Author Topic: Какво пробвахте последно?  (Read 146150 times)

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +24/-4
Re: Какво пробвахте последно?
« Reply #700 on: 14, July, 2018, 19:59:15 »
След толкова много години се чудя дали не се напъваме да харесаме нещо повече от Ардбег 10, Лагавулин 16 ,  Лафройг 10 и може би Боумор12.
А и те /тези от острова/ виждат зор да ни впечатлят.
« Last Edit: 14, July, 2018, 20:05:16 by todoresqu »

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +22/-2
« Reply #701 on: 14, July, 2018, 22:32:54 »
Определено си прав, Тоше. Аз лично харесвам дърти уискита. Например 18 годишният Лафройг ми харесва доста повече от 10 годишния. Не че 10ката ще я върна. Обаче съвременните NASове не мога да ги възприема - QA cask, An Oa, Moch, No.1 Vault... Ако сега започвах да навлизам в света на уискито, нямаше да съм толкова запален

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +43/-2
« Reply #702 on: 16, July, 2018, 10:18:41 »
Понеже с Братчеда сме класически фенове на Ardbeg, още миналото лято пробвахме Ardbeg An Oa, след като го бяха пуснали на пазара. Освен високата цена, почти нищо друго не ме впечатли. Че е Ardbeg, Ardbeg е, но ми е прекалено безлично за такава висока цена. Uiggedail-а наистина е много добър, но въпреки всеобщите симпатии, на които се радва, аз харесвам повече  Corryvreckan-а. Може би заради приликата му с Ardbeg Ten, който ми е безспорен фаворит.
Въобще тези маркетингови трикове с постоянното заливане на пазара с нови продукти на все по-високи цени, никак не ми харесват. Както не харесвам уискитата без години, колкото и да ги хвалят и възвеличават с подходящи и натруфени легенди по етикетите.
Колкото повече неща опитвам, толкова повече стигам до извода на Тошко за красотата на класиката. Като се замисля и си направя ретроспекция, се убеждавам че най-голямо удоволствие ми доставят Ardbeg Ten, Laphroaig 10, Caol Ila 12, Lagavulin 16 и Talisker 10. И като си гледам шкафа с отворените бутилки, тези винаги присъстват.
С любимата ми дестилерия Bowmore нещата са малко по-сложни, тъй като те сякаш нямат ясно изразен базов представител на бюджетна цена. За сметка на това пък харесвам почти всичко тяхно. Най-любим ми беше  Bowmore Surf, заради приятния и фин пушен малц и страхотната си цена. Поради същата причина сега си пия Black Rock и Gold Reef, които в промоции са на доста прилични цени. И в момента в шкафа имам три отворени Bowmore-а и съвсем заслужено тази дестилерия носи "жълтата фланелка" в моята класация.   Все пак класиката тук трябва да е Bowmore 12, както въздесъщия Тошко е отбелязал.

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #703 on: 16, July, 2018, 21:08:50 »
и аз много харесвам Bowmore. 12ката е прекрасно бюджетно уиски - може би любимата ми "пушилка". Ако развържем малко повече кесийката, Даркест е страхотен - дали старият NAS или 15ката, все тая :) 18ката също е разкошна. Black Rock не ме впечатли толкова, може би просто очаквах повече. Но пак го предпочитам пред Ардбег Тен примерно. Когато сравнявам уискита, основен момент при мен е за тази цена какво друго уиски мога да купя. Е, Ардбег тук губи редовно.
Май забравих да похваля (още) едно уиски - Балвени 14 Caribbean Cask - определено ме впечатли. На фона на заливащите пазара малцове  наподобяващи бюджетни блендове, в моите очи това уиски блести. Пробвайте го задължително :)

blago

• Newbie
  • *
  • Drams: +1/-0
« Reply #704 on: 17, July, 2018, 14:21:12 »
Привет,
последно (преди 2 дни) опитах отново Bruichladdich 15 Second Eddition.

Ботлинга е стар и се намира трудно на пазара, бутилката която пробвах е бутилирана 2006та година, което означава дестилат от 1990/1991, отпреди затварянето през 1994.
46%, NCF, NC, финиширан в бъчви съдържали сотерн от Chateau d'Yquem.

Впечатленията са ми за old school скоч, дистилиран и отлежал внимателно, в топ бъчви.
На вкус мед, ванилия, плодови и флорални нотки, умерено мазно, с умерен пънч.

dram

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #705 on: 17, July, 2018, 17:21:24 »
Не знам къде ги опитваш тия вкуснотии, но този период е велик -  пил съм XVII и е невероятна, имаше парченца дърво на дъното. Истинска работа.
« Last Edit: 17, July, 2018, 17:38:34 by todoresqu »

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #706 on: 17, July, 2018, 17:28:47 »
Като си говорехме за Ардбег 10, един приятел много пътува - жена му работи в Белгия. Та той не пропускаше да си вземе от летището гореспоменатото уиски, когато беше 32 Евро, разбира се. Та идва в магазина да си вземе някое   друго пушече и се хвали - преброил ги - 32 /тридесет и две / бутилки.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +38/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #707 on: 17, July, 2018, 18:19:28 »
Тая седемнайска и аз я пих при теб Тошко и мога да потвърдя какво фино уиски е. Реално май е единственото Лади от старите дестилати, което съм пил, т.е. преди Джим да почне да реди казаните и да го превърта през шантави бъчви.
Не знам къде ги опитваш тия вкуснотии, но този период е велик -  пил съм XVII и е невероятна, имаше парченца дърво на дъното. Истинска работа.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

vutzov

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +6/-0
« Reply #708 on: 19, July, 2018, 21:40:51 »
Снощи с Вуцов бяхме на тейстинг на Ардбег. Пихме Ten, An oa, Uiggedail, Corryvreckan...

Потвърждавам на 100% казаното от Шарк, че си изкарахме супер. За малцовете:
10-ката е е дни от най-добрите value-for-money, които съм опитвал, а и не само. Когато беше 30 евро литъра на летище София винаги взимах по 1-2. Супер добро помня един път чашата на сутринта - мокър пепелник и боровинки ама много интензивно. Само като се мине половината бутилка трябва да се пие бързо, а на 1/3 направо на екс 😁

Ан Оу по-рехаво навярно да, не помня на цитруси ли избиваше малко повече или просто на всичко по по-малко от 10-ката. PX бъчвите не ги усетихме. Все пак ако ми подарят бутилка ще я изпием :).

Уигедал - супер уиски. Всичко казано от Шарк потвърждавам. :)

Кори - супер уиски, като бих му добавил вода. Да се има предвид, че за съм твърд no-water-guy и наистина го имам предвид.
« Last Edit: 19, July, 2018, 21:48:11 by vutzov »

Ivaylo

• Full Member
  • Drams: +4/-0
« Reply #709 on: 26, July, 2018, 19:17:58 »
Наскоро пробвах Edradour 10 SFTC Sherry и реших да го сравня с нещо познато и подобно, та успоредно с него си взех и един Aberlour A'bunadh. Определено ми хареса Едрадура, комплексен не много сладникав, по-скоро сух. Въпреки това ако трябва да избирам между двете фаворит ми е Аберлора.
За финал пробвах и Bunnahabhain 8 на Gordon & Macphail - страхотно уиски, новата ми любима пушилка. Комплексно, пушек, медикаменти, шоколад, сушени плодове, лека солена нотка. При първа възможност бих си взел бутилка.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #710 on: 26, July, 2018, 23:05:25 »
На мен Aberlour ми е малко странен дестилат като цяло. A'bunadh съм пробвал няколко бача и бяха добри, но при мен Edradour е за предпочитание, като най-доброто шери, което досега съм пробвал от дестилерията е в готините цилиндрични декантерти (IBISCO). Тук дебютира на WRW феста през пролетта и много ме впечатли.

В тази дискусия най-доброто е, че говорим за две супер добри уискита и им търсим кусури :)

Ivaylo

• Full Member
« Reply #711 on: 27, July, 2018, 14:50:21 »
"В тази дискусия най-доброто е, че говорим за две супер добри уискита и им търсим кусури"
Напълно съм съгласен :) Надявам се да мога да намеря от въпросния Едрадур (IBISCO) в някой бар.

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #712 on: 27, July, 2018, 15:42:45 »
ммм да, Ибиското е убиец. Феноменално уиски.

Ivaylo

• Full Member
« Reply #713 on: 30, July, 2018, 21:18:27 »
Напоследък вкарвам малко разнообразие в избора на уиски (а и други напитки) и си взех няколко ирландски уискита. Засега съм отворил само Writer's Tears и съм впечатлен. Страхотно уиски, микс от малц и традиционния ирландски pot still. Доста различен профил, микс от презрели плодове, банани, зелени ябълки, нотка цитрус, борови иглички, мента. Би ми било интересно да пробвам cask strength версията, но е на абсурдна цена според мен.
Преди известно време приключих и бутилка Bulleit 10, но останах малко разочарован. Общо взето NAS вариантите ми харесват повече.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #714 on: 30, July, 2018, 21:28:43 »
Writers е наистина страхотно уиски на много достъпна цена. Много го харесвам.
Другите 2 ирландски, които наистина са ме впечатлявали са Powers John's Lane 12yo (или нещо такова) и Redbreast 12yo Cask Strength

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Ivaylo

• Full Member
« Reply #715 on: 30, July, 2018, 22:25:28 »
Като спомена Powers, много харесвам стандартния NAS вариант, но новата бутилка. Вече е 43% non-chill filtered и според мен е доста подценяван

Ivaylo

• Full Member
« Reply #716 on: Today at 10:30:47 »
Напоследък почти приключих 2 бърбъна - Bulleit 10 и Buffalo Trace. Добре, че са приятелите да помагат в трудни моменти :). Голямо разочарование. Булета беше горе долу добре, но предпочитам обикновения NAS вариант. Докато при Buffalo Trace... както каза жената "Да не си го разредил с вода", супер блудкав и безличен.
Все пак си оправих настроението с един Glenfarclas 15 :)