Author Topic: Springbank 10yo, 46%, OB  (Read 5118 times)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +41/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
Springbank 10yo, 46%, OB
« on: 10, December, 2013, 14:24:37 »
Много се пазех. Даже повече се пазех от това да посегна към Ardbeg. Не исках и не исках да пробвам дестилерията преди да се почувствам готов. За мен винаги са имали култов статус, още от годините в Дания. Там Springbank е особено на почит, може би поради дългогодишните връзки на Cadenhead's с датчаните. Едно от най-интересните ми уиски преживявания се случи балгодарение именно на тази връзка, макар и без да пием Springbank.
През последните години дори събрах няколко мостри от различни издания, но чаках. Пазех се за специалния момент.

И той дойде. Дойде из невиделица и също така изненадващо ме помете като цунами от емоции. Взех напълно спонтанно една бутилка 10-ка, с цел да я отворим с колегите като отидем на предстоящия team building. Но нещо ме накара да я отворя още в магазина и да се почетпим с Тошко. След което се прибрах в офиса и мислих... Прибрах се вечерта вкъщи и си сипах отново. Пак спрях и се замислих...
Това беше то - Уискито! Просто невероятно. Такава комбинация от вкусове не бях пробвал досега. Може и да не съм особено опитен, но поне над 100 различни неща съм пробвал и то в съзнателния си период. Такова нещо не бях пил. Това уиски е просто моето уиски.

Бутилката си остана за мен и вече седмица след като се прибера вечер си сипвам по чашка и веднага на устата ми се появява голяма усмивка.

Скоро ще седна да на пиша бележки и да отворя тези кътани мостри. Ще си направя един вертикал и ще се изкефя.

Добрев, ще трябва да говорим :)

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

rasty

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +6/-1
Re: Springbank 10yo, 46%, OB
« Reply #1 on: 10, December, 2013, 17:20:27 »
И аз взех бутилка наскоро и съм напълно съгласен. Страхотно уиски!
Макар че на предната сбирка гледахме едно клипче с Charlie MacLean и човека направо си каза, че по-младия Springbank бил кофти според него. :o
Ех, вкусове... наздраве! dram

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +22/-2
« Reply #2 on: 10, December, 2013, 19:37:58 »
Оги, предлагам да се насочим към по-дъртите Спрингбанк, по възможност от независим бутилировач ;) Че имаме добър опит с Хайленд парк

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +19/-1
« Reply #3 on: 11, December, 2013, 09:06:11 »
Много се пазех. Даже повече се пазех от това да посегна към Ardbeg. Не исках и не исках да пробвам дестилерията преди да се почувствам готов. За мен винаги са имали култов статус, още от годините в Дания. Там Springbank е особено на почит, може би поради дългогодишните връзки на Cadenhead's с датчаните. Едно от най-интересните ми уиски преживявания се случи балгодарение именно на тази връзка, макар и без да пием Springbank.
През последните години дори събрах няколко мостри от различни издания, но чаках. Пазех се за специалния момент.

И той дойде. Дойде из невиделица и също така изненадващо ме помете като цунами от емоции. Взех напълно спонтанно една бутилка 10-ка, с цел да я отворим с колегите като отидем на предстоящия team building. Но нещо ме накара да я отворя още в магазина и да се почетпим с Тошко. След което се прибрах в офиса и мислих... Прибрах се вечерта вкъщи и си сипах отново. Пак спрях и се замислих...
Това беше то - Уискито! Просто невероятно. Такава комбинация от вкусове не бях пробвал досега. Може и да не съм особено опитен, но поне над 100 различни неща съм пробвал и то в съзнателния си период. Такова нещо не бях пил. Това уиски е просто моето уиски.

Бутилката си остана за мен и вече седмица след като се прибера вечер си сипвам по чашка и веднага на устата ми се появява голяма усмивка.

Скоро ще седна да на пиша бележки и да отворя тези кътани мостри. Ще си направя един вертикал и ще се изкефя.

Добрев, ще трябва да говорим :)
Ще трябва, да. Струва ми се, че аз бях първия от форума който се прехласна по Springbank. И има защо. Просто това е нещо феноменално!!! Каквото съм пробвал винаги ме е изпращало нагоре в облаците! Абсолютно съм сигурен, че ще оцениш много подобаващо и другите им дестилати в лицето на Hazelburn и Longrow!!! Още не съм пробвал Kilkerran, но и това е в списъка с желанията. A Hazelburn 12, което е последното им издание, смело мога да кажа че искам да си заредя едно кашонче.
Просто Sprinbank е върха! Няма как да се обясни с думи, трябва да се пробва.

BTW, не ти ли се намира и един друг Springbank 2000?
http://www.whiskybase.com/whiskies.php?merkid=82&whiskyid=21487
Мисля, че може да ми се поткъсне от сърцето една мостра Calvados Wood за размяна  dram
http://www.whiskybase.com/whiskies.php?merkid=82&whiskyid=36865
« Last Edit: 11, December, 2013, 09:17:16 by Dobrev »

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #4 on: 11, December, 2013, 09:11:26 »
И аз взех бутилка наскоро и съм напълно съгласен. Страхотно уиски!
Макар че на предната сбирка гледахме едно клипче с Charlie MacLean и човека направо си каза, че по-младия Springbank бил кофти според него. :o
Ех, вкусове... наздраве! dram
Смятай, щом младите версии не му харесват, а всъщност са много добри, какво остава за по-дъртите такива :)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #5 on: 11, December, 2013, 10:46:42 »
BTW, не ти ли се намира и един друг Springbank 2000?
http://www.whiskybase.com/whiskies.php?merkid=82&whiskyid=21487
Мисля, че може да ми се поткъсне от сърцето една мостра Calvados Wood за размяна  dram
http://www.whiskybase.com/whiskies.php?merkid=82&whiskyid=36865

Не, само 30мл мостра имам от него - размяна с един норвежец.

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #6 on: 11, December, 2013, 21:27:08 »
Оги, предлагам да се насочим към по-дъртите Спрингбанк, по възможност от независим бутилировач ;) Че имаме добър опит с Хайленд парк
По-дъртите са на космически цени. Ако някой намери информация за дърт и не много скъп Springbank да свирка ;)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #7 on: 11, December, 2013, 23:03:28 »
По-дъртите са на космически цени. Ако някой намери информация за дърт и не много скъп Springbank да свирка ;)
Мога да ти намеря една бутилка 1919 за 10000 евро. Познавам човекът който има може би последните две бутилки.

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #8 on: 12, December, 2013, 08:55:22 »
Мога да ти намеря една бутилка 1919 за 10000 евро. Познавам човекът който има може би последните две бутилки.
Да бе. Еми давай го на сам, да инвестираме.

vutzov

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +9/-0
« Reply #9 on: 12, December, 2013, 09:19:43 »
Добрев ако вземеш и двете ти ще си монополистът вече ;)

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #10 on: 12, December, 2013, 09:25:15 »
Все още се продават на две места за които знам. Но да, ако ги взема, не след дълго може и това да стане :)
Чувал съм за един случай, някакъв шампион купува последните три бутилки някакво много специално уиски за по 10000$ всяка. След което изпива едната с приятели, другата отваря за себе си и продава последната за над 30000$, просто защото вече е била официално последната :)
BTW: не е изключено някой ден да направя такава инвестиция. Още поврече това е Springbank. Ако наистина може да се намери на подобна цена, сериозно бих се замислил! Пари все ще се намерят ;)

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +8/-1
« Reply #11 on: 19, December, 2013, 21:20:10 »
В момента пия Springbank 10yo, 46%, OB ,който Наско ми прати и сега разбирам к'во толкова го възхвалявате...........зверски е .Много обичам такива плътни ,strong body и същевременно комплексни уискита.  dram

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #12 on: 19, December, 2013, 22:53:36 »
Absolutno plytno. Kompleksno, strong body. Tova sa osnovni harakteristiki pri vseki Sprinbank kojto sy probval. I kakto kazah po-rano, ne moje da se opi6e s dumi, trpbva da se probva dram
PS: sorry za latinicata. tova sa mi vkluchvaniqta ot telefona

trinO

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +2/-0
« Reply #13 on: 06, January, 2014, 19:49:53 »
+1 всичко си има и ще бъда принуден да си го поръчам от амазон.де 38Е,като ще пробвам и Glenfiddich 15 Years Distillery Edition Single Malt Scotch Whisky 51% 0.7 l Fl 47е и Bruichladdich The Laddie Ten - 10 years 37Е ,но ще е към края на месеца .доставката пише че е 14е и за всяка следваща бутилка по 2евро

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #14 on: 06, January, 2014, 22:16:45 »
В София Springbank 10 е към 70тина лева, а знаете Тошко прави отстъпки за хора от форума. Аз от там си взех моя. Освен ако нямаш някаква добра отстъпка при покупка на повечко неща от амазон, както и евтини пощенски не би си струвало. Неща които ги има тук и са от популярните уискита мисля, че можем да си ги купуваме на нормални цени. От чужбина е изгодно да се купуват редки и непопулярни неща. Това е моето наблюдение.
Хм, на това обяснение май не му е тук мястото, но хайде...

trinO

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +2/-0
« Reply #15 on: 07, January, 2014, 00:47:00 »
Ще  е супер този магазин да има поне една facebook страничка за хората от провинцията да чекваме поне какво има ,защото онлайн съм търсел спрингбанк и не съм намирал до сега.с  амазон офертата ми е че печеля едни  ваучери  там ,но в България ако е 70лева е излишно да ги хабя и за 14е транспорт .

благодарско за информацията  :) .

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +27/-4
« Reply #16 on: 07, January, 2014, 15:41:14 »
Май ще трябва да направя страничка. Springbank имам 10 и 15 yo.

Ivaylo

• Full Member
  • Drams: +4/-0
« Reply #17 on: 06, June, 2018, 01:02:47 »
Здравейте, няколко пъти съм пробвал въпросното уиски и доста ми допада, но не мога да намеря от къде да си купя бутилка. Ако някой го е виждал някъде моля да сподели :)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +51/-2
« Reply #18 on: 07, June, 2018, 09:20:32 »
Виждал съм го, но трябва да се сетя къде.
Със сигурност Тошко би могъл да направи нещо по въпроса.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #19 on: 07, June, 2018, 21:58:46 »
Не се вкарва редовно. Докато не се появи официален вносител ще е така.