Author Topic: Ardbeg 10  (Read 528 times)

Skye

• Full Member
  • Drams: +9/-0
Ardbeg 10
« on: 12, January, 2018, 15:44:09 »
Гръмнах тапата и на Ардбега! Още в събота...ама не ми остава време да пиша...

Май си имам нов фаворит. Досега Лафройг беше любимия ми пийт, но Ардбег също много ми хареса. Честно да си кажа, дълго време оставаше извън полезрението ми заради името и дизайна на бутилката....някак си не ми изглеждаше достатъчно шотландски:)
Естествено, след като започнах да се интересувам по-задълбочено от малц, разбрах за какво иде реч.
Цветът, изненадващо блед. Явно освен, че не е студено филтрирано, няма и карамел. Даже си мисля, че обикновен потребител, ако го види в прозрачно шише, сигурно ще го подмине. Може би затова са избрали тъмно зелена бутилка.
Нос - същия торф, медицина и пушек и йодни изпарения от морето.
На вкус - стори ми се по-сладко от Лафа и по-меко (въпреки 46%) от Caol Ila.  Малко ми заприлича на бонбони Fererro Roche (не е реклама :) и на едни черни сладки бонбони в Холандия. На английски е liquorice, сега разбрах, че на български е сладник или...женско биле...
И пушек...много пушек...особено на края.
И в дългия финал, пак пушек. Поне 2-3 минути, като издишам през носа, го усещам.

Сипах си 40мл и това горе са първите 20. Към вторите 20 реших да добавя вода.
Disaster!!!
За първи път водата така съсипва уискито. Катастрофално!
С други не е било чак толкова драматично.

И така, тези два нови за мен малца, определено се подреждат във върха на класацията ми. Засега ще спра с отваряне на нови тапи, че доста се насъбраха за довършване.
Ако пробвам нещо ново по друг повод, ще споделям.

borkko

• Full Member
  • Drams: +7/-0
Re: Ardbeg 10
« Reply #1 on: 13, January, 2018, 00:43:35 »
При мен нещата се случват по-различно, но нали вкус другарче няма.
На нос долавям много аромати на гора, по-точно борова смола, борови иглички и тн. Подобни асоциации имах и с Caol ila moch, не е 12ката която споменаваш ти, но ми допадна доста.
На вкус - за мен Ardbeg 10 не носи сладост, а много сухота, горчивина и нотки на въглен.
Във финала остава силната въгленова нотка, не бих го нарекъл пушек, а нотка "комин", представям си че такъв е вскусът на саждите :P :))
Уискито ми харесва, но определено съм по-очарован от Ardbeg Corryvreckan.

Skye

• Full Member
« Reply #2 on: 13, January, 2018, 07:51:30 »
Много интересно описание.
Довечера сипвам драм, да търся тея неща, които ти си открил dram

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +43/-2
« Reply #3 on: 15, January, 2018, 10:00:15 »
Наистина много интересно описание! Прочетох го два пъти и за пореден път се убедих, че уискито е една магия.
За мен пък Ardbeg 10, освен общоизвестните въздействия и асоциации, които предизвиква, има уникален и много отчетлив мирис на зърно. На мокро зърно и се усеща много силно.
И ще се присъединя към Борил в мнението му за Ardbeg Corryvreckan. За мен това е ъпдейтван Ardbeg 10, който се е получил уникално и въпреки преобладаващото мнение на колегите от форума, ми харесва повече от Ardbeg Uigedail.

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +24/-4
« Reply #4 on: 15, January, 2018, 11:23:51 »
Ардбег ме кефи като уискито, което предизвиква в околните най-голям стрес. Общо взето реакцията е :"Ти си луд!". На мен ми напомня едно време , в което имаше комплект Млад химик и правехме опити в банята.
Жена ми обикновено казва : махни го това оттук.
 А празната чашка може да мирише дни наред.
« Last Edit: 15, January, 2018, 11:26:39 by todoresqu »

borkko

• Full Member
« Reply #5 on: 15, January, 2018, 22:20:25 »
Взех в една манерка от Ардбега за работа (работя в бар C:-)) и когато предложих на колегите имаше същата реакция: Ти си луд!!!
Моята пък беше: Супер!!! Ще има повече за мен!
Намериха се и такива които го харесаха, а не очаквах, та бързо свърши манерката.  8) dram

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #6 on: 16, January, 2018, 10:50:47 »
Това си е било направо просветителска дейност. И явно се увенчава с успех. Сигурно и това е една от причините Ардбега драстично да повиши цената си на нашето летище.

Skye

• Full Member
« Reply #7 on: 16, January, 2018, 12:14:41 »
Не само Ардбега е поскъпнал, за съжаление :(
Като оставим настрана влиянието на borkko и неговите колеги върху цената на Ардбега :), по летищата, тенденцията е цените да са по-високи дори от тези в градовете. Щото няма как да носиш по друг начин скъпоценната течност със себе си на борда (една обикновена вода я продават за 2 евро 1/2 литър...)
Като се добави и ръста на пътници през последните години, скоро изобщо няма да е изгодно да пазаруваш от нашето летище.

"Ръстът от 30.3% на пътниците на летище София през 2017 по последни данни е най-високият в Европа, това коментира в Twitter икономистът Лъчезар Богданов.
Броят на пътниците достигна 6.5 млн. или с 3 млн. повече от 2013."

borkko

• Full Member
« Reply #8 on: 16, January, 2018, 14:43:05 »
Интересно, спомената от мен бутилка е купена от летище София, 40 евро за литър. Цената ми се стори добра, при все че 700мл се продават за 70+лева.
Колко по-никса е била преди?

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #9 on: 16, January, 2018, 16:35:26 »
Последно и аз го купих за 40 евро, което не е много добра цена.
Това е уискито, което най-дълго време поддържаше резистентна цена от 32,50 евро, а в редки случаи, преди Коледа го намаляваха на 28,50 евро. Е такава цена нямаше никъде! За съжаление тя остана вече само един прекрасен спомен.

Skye

• Full Member
« Reply #10 on: 16, January, 2018, 18:00:11 »
Така е...ама преди 5 години колко души в България пиеха Ардбег?
Евгени, Тошко (без да пренебрегвам другите съфорумци) и сигурно още 10на човека.
Лафройг 10 също беше към 50-на лева, сега под 70 не съм го виждал по магазините.
Пазарна икономика, маркетинг, реклама, легенди, повишено търсене...ще трябва да се приспособяваме.
Такава е тенденцията и навън.
Виж при бленда, май е обратното. Червено Джони можеш да намериш вече и за 16 лв...колкото средно добра бутилка вино....

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #11 on: 01, February, 2018, 14:44:57 »
Може да съм поизостанал малко с информацията, но сега попаднах на този Ardbeg An Oa и съм много заинтригуван и впечатлен. Отлежава в три вида бъчви, една от които е Pedro Ximenez и градусът му е много интересен - 46,6%.
Усещам, че ще е нещо много добро. Винаги ми е допадала комбинацията на торф и пушек със сладост, но за съжаление не се получава толкова лесно. Явно балансът е трудно постижим.
Опитвал ли го е някой? И ако е така, нека да сподели впечатленията си!

Ivaylo

• Full Member
  • Drams: +4/-0
« Reply #12 on: 02, February, 2018, 01:02:04 »
Тази вечер пробвах An Oa. Хареса ми, определено има характера на Ардбег, но с повече сладост и деликатно шери влияние, имного пушек естествено. Въпреки това не бих си взел бутилка. Позициониран е между десетката и Uigeadal като цена и определено бих избрал едно от тези двете. А пък и ако търся добър баланс между шери и торф за почти същите пари бих предпочел Bowmore 15. Но всичко е въпрос на вкус разбира се и съм сигурен че и този Ардбег ще се хареса на много фенове.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #13 on: 02, February, 2018, 10:23:55 »
Благодаря за описанието и информацията! Определено ми е от полза.