Author Topic: Laphroaig Four Oak vs Connemara Peated  (Read 266 times)

Skye

• Full Member
  • Drams: +9/-0
Laphroaig Four Oak vs Connemara Peated
« on: 28, December, 2017, 21:35:28 »
Следвайки някои от напътствията на Евгени и в подготовка за отваряне на нов за мен малц в близките дни, реших да си налея 20на мл Connemara Peated (отдавна не бях отпивал от отворената бутилка) за десерт. Страшно много ми заприлича на Laphroaig Four Oak и понеже имам отворено и от него, реших да си направя експеримент и сипах и от него 20на в друга чаша.
Изненадващо идентични! Но все пак, не еднакви :)
Моите скромни наблюдения:
В аромата: Странно или не, при LFO открих аромат на...аншоа или пушена сьомга! Който липсва при CP. Но ако не са едно до друго, трудно различими...
На вкус: Пушек и ванилия и при двете...
Финал: Ето тук според мен е съществената разлика. Дълъг и сух при LFO, по-къс и меден при СР

Аха...и основната разлика...едното е шотландско, другото ирландско :)

И да добавя един интересен сайт за peat...може би е познат на повечето от форумците

https://www.peatedmalts.com/peat-palate/

« Last Edit: 28, December, 2017, 22:06:47 by Skye »

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +42/-2
Re: Laphroaig Four Oak vs Connemara Peated
« Reply #1 on: 29, December, 2017, 09:55:41 »
Много интересно сравнение! Дори досега ми се струваше невъзможно, но съм сигурен, че е много интригуващо да се направи. Всъщност, от момента в който опитах Connemara бях убеден, че това нещо не може да се сравнява с което и да било уиски, камо ли с Islay, а още по-малко с Laphroaig, но.... Това е уникалното на този форум и въобще на местата за споделяне на мнения и впечатления. Богатството е в разнообразието и във възможността да видиш и другата гледна точка. Могат да се получат много интересни моменти, когато човек не е обременен от предразсъдъци, които хората съзнателно или не, но постоянно си налагат, включително и по отношение на уискито.
В заключение, направо съм изкушен да опитам и да видя какво ще се получи от едно такова съпоставяне, но за съжаление нямам тези уискита. Connemara - та е едно от малкото уискито, които не можах да изпия и отдавна отиде в един бленд, който в интерес на истината се получи доста добър, но не помня какво сложих в него, а Laphroaig - а само съм го опитвал. Може пък на следващия уиски фест да си направя теста.
Весело посрещане на новата година!

Skye

• Full Member
« Reply #2 on: 29, December, 2017, 14:35:05 »
В интерес на истината, Connemara-та  стои отворена от доста време. И аз имах спомен за по-силен и натрапчив пушек, но вчера ми се стори доста по-пивко, или drinkable както казват поданниците на Кралицата :)
А за сравнението, не е необходимо да чакаш феста. Доколкото разбирам си от София, трябва само да намеря малки шишенца (къде?) и ще ти отлея по драм от двете. No charge :) dram
Ще се разберем на мейла как да ти ги дам.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +38/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #3 on: 11, January, 2018, 10:32:36 »
трябва само да намеря малки шишенца (къде?)

Виж в тази тема

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Skye

• Full Member
« Reply #4 on: 12, January, 2018, 15:49:20 »
трябва само да намеря малки шишенца (къде?)

Виж в тази тема

Благодаря!