Author Topic: Glengoyne 21, Jura 16, Talisker 57 North and Talisker Port Ruighe  (Read 710 times)

Skye

• Full Member
  • Drams: +9/-0
Здравейте, уиски маниаци,

Чета отскоро форума и се възхищавам на небцата и носовете ви :)
Станах фен на малца преди около година, след като опитах за първи път Laphroaig 10.
Разбрах, че има и други "породи". Приятели постоянно мъкнат от чужбина разни бутилки, аз също често пътувам и така докарах колекцията до 30-на стъкленици.
Това лято ходих даже и до Talisker на Skye.
За съжаление, обаче още съм далеч от задълбочените усещания и познания, които повечето тук притежават. По тази причина и реших, като ми изпадне нещо по-рядко срещано у нас, да го предложа на познавачи. Аз сигурно бих усетил разликата, но едва ли бих я оценил по достойнство.

Та последно се сдобих с бутилките от заглавието. Трудно ми е да се ориентирам в цените, а пък и някои явно имат достъп до специални отстъпки, та общо взето google на цените в България и там някъде.

Ако за някой са приемливи, моля на лични или gkposhta@gmail.com
Ако не, ще ги мъча шишетата с комшията dram

Glengoyne 21 - продаден.

Jura 16  Diurachs' Own - спрян от продажба. Препоръчаха ми да го пробвам.

Talisker Port Ruighe - 110 лв

Тalisker 57 North - 150 лв

Laphroaig Four Oak - продадено

И пак не успях да кача снимки :( Май са много големи...
Ще се опитам утре отново.

Ето и снимки...

« Last Edit: 02, August, 2018, 12:34:00 by Skye »

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +43/-2
Re: Glengoyne 21, Jura 16, Talisker 57 North and Talisker Port Ruighe
« Reply #1 on: 06, December, 2017, 16:23:27 »
Добре дошъл, колега!
Много висок и експлозивен старт си направил. Поздравления!

Skye

• Full Member
« Reply #2 on: 06, December, 2017, 19:24:36 »
Благодаря!
Laphroaig 10 наистина беше експлозия. Спомням си, че след това опитах Glenmorangie и ми се стори като жена без мустаци ;D
Иначе вчера близвах един Bowmore 15 Darkest.
Опитвам се да чета описания на познавачи, докато отпивам ( не знам дали е добър подход), и на моменти откривам някои от характеристиките.
Не съм сигурен обаче, че на сляпа дегустация мога да различа 21 годишно от 12 годишно...
Виж Isla от Speyside, мисля че вече мога да различа :)

Sláinte mhait! dram
И да са живи и здрави всички именници!

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #3 on: 14, December, 2017, 09:47:09 »
Прави каквото ти харесва и опитвай всичко, което ти привлече вниманието! Това е "правилния" подход. Щом ти е интересно, чети и описанията. Най-малката полза от това ще бъде, че ще научиш и свикнеш с терминологията, но не се "връзвай" много на написаното, защото това е впечатлението и емоциите на някой друг. Много сме писали за това, така че няма да го повтарям, но в крайна сметка от всичко има полза, а когато опиташ достатъчно много неща, ще изградиш и своя стил, и мироглед за уискито.
Сещам се за нещо, което Робърт Хикс каза на първия уиски фест - "Ако няколко пъти Ви кажа, че в това уиски има вкус и аромат на банан, Вие накрая ще го усетите". Естествено имаше предвид уиски, в което никога не е имало, а и не ще има банан.
Ща се отнася до сляпата дегустация, това въобще да не те притеснява. Тя е "висока  топка" за почти всички познавачи. Пак се сещам за един "експеримент" на Тошко, който той направи на по-предишния фест и резултатите бяха много весели и красноречиви.
Щом различаваш  Isla от Speyside, значи не само си на правилния път, а и си усвоил най-важното, а то е че Isla е нещо уникално и се различава от всички останали.
Успех!

Skye

• Full Member
« Reply #4 on: 14, December, 2017, 11:11:47 »
Хмм...това с банана е абсолютно верно...
И на мен ми се случвало, да намирам неща в някое уиски, едва след като съм прочел бележки от 3-4 различни източника.
За играждането на стил и мироглед за уискито също съм съгласен - иска време и опитване. Само, че при мен е доста бавен процеса, понеже пийвам 2, най-много 3 пъти седмично по 30на грама. В момента имам отворени 7-8 бутилки и едва се сдържам да не отворя още 5, но доколкотo знам, не е добра практика да стоят отворени дълго време.
Между другото, ако ти остане време да разгледаш с какво съм се сдобил (линк на лично съобщение) и да ми препоръчаш какво да отворя следващо, ще съм ти благодарен.
Поздрави!

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #5 on: 18, December, 2017, 09:35:59 »
Разгледах колекцията и съм много впечатлен. Поздравления!
Не мога да не кажа, че си за завиждане!

Skye

• Full Member
« Reply #6 on: 18, December, 2017, 10:08:16 »
Благодаря! Покрай празниците доста нови попълнения домъкнаха.
Готов съм и да споделям, макар че тези схеми със семплите ми се струват трудно осъществими, особено ако е извън София.

Ще ми трябва обаче още време и опит, за да мога да я оценя по достойнство.
Като привърша отворените в момента, мисля да отпуша по една Islay  (Caol Ila 12 или Ardbeg 10) и нещо Speyside (Aultmore 12 или Aberlour 12) dram

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #7 on: 18, December, 2017, 16:26:47 »
Прекрасен план! Поне за мен и четирите бутилки, към които си се ориентирал са много добри представители на своите области, да не кажа отлични.
Интересно е какви са отворените бутилки, които трябва да бъдат привършени?

Skye

• Full Member
« Reply #8 on: 18, December, 2017, 21:42:37 »
Ей ги на...
Макалъна и Джак най-трудно вървят...

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #9 on: 28, December, 2017, 17:09:48 »
Много добро начало!
Интересно е какво избра за Коледа и какви са ти впечатленията от избраното?
Обикновено във форума споделяме, каква сме я свършили през празничните дни, но за тази тема ще изчакам да посрещнем новата година, живот и здраве.

Skye

• Full Member
« Reply #10 on: 28, December, 2017, 18:07:55 »
За Коледа бях в Италия и наблегнах на червено вино и кафе :)
Наточил съм тирбушона за утре за Caol Ila 12 iили Aultmore 12. И като пробвам, ще споделям, но може би в другата тема - "Какво пробвахте последно?"

В Италия уискито е доста скъпо, включително и на летището.
На нашето имаше една Jura Turas Mara и бая се чудих, но накрая жената похарчи бюджета за парфюм (интересен нос, ама не става за пиене) ;D

Между другото, Glengoyne 21 днес отпътува към ценител.

Весело посрещане на Новата Година и нови и интересни драм-ове за всички dram dram dram