Author Topic: Откъде да си купуваме уискито?  (Read 85972 times)

Vladimir

• Full Member
  • Drams: +2/-1
Re: Откъде да си купуваме уискито?
« Reply #220 on: 17, March, 2014, 16:28:15 »
Здравейте, колеги! Казвам се Владимир и ми е приятно да се запознаем. От гр. Шумен съм и сравнително отскоро проявявам интерес към уиски-културата в различните `и проявления /американска, шотландска и ирландска/. Тъй като днес е денят на св. Патрик, a Евгени преди мен писа за продуктите на Буш, реших да споделя скорошните ми впечатления от ирландското уиски. Black Bush ми допадна заради изразителния си сладък послевкус /може би и дължащ се на добавения карамел/, но пред него предпочитам сингъл малцовия вкус на Бушмилс - наистина леко и същевременно богато уиски, чийто послевкус на плодове и тъмен шоколад ме грабна. От Конемара не съм възхитен /може би защото не съм свикнал с опушените уискита/, докато другия продукт на Куули - Тирконел ми хареса. Особено десетгодишното уиски, съзряло в шери бъчва.
Още съм в началото на пътя, поради и което не мога да се похваля с дегустирането на много бележити "шотландци". Сингълтън ъф Дъфтаун ми хареса, докато Макалън fine oak 12y ме разочарова. Може би и защото го пробвах от миниатюра. Не крия, че освен сингъл малцовите напитки съм почитател и на бърбъна/ тенеси уискито, от което засега съм пробвал само продукти от гамата на Даниелс, въпреки че съм вдигнал мерника и на Дж. Дикел. Но да не се отплесвам.
"Болката" ми е друга. Иска ми се да дегустирам уиски в добра компания, заобиколен от хора, които споделят моята страст, но за нещастие в Шумен истинските ценители и познавачи на уискито са малцина. /или поне се спотаяват успешно/ Пробвах да прокарам идея за провеждане на дегустации в може би най-добрия клуб в града, които да се провеждат под негов патронаж като домакин, но идеята ми не намери отклик. Градът ни е малък, асортиментът е сравнително беден, а все още не съм достатъчно състоятелен, за да поддържам самостоятелно битие на дегустатор, купувайки си цяла бутилка от реномирана напитка. Та, ако във форума се подвизава някой от Шумен, бих се радвал да се запознаем и да помислим по въпроса. Поздрави и наздраве! :)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +38/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #221 on: 17, March, 2014, 19:06:22 »
Добре дошъл Владо!
На този етап мога само да ти съчувствам за ситуацията в която си. Не се отказвай обаче. Ако най-добрият клуб не иска, значи не е най-добрия за случая. Пробвай с други, които не са на върха и се борят за клиенти. Те може да ти обърнат повече внимание :)
Успех!
А.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Vladimir

• Full Member
« Reply #222 on: 17, March, 2014, 19:51:38 »
Здрасти! Въпреки така създалата се ситуация аз не се отказвам. В чест на деня посветих няколко часа на Paddy и на 12год. Jameson  Reserve, от който останах с много приятни впечатления. :)
 Лека и приятна вечер, колеги! :)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +43/-2
« Reply #223 on: 17, March, 2014, 20:03:21 »
Добре дошъл, колега!
Очевидно е, че тук си на точното място и при "сродни души"! Като за начало и това е нещо, а ако не се отказваш и си достатъчно упорит, ще намериш колеги и в Шумен. Както гласи една източна мъдрост "Силата на силните е в тяхното търпение". Създателите на този форум са потвърждение на това правило и именно, защото обичат "водата на живота" и са били достатъчно големи инати, за да не се откажат, са успели да постигнат целта си. А за Конемара - та не се притеснявай! И на мен обикновената не ми допада, въпреки че съм почитател на опушените уискита. По - високия клас /12-та/ ми се нрави повече, но пък тя изчезна от пазара.
Изглежда си "заразен" от страстта към уискито и нещата ще си дойдат на място, а колкото повече неща опитваш, толкова повече страстта ще се задълбочава!
Успех и наздраве!

Vladimir

• Full Member
« Reply #224 on: 17, March, 2014, 23:42:42 »
Привет, Евгени! Като вода ще дълбая упорството им и се надявам да популяризирам идеята. Вече дори съм известен сред част от персонала като "момчето, което пие уиски" /явно "водата на живота" ме подмладява и им приличам на момък :)/.
 Наистина се заразих, "вина" за което имате вие, тъй като ви чета от известно време, познатият нам Ралфи и многобройните сайтове и блогове, посветени на уискито, за което ви благодаря. Съжалявам, че изтървах уиски-феста, но тази година ще се постарая да присъствам :)
Вече го превръщам в тенденция няколко пъти в седмицата да гостувам на бара и да дегустирам някои от предлаганите напитки /налични са около 30-40 вида уиски/, след което, чисто аматьорски, си ги оценявам. Другите явно ще ги търся в Нон-стоп магазините или ще разчитам на големите вериги извън Шумен.
Вярвам, че и други в Шумен ще последват примера ми и ще можем да заформим една "боеспособна" групичка - ценители на уискито в различните му форми. :)
Спорна седмица и до скоро! dram

Vladimir

• Full Member
« Reply #225 on: 20, March, 2014, 11:08:18 »
 Колеги, някой знае ли бг-онлайн магазин, предлагащ шери олоросо? Търсих, но единственото шери, което видях беше шери "fino". Освен уиски, харесвам и подсилените вина, та реших да пробвам и шери олоросо. Благодаря предварително! :)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #226 on: 21, March, 2014, 19:20:59 »
Oloroso не съм намирал, а съм търсил. Само amontillado съм купувал. Ако искаш мога да ти потърся и да ти го пратя. Ако решиш ми пиши на лични.

z-imaging

• Guest
« Reply #227 on: 21, March, 2014, 20:50:29 »
за олоросото що не звъннеш по един телефон в големите магазини за вино - Casavino, Vinello...
то електронната търговия в БГ си е в трагично състояние, ама поне ако имат или могат да ти кажат къде има ще хванеш някой да ти го изпрати

Izmamnica

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +14/-0
« Reply #228 on: 22, March, 2014, 23:53:05 »
Здравей Владо, искам да ти помогна да можеш да пробваш някои неща, без да си купуваш бутилки..Предложението ми е да ми пишеш някои уискита, от които се интересуваш към момента. Ако имам от тях, ше ти изпратя количество, за което се разберем..също ако имаме съвпадение на желанията, можем да се комбинираме и да купим заедно. Не е проблем да ти изпращам неща по Econt. Точно до мен са и не е разправия..

Vladimir

• Full Member
« Reply #229 on: 24, March, 2014, 09:47:56 »
Добро утро на всички! По една случайност успях да се сдобия с бутилка шери олоросо на Gonzales Byass. В четвъртък попаднах на сайт, предлагащ Тио Пепе и след като им драснах един мейл, се оказа, че имат в наличност, макар и да не бе обявена в сайта. В петък я получих и вечерта се потопих в духа на Паломиното. :)
Имах леки притеснения относно шерито, тъй като от друго подсилено вино - Мадейрата, останах разочарован /по субективни причини - напомняще ми на нещо, с което бях преял като дете/. Притесненията ми се подхраниха допълнително след като видях цвета му - наситено кехлибарен, а от аромата долових нотки на бренди и сладко от сливи, които нюанси усетих и при Мадейрата. За щастие обаче, вкусът беше различен - сухо вино, може би най-сухото, което съм пил и липсата на сладост ми хареса. Определено шерито няма да измести в сърцето ми портото, но се чувствах длъжен да го опитам, с оглед "приятелските му отношения" с уискито. :)
Извинявам се подробното встъпление. Акаши, здравей! Приятно ми е, че се срещаме, макар и във форумна среда. Предполагам, че ще пропусна нещо, но на пъро време ми се ще да пробвам няколко малца, които не се срещат в Шумен - Кинта рубан на Гленморанджи, Ласанта, "базовите" нива на Гленферклас - 10, 12, 15 - год., "105", 15 и 18 - год. Гленливет, 15- год. Лонгморн, 12 - год Далмоур ... И още, и още. :) Да не се впускам в подробности, че ще затлача темата. Ако включа и "ирландците" и "американците", то постът ми ще стане безкраен. Много ми се ще да пробвам г-н Дикел и сингъл барела на Блантънс, както и изцяло ръжено и царевично уиски. Затова, ти предлагам да ти драсна на лично съобщение мейла си, и когато, и ако ти е възможно да ми хвърлиш списък с нещата, които имаш. :)
Добро начало на седмицата се очертава. Спорен понеделник, изпълнен с повече приятни моменти!

z-imaging

• Guest
« Reply #230 on: 07, May, 2014, 22:28:29 »
по едно време стана дума за http://megatrade.bg
някой успя ли да провери какъв им е случая?
че нещо почти съм се засилил да си купя шишета от там...

rasty

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +6/-1
« Reply #231 on: 08, May, 2014, 08:11:15 »
по едно време стана дума за http://megatrade.bg
някой успя ли да провери какъв им е случая?
че нещо почти съм се засилил да си купя шишета от там...

Разглеждал съм сайта няколко пъти. Много от нещата не отговарят на снимките, така че внимателно с поръчките  ;)

z-imaging

• Guest
« Reply #232 on: 08, May, 2014, 09:40:55 »
да, именно за това се чудя, особено за няколко по-скъпи неща не знам какво точно ще ми пратят :D

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #233 on: 08, May, 2014, 14:58:11 »
Ето ти малко информация и сам прецени дали да купуваш.
1. както вече беше отбелязано - снимките и описанията често не отговарят на истината
2. след като им писах преди време за уточнение на няколко такива бутилки ми отговориха нещо посредствено, а после след като настоях да проверят какво точно пише на етикета ми върнаха нещо от сорта на - ние не разбираме, дистрибуторите трябва да кажат и ще ги питаме тях. Нищо не ми отговориха. Предполагам, че поне 50% от нещата ги нямат, но ако някой купи ще тръгнат а  ги търсят. Не ми се говори за последствията.
3. докато течеше горната кореспонденция се установи, че си правят реклама във форума с "подставени лица". Бяха си регистрирали няколко юзъра, които уж коментират колко велики били тези сайтове. Баннах ги от форума. Ако си спомням правилно имат даже два сайта, които уж са различни, но телефонът за контакт е един и същ.

z-imaging

• Guest
« Reply #234 on: 08, May, 2014, 15:04:55 »
да, точно случката по т.3 си я спомням и за това реших и сега да питам  ;D
както и да е, то се оказа че нищо от нещата нямали налично, така че драмата се реши от само себе си, глупавият им сайт ми влиза в черния списък dram

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +19/-1
« Reply #235 on: 11, May, 2014, 12:12:08 »
Добро утро на всички! По една случайност успях да се сдобия с бутилка шери олоросо на Gonzales Byass. В четвъртък попаднах на сайт, предлагащ Тио Пепе и след като им драснах един мейл, се оказа, че имат в наличност, макар и да не бе обявена в сайта. В петък я получих и вечерта се потопих в духа на Паломиното. :)
Имах леки притеснения относно шерито, тъй като от друго подсилено вино - Мадейрата, останах разочарован /по субективни причини - напомняще ми на нещо, с което бях преял като дете/. Притесненията ми се подхраниха допълнително след като видях цвета му - наситено кехлибарен, а от аромата долових нотки на бренди и сладко от сливи, които нюанси усетих и при Мадейрата. За щастие обаче, вкусът беше различен - сухо вино, може би най-сухото, което съм пил и липсата на сладост ми хареса. Определено шерито няма да измести в сърцето ми портото, но се чувствах длъжен да го опитам, с оглед "приятелските му отношения" с уискито. :)
Извинявам се подробното встъпление. Акаши, здравей! Приятно ми е, че се срещаме, макар и във форумна среда. Предполагам, че ще пропусна нещо, но на пъро време ми се ще да пробвам няколко малца, които не се срещат в Шумен - Кинта рубан на Гленморанджи, Ласанта, "базовите" нива на Гленферклас - 10, 12, 15 - год., "105", 15 и 18 - год. Гленливет, 15- год. Лонгморн, 12 - год Далмоур ... И още, и още. :) Да не се впускам в подробности, че ще затлача темата. Ако включа и "ирландците" и "американците", то постът ми ще стане безкраен. Много ми се ще да пробвам г-н Дикел и сингъл барела на Блантънс, както и изцяло ръжено и царевично уиски. Затова, ти предлагам да ти драсна на лично съобщение мейла си, и когато, и ако ти е възможно да ми хвърлиш списък с нещата, които имаш. :)
Добро начало на седмицата се очертава. Спорен понеделник, изпълнен с повече приятни моменти!

Преди няколко месеца с много голямо учудване видях в Карфур да продават Порт и Мадейра. С голям кеф си взех да ги опитам, тъй като Порт финиша е един от любимите ми. И двете вина ме изненадаха наистина приятно. Направих доста асоциации между Порт виното и Порт финиша на Glenmorangie  в лицето на Quinta Ruban. Определено съм много щастлив че намерих тези вина. Също бих бил много щастлив ако намеря Шери. Ако можеш да споделиш от къде си купил твоята бутилка ще съм много благодарен. Лично на мен Мадейрата ми се стори много привлекателна. Определено бих си купил пак Порт и Мадейра. Порта ми хареса може би малко повече. Именно заради малкия ми опит с уискито искам да разбера от къде идва вкуса на "Шери уискитата". Т.е. истинско шери. Мадейрата която имам от своя страна има много различен цвят, не е типичния цвят за вино. Цвета е точно като на кока кола с лееко по-кафеникав утенък. На вкус определено напомня на сиропа за кашлица от детството ми. Но това го преодолях много бързо, тъй като този сироп беше един от любимите ми. Мисля че е въпрос на пренастройка на сетивата с днешно време. Правя аналогия с джиндифила който си похапвам със суши. В началото не можех да го гледам, защото ми напомняше на лекарство за разтривки. След известно време се влюбих и сега не мога без джинджифил със сушито. Дори наскоро пробвах Джинджифил с мед. Нещо невероятно вкусно по моите разбирания за вкусно.
BTW: Ако имаш път към Варна, може да се видим. Тук има и няколко места от където могат да се купят уискита които нямате в Шумен. Също не ми пречи някой ден да се домъкна до вашия град. И без това съм обещал от няколко месеца на един приятел да му гостувам :)
Поздрави и наздраве  dram

Vladimir

• Full Member
« Reply #236 on: 11, May, 2014, 23:16:27 »
Радвам се, че са ти харесали. Портото го открих случайно преди 2год. на една презентация на Бушмилс и от тогава съм му фен / предимно на Файн Руби/. За шерито - случайно попаднах на един сайт. Не помня името, но утре ще се разтърся и може да го намеря. Ако го намеря ще ти го метна на лично. Спомням си, че ми бяха казали, че няма внос и може да е трудно да се намери. Хрумва ми и друга идея. Остана ми около половин бутилка, която няма да пия. Ако искаш ми пиши на лично и ми дай адрес, и ще ти я пратя с куриер. Не е моят стил вино и предпочитам да го споделя, отколкото да събира прах с години.  :-)
А щом си от града-пристанище на Шумен можем да измислим нещо. И задължително ако идваш в Шумен драсни едно известие.  :-)

whiskyhouse

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +1/-0
« Reply #237 on: 20, May, 2014, 16:05:53 »

gaida

• Sr. Member
  • Drams: +13/-0
« Reply #238 on: 13, July, 2014, 23:54:31 »
Здравейте,
Някой да има актуални цени от летището ? Чудя се кво да си поръчам :)

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +22/-2
« Reply #239 on: 14, July, 2014, 18:30:38 »
имам цените на варненското летище, но от тази година магазинът е с нови собственици и цените са съвсем различни - близки са до тези на веригата Хайнеман. Софийското летище е по-евтино, но с по-скромен асортимент.