Author Topic: Jim Murray’s Whisky Bible 2019  (Read 611 times)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +51/-2
Jim Murray’s Whisky Bible 2019
« on: 09, October, 2018, 15:29:44 »
Ето и новия продукт на Джим Мъри!
https://blog.thewhiskyexchange.com/2018/10/jim-murrays-whisky-bible-2019-the-winners/
Съвсем умишлено не го наричам "дългоочакван", но събитието си е събитие и всеки може да намери нещо интересно в това четиво. В последно време този човек не спира да ни изненадва с традиционните си, а и нетрадиционни мнения и писания, но определено оказва благотворно влияние на уиски общността. Покрай творчеството му се научават и доста полезни неща, а и откриваме незабелязани от нас продукти. Както се казва има за всекиго по нещо.
Slainte

Skye

• Sr. Member
  • Drams: +12/-0
Re: Jim Murray’s Whisky Bible 2019
« Reply #1 on: 10, October, 2018, 16:02:22 »
Като го гледам тоя Glen Grant 18 за трета година поред, почвам да си мисля, че или John или James Grant, е дедо на Джим Мъри :)
Сигурно е добро, ама три години поред в тройката...
Така беше с колите в БГ преди 30на години. На първо място Волга, на второ Лада и на трето Москвич...всяка година:)

Иначе, ме радва сериознотo присъствие на Islay dram

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +41/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #2 on: 10, October, 2018, 20:26:46 »
Брей да не са оправили 10ката на лафройг?

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +22/-2
« Reply #3 on: 10, October, 2018, 20:42:16 »
Като го гледам през годините колко е щедър в оценките си за някои уискита (които поне според мен не са кой знае какво) и колко е критичен към доста добри неща, мнението на Джим Мъри в моите очи най-малкото не е безпристрастно.
Препоръчвам това видео по темата :)
https://www.youtube.com/watch?v=-vwAhdUqGpg
В крайна сметка всичко е въпрос на вкус и крайно субективно. За нас остава само стремежа да опитваме все повече и повече нови неща.

а моето скромно мение е, че е напълно невъзможно човек да си изгради мнение за едно уиски при еднократна употреба на 20-30 милилитра. Но тази тема е дълга - наздраве - приключвам една бутилка БенРиах Пийтед Куортър Каск (към края си вече няма нищо общо с това, което беше в началото)

Skye

• Sr. Member
« Reply #4 on: 11, October, 2018, 09:04:51 »
Брей да не са оправили 10ката на лафройг?

Добър въпрос, който поражда поне 10 други:
1. От кой магазин си купува Мъри усикито за дегустация?
2. Защо едно и също уиски , купено от различни места има различни качества? (случи ми се наскоро с Balvenie Carribean Cask 14, и двете бутилирани 2017)
3. Защо има разлика в различните "реколти"? Очевидно, защото едно с едно, буретата не си приличат, ама да вземат да пишат годината на бутилиране с големи цифри на етикета, като при вината...и номера на бурето (някои вече го правят всъщност, особено при DE).
И т.н....

И на последно място, ако наистина са я "оправили", с какво са я "оправили"  :)

Имам една 10ка в шкафа, ама се чудя, дали е от "оправените"? Ще взема да я отворя dram

Като оставим настрана класациите и раздаването на медали, съм съгласен с Евгени, научават се и доста полезни неща.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #5 on: 11, October, 2018, 09:14:00 »
Ами последно като я пих беше сериозно загубила медицинската си страна, а това за мен е запазената марка на лафройг. Не знам на какво се дължи - дали на подбор на бъчви или на промяна в дестилата, или пък и двете. В случая сън склонен да се доверя на Мъри и на феста ще я пробвам пак, за да сверя часовника.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #6 on: 11, October, 2018, 09:33:33 »
Абсолютно сте прави в "градивните" критики. Всичко е много субективно и си мисля, че Джим Мъри доста се плъзга по тази плоскост. Подозирам също така, че не дегустира само по една унция. Но като се абстрахираме от тези съмнения, все пак си остава приноса на този човек за ограмотяване на хората, проявяващи любопитство и страст към "водата на живота". И приносът му датира от времето преди глобализацията и достъпния интернет, когато информацията те "дебне отвсякъде". Да не забравяме, че освен "библията" той е написал и "Пътеводител в света на уиски", а тази книга беше задължителна за всеки прохождащ уиски любител. И като изключим екзотичните му фаворити като "Yamazaki Sherry Cask 2013", което няма къде да се види, камоли да се купи, а и да го откриеш от цената му ти прилошава, от Джим Мъри разбрах за "CROWN ROYAL NORTHERN HARVEST RYE, 45%". То се оказа едно прекрасно ръжено уиски, с напълно достъпна за потребителите цена, която канадците не промениха дори и след като стана уиски на годината.
В заключение, както е казал Народът, "От всеки можеш да научиш по нещо", а от Джим Мъри може да се научи много, защото той много е видял и много знае. А познанието е голямо бреме и отговорност, и е изключително важно как се използва. Е, Мъри си позволява да го използва и комерсиално, но това не е болка за умиране, защото явно "нищо човешко не му е чуждо", а и трябва да си "изкарва хляба" все пак. Та.... нека да четем Библията му, но все пак да имаме "едно" или "две" наум.

Skye

• Sr. Member
« Reply #7 on: 11, October, 2018, 12:21:02 »
Хм...мъдро и верно, Евгени...
Леко профански се нахвърлих върху човек опитал над 4600 уискита , срещу моите 46:)
Та.... нека да четем Библията му, но все пак да имаме "едно" или "две" наум.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #8 on: 11, October, 2018, 13:11:18 »
Няма нищо страшно! Само поддържам шеговития тон на темата, а иначе през годините във форума сме отделяли много време на Джим Мъри, като в повечето случаи сме го "анатемосвали" и то съвсем заслужено. Особено по отношение на оценката му за "Black Ram" 12 y.o., когато падна голям смях. И като се замисли човек колко огромен брой уискита са в пъти по-добри от "най-продаваното уиски в България" /както се хвалят от Винпром "Пещера" в една реклама/, а са по-слабо оценени, как да не заподозреш библейския автор в корупция. Или най-малкото в старческо оглупяване.

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +26/-4
« Reply #9 on: 11, October, 2018, 19:15:28 »
Тук има няколко странни  неща за мен.
 Признавам, че съм се учил от него, ама все повече се отдалечава от това да ми е критерии.
Едно време правеше Ройал Салюта на салата /имам две библии , в които има по-малко точки от Блек Рам/, а сега било върхът.
 Освен това тоя пич вероятно пребивава и "опитва" главно в САЩ. Тия Сазераци ,Уилям Лару от 10 години са му в най-високо оценените /чета  книжката му от 2005 г./ и явно са му слабост. В една от книжките беше оценил поотделно тридесет и четири бъчви на Томас Хенди. Ние няма как и едно да опитаме , защото са зверски скъпи, а и не се намират лесно.
Ръжта ме кефи, ама тук американските неща са на много по-заден план - гледам и клиентите ми.

И друго,  точно аз ли да го пиша, ама все Балантайнс ли са най-велики?   
Ако той има любими уискита, как  прави класации?

Затова се съобразявам главно с WWA, -  70 човека дегустират на сляпо. Така се прави.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #10 on: 11, October, 2018, 19:31:37 »
С Мъри поне в оценката на Балантайнс сме на един акъл

Skye

• Sr. Member
« Reply #11 on: 12, October, 2018, 09:01:09 »
Той пък щял да идва в България... На 10 ноември в Пловдив...

http://whiskyshow.bg/

Ще взема да отида с едно шише Black Ram, да ми се подпише на етикета :)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #12 on: 12, October, 2018, 09:18:11 »

Ще взема да отида с едно шише Black Ram, да ми се подпише на етикета :)

Велико!

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #13 on: 12, October, 2018, 09:22:16 »
Ако някой ще ходи да казва още сега, за да подготвя и аз една бутилка за подпис!
А иначе за Балантайнс-а нещата са ясни. Като видя Тошко и веднага се сещам за това любимо на него и Мъри уиски.

Skye

• Sr. Member
« Reply #14 on: 12, October, 2018, 15:36:39 »
Предлагам, да ограничим бутилките с подпис до 3, за да имат колекционерска стойност.
И след една година ги пускаме на търг...
Представям си заглавията в новините: "Бутилка Блек Рам, продадена на търг в Единбург за 8962 лева и 50 стотинки" dram

borkko

• Sr. Member
  • Drams: +7/-0
« Reply #15 on: 01, November, 2018, 22:00:20 »
Тази статия много ми хареса.

https://scotchwhisky.com/magazine/the-whisky-virgin/21257/what-makes-a-whisky-the-best-in-the-world/?fbclid=IwAR0vvmf7NpyzKdHkVlUtOLyQPdhKrS6uLDafMxFZs9zKykJPnWIw-Yd1DeU

Подкрепям мнението на автора за "страхотните уискита" които никой не може да опита. Никога не съм отварял тази библия и силно се замислям дали да си купя една за да се отбележа или ще отцелея и без нея, а паричките да ги дам за уиски! ;D

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +22/-2
« Reply #16 on: 01, November, 2018, 22:21:07 »
преди няколко години във Варна имаше един, да го наречем минифест. Там при покупка на бутилка уиски няколко човека получиха библията от 2012 г. Та така се сдобих с моята. Отделих й доста време докато се пека на плажа. Прочетох интересни неща, но генерално:
- ако ще купуваш само книгата, не си струва
- оценките на уискитата, които съм пил, по-скоро ме объркват. Може би с г-н Мъри имаме различни вкусове. Дано да е това
- към днешна дата уиски индустрията е набрала доста инерция. Много хора се вълнуват, в интернет е пълно с всякаква информация и ревюта (някой доста по-компетентни, интересни и аргументирани от оценките на Мъри). Та в този ред на мисли, според мен точно това четиво е малко излишно.