Author Topic: Уиски , безалкохолно, мезета и .... мадами !  (Read 332 times)

След като прочетох за: пурите, чашите, филмите и музиката, съпровождащи пиенето на уиски, се сетих за още три неща : безалкохолно, мезе и мадами. А темата я започвах поради две причини. Първата е, че това лято видях двама руснаци да си поръчват бутилка "Johnnie Walker 12 year black label" и да я мезят само с ......ягоди. А втората е, че от известно време ползвам като безалкохолно към уискито ...... Мурсалски чай. Комбинацията за мен е уникална и може би, ако не ме мързи да измисля някой коктейл, след години ще го кръстят на мое име. ;D Темата е за уникални и нестандартни комбинации, които практикувате или сте виждали през годините. А за мен, стандарта си е : уиски, кола/кока,пепси.../, ядки/бадеми,лешници, кашу,шам ..../, сухи меса/луканки, пасърми, филета ..../....в някои случаи, черен шоколад. При случката с руснаците, си пиех Cardhu 12 с Coca Cola, мезех си с филе "Елена" и си хортувах с една руса мадама, макар че и досега си мисля, че за тази комбинация, мадамата трябваше да бъде .... червенокоса.  ;D dram Наздраве! От тук нататък сте Вие, за споделяне на опит и мнения!
« Last Edit: 18, November, 2018, 20:49:48 by донКурлеоне от СиераЛеоне »
Ако трябва да избирам между Паркинсон и Алцхайер, бих избрал Паркинсонът. По-добре е да разлееш малко уиски по панталона си, отколкото да забравиш, къде си оставил цялата бутилка !!!

vutzov

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +13/-0
Чудесна тема благодаря на колегата донКурлеоне от СиераЛеоне. Моето перфектно уиски мезе което бях открил преди години когато изпивахме по бутилка Teachers's на вечер е сирене чедър. Другата версия която открих преди няколко години е ... хапки с ... пастет  ;D перфектно изчистват небцето без да го "измиват". Не знам дали е заради хляба, той нали беше добър за винени тейстинги?! Пастета разбира се е храна с дискусионни стойности и качества, аз когато ми се наложи се доверявам на LILD поне да е мейд ин Германия. 

За разредител преди години бях открил черния чай с мляко, хем ободрява, хем хидратира  ;D , напоследък си карам май на вода повече. Но явно има нещо в чайовете щом сме се насочили в тази посока.

За мадамите там вече няма спор, с любимия човек трябва да е, по възможност и той да е на същото "меню"  :)

Като каза "хапки с пастет", та се сетих, че навремето това си беше мезето. 1-2 франзели нарязани на филийки и комбинирани с пастет, лютеница със сирене, салам "кучешка радост" дето беше в пъти по-хубав от сегашните "лукс" салами. Чудя се каква би била комбинацията на Уиски с ..... "Алтай" /но явно никога няма да разбера, защото вече няма "Алтай"/?!
« Last Edit: 18, November, 2018, 21:36:26 by донКурлеоне от СиераЛеоне »
Ако трябва да избирам между Паркинсон и Алцхайер, бих избрал Паркинсонът. По-добре е да разлееш малко уиски по панталона си, отколкото да забравиш, къде си оставил цялата бутилка !!!

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +46/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
За мезетата, или както по модерно му казваме уиски анд фууд пеъринг, не може да не сме отворили вече тема във форума, защото е топла тема. Със сигурност сме я зачеквали по един или друг повод. Аз много обичам уиски с най-различни сирена (зрелите, като чедъра, перфектно вървят със спейсайдери, сините пък си пасват добре с Айла; основни ястия също не трябва да се пренебрегват). Най-лесно съм вързвал Glenlivet 15 с храна - почти с всичко се пасва. Причината може би се крие освен в дестилата и в подбора на бъчви - има и френски дъб, който дава повече пеперливост, която пък много добре се разбира с храната.

Сега за мадамите... Тук работата е доста сложна. Първо, във форума имаме и дами, макар и да са единици, но все пак ги има. Така че така формулирана темата става дискриминационна.
Уискито никога не ми е било свързано с половете, камо ли с характерното привличане между тях. По-скоро бих се присъединил към Вуцов в твърдението, че трябва да е с правилния човек, т.е. компанията. За мен уискито създава атмосфера отвъд сексуалното - съпреживяване на друго ниво. Интимността бих я поверил на вино или някоя специална бира.

Безалкохолно - твърдо съм за вода. Добрият малц или бленд е самодостатъчен. Съчетаването на вкусовете, както си направил с мурсалския чай, аз го слагам в категорията на комбинацията с храна/мезенце. Колата, от друга страна, убива всеки уиски вкус и за мен е приложима в случаите, когато уискито не става за пиене. Ама то в тези случаи е по-добре само на кола да си остане човек :)

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Skye

• Aficionado Member
  • Drams: +18/-0
Ей това съчетавам в момента...
Не знам само защо е завъртян снимката, само 30мл съм си сипал dram
« Last Edit: 18, November, 2018, 22:09:48 by Skye »

Skye

• Aficionado Member
Иначе в петък ( като тествах различни чаши) комбинирах един Port Charlotte Scotish Barley Heavily Peated  с Parmigiano Reggiano...
Много добре се получи
« Last Edit: 18, November, 2018, 22:07:40 by Skye »

Ей това съчетавам в момента...

Това е супер комбинация! Само където аз използвам разновидността на шоколада, този с портокаловите корички.И го използвам и за коняк. Но това си е въпрос на вкус.

Skye

• Aficionado Member

Но това си е въпрос на вкус.
Абсолютно!
Иначе щеше да има само едно уиски и едно единствено мезе. Като в Северна Корея :)

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +24/-2
Като пия малцово уиски, не мезя. Пия вода отстрани. С блендовете е различно - в петък треснахме едно кило черно Джони с Перие и се получи добра комбинация (на сутринта комбинацията ми се стори не чак толкова добра). Не обичам безалкхолното (което в общия случай е сладко) да смачква достойнството на уискито.

За мезетата, или както по модерно му казваме уиски анд фууд пеъринг, не може да не сме отворили вече тема във форума, защото е топла тема. Със сигурност сме я зачеквали по един или друг повод. Аз много обичам уиски с най-различни сирена (зрелите, като чедъра, перфектно вървят със спейсайдери, сините пък си пасват добре с Айла; основни ястия също не трябва да се пренебрегват). Най-лесно съм вързвал Glenlivet 15 с храна - почти с всичко се пасва. Причината може би се крие освен в дестилата и в подбора на бъчви - има и френски дъб, който дава повече пеперливост, която пък много добре се разбира с храната.

Сега за мадамите... Тук работата е доста сложна. Първо, във форума имаме и дами, макар и да са единици, но все пак ги има. Така че така формулирана темата става дискриминационна.
Уискито никога не ми е било свързано с половете, камо ли с характерното привличане между тях. По-скоро бих се присъединил към Вуцов в твърдението, че трябва да е с правилния човек, т.е. компанията. За мен уискито създава атмосфера отвъд сексуалното - съпреживяване на друго ниво. Интимността бих я поверил на вино или някоя специална бира.

Безалкохолно - твърдо съм за вода. Добрият малц или бленд е самодостатъчен. Съчетаването на вкусовете, както си направил с мурсалския чай, аз го слагам в категорията на комбинацията с храна/мезенце. Колата, от друга страна, убива всеки уиски вкус и за мен е приложима в случаите, когато уискито не става за пиене. Ама то в тези случаи е по-добре само на кола да си остане човек :)

Знаех си, че така ще стане  ;D ОК! Мадами, пичове, мадами-пичове и пичове-мадами. dram
Уискито спомага за интимността, много повече, отколкото виното или някоята специална бира. Защото "правилният човек" е в хармония с уискито. ;D ;D ;D
Знаех си, че и с колата, така ще стане. ;D Поставих я :защото е масова, има световно известни коктейли с тази комбинация и защото уискито не е само малц и дегустация. Но за хубавото уиски си прав, чиста вода / по възможност от извора с което е правено уискито, в краен случай българска минерална от селектирани извори/ ;D И колата е убиец на вкуса на уискито.100% вярно! Абе убиец си е по-принцип. Ха наздраве, без кола  dram Аз затова си и рива за Алтая. ;D