но и винаги да ти стои под ръка в шкафа.

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +27/-4
« Reply #791 on: 11, January, 2019, 11:49:00 »
Тоя твой шкаф!  Затварям очи и   въображението ми рисува чудеса.
« Last Edit: 11, January, 2019, 11:50:42 by todoresqu »

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +54/-2
« Reply #792 on: 11, January, 2019, 13:52:36 »
Не е нещо кой знае какво, но е като "бойна готовност" и има всичко необходимо, и то на "една ръка разстояние".
Не съм правил скоро инвентаризация, но със сигурност имам отворени следните неща: Bowmore Surf; Bowmore 10, 46% Sherry Cask; Talisker 10; Kilchoman Machir Bay 2012; Kilchoman Machir Bay 2013; Smokehead; Jura 10 Origin; Jura 16 Diurachs' Own; Laphroaig 10; Laphroaig QA Cask; Longmorn 15; Caol Ila 12; Bruichladdich Links; Glenfiddich 12; The Balvenie 12 Triple Casк; Ardbeg Ten; Ardbeg Corryvreckan; Glen Grant 10 и естествено Clynelish 14.
Имам и една гарафа, в която по примера на Наско си правя бленд от остатъците от полупразните бутилки, както и от тези, които не ми понасят и не мога да пия. Комбинацията е "уникална" и се получават доста интересни неща понякога. Във всеки случай е идеално за манерката, която си нося на лов.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #793 on: 11, January, 2019, 14:25:40 »
Инвентаризацията е готова.
Аз си го представям като онези вградени гардероби, в които влизаш и от всички страни ти се усмихват етикети

Skye

• Aficionado Member
  • Drams: +18/-0
« Reply #794 on: 11, January, 2019, 22:23:54 »
Не е нещо кой знае какво, но е като "бойна готовност" и има всичко необходимо, и то на "една ръка разстояние".
Не съм правил скоро инвентаризация, но със сигурност имам отворени следните неща: Bowmore Surf; Bowmore 10, 46% Sherry Cask; Talisker 10; Kilchoman Machir Bay 2012; Kilchoman Machir Bay 2013; Smokehead; Jura 10 Origin; Jura 16 Diurachs' Own; Laphroaig 10; Laphroaig QA Cask; Longmorn 15; Caol Ila 12; Bruichladdich Links; Glenfiddich 12; The Balvenie 12 Triple Casк; Ardbeg Ten; Ardbeg Corryvreckan; Glen Grant 10 и естествено Clynelish 14.
Имам и една гарафа, в която по примера на Наско си правя бленд от остатъците от полупразните бутилки, както и от тези, които не ми понасят и не мога да пия. Комбинацията е "уникална" и се получават доста интересни неща понякога. Във всеки случай е идеално за манерката, която си нося на лов.

Ами Тошко го е описал с хирургическа точност:
Тоя твой шкаф!  Затварям очи и   въображението ми рисува чудеса.

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #795 on: 11, January, 2019, 23:52:16 »
Tomatin 15 YO Bourbon Cask - доста приятно усики, качествен дестилат с типичния профил за уиски, отлежавало в американска бъчва. Прави ми впечатление, че в травъл ритейл мрежата пускат неща, които са изключително пивки. Това определено е едно от тях. Бъчвата се усеща, но не се натрапва. Приятна ванилия, малко шоколад, разбира се лека асоциация за сено, която усещам в абсолютно всеки травъл ритейл ексклузив, плодове. Послевкусът е кратък, но добър. А най-приятното за мен е, че алкохолът почти не се усеща. А е 46 градуса.
Гленфарклас 18 - разкошно уиски, ако му дадеш време да се отвори. Типично шери уиски. Може би ако го бяха бутилирали на няколко градуса повече, щеше да е легендарно. Уважавам тази дестилерия и препоръчвам на всеки да опита колкото се може повече техни неща. Особено над 15 г.

Sirakoff

• Full Member
« Reply #796 on: 20, January, 2019, 11:06:44 »
Glen Grant 12 - ароматът веднага напомня круши,ябълки,ванилия. На вкус - малц с отново доминиране на плод и ванилия и след като малко се отпусне хванах и мед. Много пивко, леко и приятно. Типичен спейсайд. На цвят - светъл кехлибар. За съжаление е и студено филтрирано и оцветено. Отлежава всичките 12 години в екс-бърбън бъчви и това го е направило едно прекрасно уиски.
Update - в бутилката остана под 30% съдържание и онази свежест вече липсва. Има лек аромат на ванилия и малко мед и доста на алкохол. Направо си бие малко на ракия :)
« Last Edit: 06, February, 2019, 11:54:42 by Sirakoff »

Sirakoff

• Full Member
« Reply #797 on: 11, February, 2019, 22:05:15 »
Tomatin Legacy - NAS уиски, което доста прилича на бърбън - все пак в такива бъчви е било.  Вкусът е на ванилия, цитрус от които сякаш лимона изпъква. Топла бърбанова пикантност на финала.

Highland Park 12 Year Old - Viking Honour - много приятен нос - наситен  малц, сол, дъб, малко ванилия. На вкус се усеща малц-а, пикантно и доста добре завършено. За пръв път го опитвам и имам чувството, че го пия от години.

Sirakoff

• Full Member
« Reply #798 on: 03, April, 2019, 21:19:52 »
Oban 14 - имам бутилката от началото на февруари, ама чак сега се наканих да го опитам. Ммммм... На фестът в петък и събота го имаше, но бях зает да опитвам другите неналични вкъщи бутилки . 8) На нос - цитрус, мед, дърво, малц. На вкус отново цитрус, вкус на бъчва и черен пипер. С няколко капки вода стаав още по-силно. Финалът изобщо не е дълъг, като за отлежало 14 години. НО като гледах Ралфи да го опитва, той твърди че с намаляването на количеството в бутилката, нещата доста се подобрявали. :) Ще го видим това!  dram

п.п. наистина е изключително близо до Clynelish 14, дори и по форма на бутилката.
« Last Edit: 07, April, 2019, 00:07:50 by Sirakoff »

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #799 on: 12, April, 2019, 20:39:32 »
Оня ден вкдях това в Лидл. 16лв та реших да го взема. Бъчвите якл са играли, защото се усеща голяма екстракция, но си личи, че е много младо - здраво пари, много остро е. Честно казано онзи 5г. малц без кутията с капачка на винт е по-добър от това дърво. Нищо че е в тубос и коркова тапа.