Author Topic: Strathisla 12yo, OB, 43%  (Read 6193 times)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +46/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
Strathisla 12yo, OB, 43%
« on: 04, February, 2012, 21:00:01 »
Днес, в Masterpiece, докато подбирах уискитата за срещата на 7/12/2012 реших да пробвам нещо. Погледа ми спря на Strathisla-та. Отдавна искам да пробвам стандартната им бутилка. Към Strathisla имам само топли чувства, защото една 1964 на Gordon&MacPhail е най-великолепното уиски които съм опитвал до този момент. Разбира се не очаквах нещо изключително, но като цяло съм чувал много добри неща за 12 годишното им.
Определено оправда очакванията ми, че дори ги надхвърли. Ако не беше малко в повечко (за мен) сладостта, може би щеше да ми е сред най-любимите (тези на коитои давам около 88 точки).

Мирис: малц, ядки, сладно от портокал
(с вода) - от същото но в повече :)

Вкус: превъзходен сладък и сметанен вкус в началото; сушени кайсии; меко и приятно уиски.
(с вода) става малко по-цитрусово, като този вкус се засилва с времето.

Завършек: средно дълъг и сладък, като и цитрусите присъстват след като се добави вода.
86 точки
SGP731

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
Re: Strathisla 12yo, OB, 43%
« Reply #1 on: 08, February, 2012, 13:39:09 »
понеже снощи с Тошко имахме дискусия дали тази Strathisla е signle malt или не, въпреки че на бутилката пише само pure malt whisky пускам тук няколко линка в подкрепа на моята теза, т.е. че Е single malt
http://www.thewhiskyexchange.com/P-4784.aspx
http://www.whiskymag.com/whisky/brand/strathisla/whisky1956.html

Ето и от устата на самите Chivas:
http://www.youtube.com/watch?v=5a6QgUQP1iE

май ще пия скоро Octomore :)

martinsco

• Full Member
  • Drams: +1/-1
« Reply #2 on: 22, February, 2012, 12:33:03 »
Откога се каня да я пробвам тази Стратайла :) и все нещо когато се настроя за уиски си сипвам нещо друго...
Кучета не са ме хапали, само хора!

https://www.whiskybase.com/profile/martinis/collection

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #3 on: 22, February, 2012, 13:35:46 »
Първо, добре дошъл :)
Хич не ѝ се чуди, определено си струва да се пробва. Аз не бих се колебал да повторя. Ако си падаш по сладичките ще ти хареса. Чудесно уиски на много прилична цена.
Дано и други, които са я пробвали да се изкажат. Както бях писал, на мен ми беше леко по-сладка в aftertaste-а от това което бих нарекъл балансиран завършек, но на вкус другар няма.

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +27/-4
« Reply #4 on: 23, February, 2012, 10:11:49 »
Ще пиеш Octomore, няма как.

ivankoba

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +1/-0
« Reply #5 on: 24, February, 2012, 23:08:33 »
Оctomore звучи като някакъв препарат за морене на паяци (октокраки). Сигурен съм че на вкус "звучи" по-добре.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #6 on: 25, February, 2012, 09:16:53 »
Octomore e експериментално уиски от Bruichladdich, което е с най-много пушек досега. Има 4 издания като второто и четвъртото с по две версии. С всяко качват нивото на пушека:
1 - 131ppm (phenols per million)
2 - 140ppm
3 - 152ppm
4 - 167ppm

За сравнение Laphroaig - 40-43ppm; Ardbeg - 52+ppm, Talisker - 20-30ppm, Lagavulin 40ppm

trivia - кръстено е на фермата където се намира извора на водата която ползват в дестилерията. Октомор е било и името на дестилерия в началото на 19 век. Името означава Голямата Осма - термин използван при деленето на земята едно време, като парцелите са били разделени на осем. Историйката е интересна и може да се прочете на английски тук: http://blog.islayinfo.com/article.php/islay-octomore-story

mitaka

• Newbie
  • *
  • Drams: +0/-0
« Reply #7 on: 27, February, 2012, 14:40:59 »
Съотношение - цена-качество-удоволствие - Strathisla смея да твърдя е едно от най-добрите на пазара в БГ. Друго интересно уиски за тези, които все още не са минали на торфени е Dalwhinnie, но все пак аз съм по-ниско дори от аматьор в тази тема, за да давам мнение, за което ще ме прощавате. :)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #8 on: 27, February, 2012, 15:05:11 »
Всяко мнение и всеки вкус имат тежест когато става на въпрос за уиски. Всеки има предпочитание към един или друг вкус. Пушените и силно повлияните от шери уискита са типичен пример. В повечето случаи любителите на едните не харесват другите, което не прави уискитата лоши.
Чарлс Малклийн често пише, че няма лошо уиски - има добро и още по-добро :)

Колкото до опита - мисля, че единственото предимство на 'напредналите' е това че имат по-широка база на която да решават колко хубаво е дадено уиски, както това, че могат по-добре и по-фокусирано на анотират уискитата. С опита човек си изгражда абстрактни шаблони относно кое на какво мирише или има вкус. Това обаче си е единствено и само до тренировка. В този форум май всички сме начинаещи и се градим тези неща.

Dalwhinnie никога не съм пробвал. Ще се пробваш ли да го опишеш набързо някой ден? Много ми е интересно на какво мяза.

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +24/-2
« Reply #9 on: 31, October, 2012, 10:59:11 »
Както писах в друга тема, едно много добро уиски. Напомня на Балвени Дабъл Ууд и Макалан Селект Оук 1824, но е по-меко и сладко. Аз лично дори го предпочитам, защото е по-лесно за пиене. След тежка вечеря е идеално. Със сигурност ще се хареса на тези от вас, които обичат и коняци.
Има прекрасен аромат, затова и видът чаша, от която го пиете, ще окаже влияние на характера му и оценката ви за него.
Преди няколко дни си взех еднолитрова бутилка за 62 лева, което си е половин кражба ако питате мен. И си струва всяка стотинка.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +54/-2
« Reply #10 on: 31, October, 2012, 16:34:43 »
Колега "sharksfin", много се заинтригувах от цената, която си посочил за един литър "Strathisla". Къде ги има тези неща? В Мейк 98 цената за 700 мл. е 54 лева, та затова ми се трува невероятно за 1 литър цената да е 62 лева. Ако не е тайна, сподели с нас от къде може да се купи на такава ценя?!

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #11 on: 31, October, 2012, 16:38:28 »
Купих я в събота от една алкохолна борса във Варна. Цената за 0.70 беше 55.10 лева, затова директно взех литровката. Борсата е трудна за локализиране, но леснодостъпна :) . Намира се на оживено място, но по никакъв начин външният й вид не подсказва, че там се извършва някаква търговска дейност. Малко над музей Владислав Варненчик е, ако някой има интерес и е от Варна, мога директно да го заведа или да опиша по-подробно.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #12 on: 31, October, 2012, 16:42:06 »
От София съм и ще ми е невъзможно да направя тази процедура, но обмислям варианта да ангажирам мой колега от Варна, който да я купи и когато се видим да ми я донесе. Допълнително ще те помоля за съдействие, ако не възразяваш!

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #13 on: 31, October, 2012, 16:42:56 »
Нямаш грижи, само кажи кога и как да съдействам.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #14 on: 14, November, 2012, 11:06:59 »
Здравей, колега "sharksfin"!
Очертава ми се възможност да се видя с мой колега, който е от Варна и ще се опитам да го ангажирам да ми закупи една Strathisla 12yo, ако все още е на такава атрактивна цена. Молбата ми е, ако ти е възможно да ми кажаш, още ли е такава цената за литър и да дадеш едно подробно обяснение на местонахождението на борсата!
Предварително ти благодаря!

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #15 on: 14, November, 2012, 15:12:40 »
имаш лс.

« Reply #16 on: 25, November, 2018, 02:04:19 »
Има промоция на Strathisla 12  0,700 в Билла за 49,99 лв.
Ако трябва да избирам между Паркинсон и Алцхайер, бих избрал Паркинсонът. По-добре е да разлееш малко уиски по панталона си, отколкото да забравиш, къде си оставил цялата бутилка !!!

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #17 on: 25, November, 2018, 12:11:54 »
лелеее, хукнах!!! Благодаря ти  dram

« Reply #18 on: 25, November, 2018, 14:07:12 »
лелеее, хукнах!!! Благодаря ти  dram
В Била Люлин на Тодор Александров има, в Билата на братя Бъкстон няма. за другите незнам. И незнам що тука има, тука нема, като са една верига.
Ако трябва да избирам между Паркинсон и Алцхайер, бих избрал Паркинсонът. По-добре е да разлееш малко уиски по панталона си, отколкото да забравиш, къде си оставил цялата бутилка !!!

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #19 on: 25, November, 2018, 18:01:10 »
в Биллата във Варна до нас не са и чували за Стратайла