Author Topic: Какво пробвахте последно?  (Read 148068 times)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +43/-2
Re: Какво пробвахте последно?
« Reply #680 on: 01, March, 2018, 14:57:45 »
Благодаря за информацията, колега!
Не съм го пробвал това уиски, но ако ми попадне със сигурност ще го опитам. Особено след твоето представяне. Щом е продукт на White&Mackay, значи е достатъчно добро.
Идеята ти за тема е много добро хрумване и ще е изключително полезна на всички, които имат интерес към уискито, така че спокойно можеш да я започнеш. Така да се каже имаш авторските права върху нея.
Не мисля че е проблем споменаването на търговската верига, в която е налична промоцията. Аз например, миналата седмица в Била видях промоция на "The Pogues" и беше на цена от 22 лева. 

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #681 on: 20, March, 2018, 12:34:59 »
Вчера и аз си купих от "Lidl" това "Glen Orchy" blended malt, 5 years и понеже възбуди интересът ми, го опитах. Не е моето уиски, но съм впечатлен, защото се държи много приятно и подобаващо за едно добро уиски, а същевременно е на цената на блендове, които никога не са ми допадали. Че е младо, младо е, но пък е малц и му личи. И петте години си му личат и са му се отразили много добре. Трябват му 3-4 минути в чашата, за да се отвори напълно и после спокойно може да си го изпие човек, и дори ще се почувства доста приятно.
На мен ми идва малко в повече сладостта му, която преобладава и в аромата и във вкуса, но определено мога да кажа, че това е един много приятен малц. И е идеален за ежедневна употреба, предвид цената му от 17 лева.
Издържа в чашата по-дълго време, отколкото очаквах, което също показва, че дестилата си е добър.
Препоръчвам го!
https://www.alkoblog.de/lidl-glen-orchy-5-jahre-test/
http://whiskeyreviewer.com/2014/01/glen-orchy-5-year-old-scotch-review_011513/
https://malt-review.com/2015/04/03/review-glen-orchy-5-year-old/
« Last Edit: 09, September, 2018, 15:37:16 by Evgeni »

borkko

• Full Member
  • Drams: +7/-0
« Reply #682 on: 21, March, 2018, 19:57:24 »
Много интересно! Дали с появата на този малц в Лидъл няма да доживеем най-после да видим и в тукашните им магазини интересните уискита които пускат към края на годината в Англия? Става въпрос за 20+ годишни малцове на цена от по 40 паунда. Ще мина и аз тия дни да си взема една бутилка от това дотъпно питие! dram

Pedro_Tarikata

• Newbie
  • *
  • Drams: +0/-0
« Reply #683 on: 24, May, 2018, 11:24:32 »
Здрасти отскоро проявявам интерес към уискито и за съжаление нямам кой знае какъв опит.

Гледам се коментира Glen Orchy което беше първото уиски което си взех за проба като вкусови качества. На мене ми хареса като се вземе и в предвид ниската му цена. Даже в момента е на промоция от 13 лева в Лидл.

Имам обаче един въпрос относносно капачките с винт. Купих 3  нови неотворени бутилки които за съжаление не са били стегнати към гърлото на бутилката и си се въртят свободно. Става дума пак за Glen Orchy. Завъртях ги до край и сега не мърдат, но се чудя това дали се е отразил по някакъв по-сериозен начин на уискито и дали да ги сменя в магазина?

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +38/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #684 on: 26, May, 2018, 19:38:25 »
Здравей и добре дошъл,
Не вярвам да се е отразило нещо на уискито - все пак не е било разкъсано запечатването.
Това уиски е за пиене, така че ще го приключиш достатъчно бързо :)

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +22/-2
« Reply #685 on: 26, May, 2018, 19:53:32 »
Отдавна не съм писал и не знам от къде да започна. Последно отворих Glendronach Peated. Който ме понзава знае колко обичам комбинацията пушено + шери. Тук обаче пушеното няма нищо общо с айла уискитата. Не е по-лошо, не е по-добро, просто е различно. Доста добро преживяване. Единственият недостатък според мен е, че уискито е младо и най-вероятно бъчвите не са фърст фил, съответно тежкият шери характер, с който тази дестилерия е известна, не е толкова ярко изразен.
Това, което ме впечатли най-сериозно напоследък, е изненадата на Наско. Edradour Single Cask Sherry. Уискито е ужасно, не го купувайте, избягвайте го, стойте надалеч, че да има повече за мен :) Шегата настрана, това е феномаенално уиски. Дронах 15 на стероиди. Задължително за всеки.  dram

Ivaylo

• Full Member
  • Drams: +4/-0
« Reply #686 on: 06, June, 2018, 00:54:44 »
Здравейте, последните бутилки които си взех са Tomatin 14 port casks и Bulleit 10. Вече съм "изследвал" половината бутилка Томатин и доста ми хареса. Има комплексен нос  на горски плодове и мармалад. Преди доста време дядо ми ползваше един зелен одеколон и тук намирам подобна нотка :) . Вкуса е по-комплексен отново с плодове, шоколад, бразилски орех и след добавяне на вода имаше и малко странна нотка на мокра земя. Като стана въпрос уискито поема доста вода и то добре. Има продължителен финал. Забравих да спомена че уискито е 46% non-chill filtered. Утре ще пиша и за Булет-а

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #687 on: 07, June, 2018, 09:34:12 »
Много добре си го описал и уискито наистина е добро.
Не можах да разбера само, тази "странна нотка на мокра земя", като плюс или минус за уискито беше отчетена от теб?
А пробва ли да го изчакаш достатъчно да се развие в чашата, без да му добавяш вода? И ако си пробвал и така, каква беше разликата от варианта с добавянето на вода? Питам, защото аз не обичам да добавям вода, а предпочитам да дам на уискито необходимото време, за да се развие. Колкото му е необходимо, толкова. Така нещата се случват по естествен начин, а добавянето на вода "стресира" уискито и изкривява последващите възприятия. Това е само мое мнение, но най-малкото сваля градуса, а от майстор-блендърите на дестилериите имат претенциите да знаят какъв е най-подходящия градус за техните продукти. Един от най-интересните примери за това е Talisker, който се бутилира на 45,8 %. Въобще, едни от най-добрите за мен уискито са на 46% и това според мен е правилния градус. Поне за уискито не е висок и се приема много добре при дегустация.   

Ivaylo

• Full Member
« Reply #688 on: 07, June, 2018, 17:21:45 »
Нотката на мокра земя я определям като плюс, поне на мен ми допадна, и се усеща след добавяне на вода и при по продължително задържане на уискито в устата.
По принцип и аз не обичам да разреждам много уискита , но пък всяко ново уиски го пробвам и с вода. В случая Томатина въпреки че е 46 градуса се усеща доста силен и затова повечето ми бележки са след добавяне на вода. Но пък ще пробвам да го оставя да подиша в чашата повече време, че ми стана любопитно. Понякога просто нямам търпение :)

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #689 on: 07, June, 2018, 20:46:41 »
Пробвах сингъл каска на Хайленд Парк за България. Нищо общо с профила на дестилерията. Честно казано - не ми допадна. Като ексклузивност е ок, но като уиски - пас. Бидейки на Каск Стренгт вълна - силно съм впечатлен от стария Спрингбанк 10 г. 100 proof. По-нисък градус и по-младо от Хайленд парка, а много по-комплексно и пивко. Не му трябва вода - демонстрира пълния си потенциал и чисто.
И още две уискита, които си струва да бъдат споменати - Лонморн на Гордън и Макфейл. 14 годишен, отлежавал в няколко вида бъчви. Много напомня на 15 годишния Лонгморн с характерния вкус на червени ябълки. Бутилката и етикетът също ми допаднаха, което рядко се случва.
Второто уиски е Килхоман (кой точно - не помня). Отначало беше семпло и скучно, но след няколко минути се разви в много приятна посока. Силно напомня на Каол Ила 12 г. Дестилатът е доста комплексен и с прекрасна структура. Можеш да прекараш часове с нос в чашата и пиейки и непрекъснато ще откриваш нови и нови вкусове и аромати.  а алкохолът е гладък и объл като билярдна топка.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #690 on: 07, June, 2018, 22:07:42 »
Като спорна Килхоман, очаквай включване от Евгени, който е луд фен.
Лонгмлрна на Г&М наистина супер приятно уиски. Пробвах го на феста миналата есен и много ми легна на сърцето. Пробвайте и Мортлаха от същата серия - чудничък.
Томатин 14 порт е един от малкото екземпляри на Порто отлежаване, който ми е допадал.

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #691 on: 07, June, 2018, 23:03:55 »
Насе, Кинта Рубан също е добро уиски с порто участие.
Друго, което много ми хареса наскоро - Балвени 14 Карибиан Каск. Страхотно! Мисля, че с него счупих рекорда за най-бързо изпита бутилка. Отида за отрицателно време.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #692 on: 08, June, 2018, 07:59:34 »
Насе, Кинта Рубан също е добро уиски с порто участие.
Друго, което много ми хареса наскоро - Балвени 14 Карибиан Каск. Страхотно! Мисля, че с него счупих рекорда за най-бързо изпита бутилка. Отида за отрицателно време.
На мен Гленморанджито не ме кефи особено.
Балвени 14 е чудесно наистина, ама там е ром бъчвата ако не се лъжа.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #693 on: 08, June, 2018, 12:30:06 »
Наистина съм фен на Kilchoman, по простата причина че правят истинско Islay уиски. Още помня мига, в който отворих бутилката с "Machir Bay" от първото издание през 2012 година. Страхотно уиски, въпреки че е най-ниския им клас. Като се замисля, на повечето от опушените представители на Айла харесвам базовите издания на дестилериите.
Съвсем естествено бях и на първия майсторски клас на Kilchoman и за моя изненада, повече от "Machir Bay" успя да ме впечатли само "100% Islay". Въобще не ми хареса едно, което вече не помня, но беше отлежавало във винена бъчва, а не беше това, което очаквах и от "Port Cask Matured". Шери варианта  "Loch Gorm" се държеше по-добре, но съм пил къде-къде по-добри шери изпълнения. Въобще, порто вариациите са си рисковани и изглежда наистина е трудно да се постигнат очакваните върхови резултати. А иначе, Kilchoman е страхотен представител на Islay! Заслужават адмирации и опитите, и експериментите им, въпреки че не винаги им се получават, но както е казал един жив класик: "Който ни играй, ни пичели!". 

« Last Edit: 08, June, 2018, 16:34:23 by Evgeni »

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #694 on: 08, June, 2018, 20:37:59 »
Попадна ми една бутилка Лох Горм на добра цена и хич не я мислих, но още не съм я отворил. Сигурен съм, че ще е добро. Обичам комбинацията пушено+шери. 100% Айла също звучи палаво. Сякаш обаче ми се иска да пробвам нещо по-дърто от техните. И до там ще стигнем :)

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +24/-4
« Reply #695 on: 21, June, 2018, 16:24:08 »
Според мен Евгени, Kilchoman така си подредиха нещата, че нямат нисък клас, дори Маchir Bay,. Те са си нафукана дистилерия, но с пълно основание. От 2005 са , а пък така се развилняха, че всеки ги знае. Примерно защо никой не ги оплюва за липсата на години, а като кажеш за някой друг малц, че е 8 годишен, всички казват:" Мани го, то туй е за ежедневна употреба /а понякога и за разтривка/".
3-4 годишни малцове два до четири и повече пъти по-скъпи от Bowmore 12, от Caol Ila 12 и всички се облизваме като котараци и викаме "Браво". Направо са си феномен, нищо че не са ми толкова любими , колкото на теб.

Ivaylo

• Full Member
« Reply #696 on: 23, June, 2018, 00:19:53 »
По подобен начин според мен се развиват и Wolfburn. Напоследния уиски фест пробвах шери и бърбън варантите им и доста ме впечатлиха. Предполагам, че и двете дестилерии ще станат силно колекционерски в бъдеще.

Ivaylo

• Full Member
« Reply #697 on: 02, July, 2018, 12:10:15 »
Напоследък пробвах няколко интересни уискита.
Glenrothes 11 y.o. Provenance - 46%, non-chill filterred, natural color, отлежавало изцяло в бърбън бъчви. Доста "spirit driven" уиски, много свежо, плодове, цитрус, минерално, зелени билки, ядки. Малко ми напомня на Аран 10. Интересна вариация на Glenrothes, доста различна от официалните.
Baker's - сладък, пикантен, много ванилия и канела. Няма голяма комплексност, но пък е много пивко въпреки високия градус 53%.
За финал отново пробвах Bowmore 15 и се чудя защо никога не съм си взимал бутилка.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #698 on: 03, July, 2018, 12:00:23 »
Поздравления за финала и справедливата оценка на Bowmore 15. 

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #699 on: 13, July, 2018, 21:32:57 »
Снощи с Вуцов бяхме на тейстинг на Ардбег. Пихме Ten, An oa, Uiggedail, Corryvreckan. Честно да си кажа, никое не ме впечатли. От тези най-доброто бе Угито. Десятката всички я знаем. Ан оу е подобно, отлежавало и в РХ бъчви, които изобщо не усетих. Като цяло рехаво уиски, чието присъствие в портфолиото е излишно и според мен всяка продажба е резултат на маркетингов трик сред хора, които не са пробвали това в бутилката.
Угито  друга бира - и шерито се усеща, и градусът е добър. Може би единственият Ардбег, който става. Корито не го разбрах - висок градус, а пък бедно на вкусове и аромати. Предполагам, че бъчвите, които използват, не са особено активни или не са ги изчакали да си свършат работата. Както и да е, добро мероприятие беше, но явно Ардбег не е моята дестилерия. Затвърди се мнението ми, че това е най-малко любимата ми Айла дестилерия. И накрая - Ардбег Ан Оу е по-скъп от Лагавулин 16. Никога, по никакъв повод не бих предпочел Ардбега.
Надявам се и Вуцов да се включи (дано неговото мнение да е по-позитивно от моето).