Author Topic: Какво пробвахте последно?  (Read 117688 times)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
Re: Какво пробвахте последно?
« Reply #660 on: 14, March, 2017, 11:36:25 »
Ако 15ката на Фарклас се свърши - спирам да пия. От тях не бих дори допуснал такова нещо. Макар че тихомълком свалиха годините от 105-цата, за друго уиски не бих им простил. За нея поне има що-годе меродавно обяснение - не могат всеки път да докарат този градус от 10+ годишни бъчви и слагат по-млати и потентни в кюпа.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

RSDOHC

• Newbie
  • *
  • Drams: +0/-0
« Reply #661 on: 24, March, 2017, 15:30:43 »
Ще си позволя да цитирам една теория, за която говорих в майсторския клас за японските уискита. Тя пасва и в темата "Защо обичам уиски".
При японците /будизъм и шинтуизъм/ всяко нещо, с което човек контактува-  предмет, течност, картина има душа наречена "кими". Взаимодействието човек - примерно картина или уиски да речем, се осъществява чрез вълни, т.е. ако вашите вълни и тези на Лафройга са с  еднаква честота /резонанс или хармонично трептене - на японски Хибики/, то вие харесвате този Лафройг , тук и сега.
Утре не сте в това състояние /на тази честота/ и същия Лафройг може да не ви хареса, на мен ми се е случвало.
Случвало ми се е да изпитам невероятен кеф от някой бленд /да не давам примери,че Наско още от сега ще почне да се бъзика с Балантайнса/. Просто всичко е настройка.
Примерно с приятели уискито е по-вкусно, ама течността в бутилката по-различна ли е от друг път - не нали?
На мен лично, не че съм будист, тази теория ми пасва и ми дава отговори на много въпроси.
Аз Балантайнса го харесвам. Теорията е добра. Всички вярвам са изпитали това,  за което говориш. А тези дни колко много вкусно уиски с приятели изпих  - не е истина. Ето и пресен пример,  за това което говориш. Бях пил вече в компания Glen Scotia 15 и ми беше харесала много, но миналата вечер в най-добрата компания направо ме размаза.

Здравейте на всички , Никола се казвам и това ми е първо мнение във форума.

Напълно подкрепям тази теория:
/резонанс или хармонично трептене - на японски Хибики/, случвало ми се множество пъти, а един от тях е точно с Лафройг QA Cask.
Когато го взех за първи път от безмитния (пристигащи) ми беше необходимо една бутилка време и пак не можах да го оценя. Минават 2-3 месеца и при повторна среща на безмитния пристигащи на щанда стой същата бутилка , дадох и пак шанс и вече може да се каже , че сме приятели ;).
Изводът за мен е, че всичко според настроението , другото е Talisker 10 , което ту ми кореспондира, ту се дърпа.......

Е със Здраве..

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +35/-2
« Reply #662 on: 26, March, 2017, 08:37:26 »
Добре дошъл, колега!
Чувствай се като "у дома си"!
И си напълно прав за теорията.

kasakliew

• Newbie
  • *
  • Drams: +1/-0
« Reply #663 on: 19, April, 2017, 00:04:29 »
Здравейте. И аз от определено време насам чета форума. "Запалих" се по уиски-тата от 1-2 години насам. Последните няколко месеца си купувам някои от така наречените "проходжащи" , за аматьорите , истински малцови уискита( Glenfiddich 12 yo,Bushmills 10 yo). Чета , че всички усещат някакви аромати и  вкусове, но аз не успявам да усетя "презрели ябълки" и т.н. . Тази вечер за първи път осъзнах, че има някаква разлика м/у "блендид"   и "малцово" уиски. Днес си купих бутилка "Old smuggler" и "Powers". Първото ми хареса доста, но след като отпих по чаша от тях , и след това изпих 1 чаша Glenfiddich ми направи впечатление, че глендфидиха наистина е някак си по мекичък(вкусен). Дали трябва да изпия 2-3 чаши някакъв друг алкохол преди да усетя истинският вкус на доброто уиски?

Този въпрос ме тревожи доста. и при вас ли е така? Или вие му се радвате на хубавото уиски още от първа чаша/глътка ?

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #664 on: 21, April, 2017, 13:43:16 »
Добре дошъл във форума @kasakliew.
Понеже си в началната, опознаваща фаза на уиски авантюрата, може би няколко "мъдрости" от личен опит ще ти помогнат да намериш верния за теб път.
Добре си разбрал, че най-добрият начин да усетиш качествата на едно уиски е чрез сравнение с друго. Особено полезно в началото ще е сравняването на бленд с малцово уиски. Така че повтори експеримента, но този път целенасочено. Вземи си две добри уиски чаши (имаме дълги теми по въпроса във форума, прочети ги; за начинаещ обаче glencairn е залагане на сигурното) и сложи бленд и малц в тях. Прекарай поне половин час да проверяваш как се променят ароматите и вкусовете.
"Презрелите ябълки" ще дойдат с опита. До тогава "плодово", "зърнено", опушено, сладко и т.н. са напълно описателни характеристики.
За да му се радваш пълноценно на малца или хубавия бленд може да следваш този прост сценарии:
1. подходяща чаша
2. мирис - нежно вдишваш ту с едната, ту с другата ноздра (или която работи).
3. вкус - отпивай много малко, колкото да се намокри вътрешността на устата. Голяма глътка няма да ти позволи да усетиш нищо, тъй като алкохолът ще говори най-силно.
4. повтаряш многократно 2 и 3
5. пробваш 2 и 3 с няколко капки вода в уикито
* всичко се прави бавно, с мерак и търпение. Хубавите работи искат време, за да им се насладим.
** още по-добре е да е с приятели, с които да споделяш какво се случва, както и в приятна, комфортна и спокойна обстановка.
*** цигарен дим, парфюми, миризма на храна и други остри миризми наоколо не са препоръчителни.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #665 on: 24, April, 2017, 11:05:31 »
Добре дошъл колега!
Както винаги казвам на новодошлите приятели на "водата на живота" - попаднал си на правилното място.
И понеже съм почнал с "повторенията", ще продължа с това, че комуникацията с уискито е "свещенодействие". Това е едно уникално и строго индивидуално преживяване, и точно поради тази причина не се подчинява много на стремежа на човека да го постави в някакви рамки, или казано още по - образно "окови". Опитвай винаги и когато можеш, всякакви представители на уиски индустрията, съпоставяй ги, давай им втори шанс и най-важното - не се поддавай на внушенията на специалистите в бранша, и на красивите описания на етикетите. Всичко е строго индивидуално и се влияе от какво ли не. Много сме писали във форума на тази тема и затова няма да съм многословен, но най-често срещания /поне при мен/ фактор, който оказва изключително силно въздействие върху възприятията е психическото и физическо състояние на човек. Едно и също уиски, дегустирано при различно съчетания на обстоятелствата и факторите, може да предизвика съвсем различни усещания и реакции у един и същ човек. 
Все пак има някакъв утвърден от практиката и опита "регламент" и няколко златни правила, които е добре човек да спазва, без да си налага повече ограничения, защото те ще те лишат от някои твои уникални възприятия и усещания при съприкосновението с кехлибарената течност. Ако четеш органолептичния анализ на напитките от етикета, от специализираната литература или интернет, по-добре го прави след като си приключил с дегустацията или поне, след като си я започнал, защото е твърде вероятно никога да не усетиш някои от описаните неща, и повярвай ми проблемът въобще няма да е в теб. Причината е в това, че уискито е "магия", която действа по различен начин при различните хора и всеки по своя си начин разчита посланията и емоциите, с които то ни дарява.
Наско много добре е описал какво е необходимо за "правилната" дегустация и няма какво да се допълни. За мен най-важните предпоставки, за да се "разбереш с уискито" са: подходящата чаша, позитивно настроение и търпение, а ако има и подходяща компания, с която да се сподели и изживее този красив миг, значи почти си постигнал съвършенството. И не се отказвай, ако някое уиски те "разочарова" при първоначалния прочит. Дай му втори шанс и след време го опитай отново, а ако и тогава не стане, изчакай и опитай пак. Вкусът и възприятията ти към уискито ще се развиват и моделират с времето и опита, който трупаш, и може някога да откриеш в това, което не ти е харесало, неподозирани вкусове и аромати, някои от които биха ти допаднали в даден момент. 
Успех и ще си позволя накрая да използвам цитат от една велика книга, който ми се струва много подходящ за случая:
 "– Би ли ми казал кой път да хвана оттук? – попита Алиса.
– Зависи накъде отиваш – отвърна Котаракът.
– Все едно накъде…- каза малкото момиче.
– Тогава е все едно кой път ще вземеш – рече Котаракът"   
« Last Edit: 24, April, 2017, 15:01:48 by Evgeni »

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +21/-4
« Reply #666 on: 16, May, 2017, 16:38:54 »
От известно време съм се зарибил на тема Whisky и в къщи имам вече около 10 отворени бутилки single malts, които са оцеляли, както и 8 неотворени за специални моменти. Колекцията смятам да расте. Последно провах Springbank 10 и 15 y.o. в един бар. За съжаление етикетите не ги видях, но следващия път ще ги видя. Хмм, страхотно whisky. 15-ката беше по-плътна на вкус, но и 10-ката беше страхотна. Смятам утре да отида да си купя една бутилка 15 y.o.
На всички бъдещи съфорумци, Наздраве dram ;)
Какъв мил спомен , как звучи тогава , а Добрев сега си е направо професор.

Бая път изминахме.

А в следващия пост Наско бил опитал едно ново за него уиски - Макалън 12 Файн оук. Голям майтап.
« Last Edit: 16, May, 2017, 16:46:30 by todoresqu »

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #667 on: 18, May, 2017, 22:40:40 »
Тдореску, тази вечер съм на бира, така че...

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #668 on: 21, May, 2017, 17:17:22 »
Е, Тошко! Актуален, проницателен и шеговит, както винаги!
Точно това се опитах и аз да кажа, но по малко по-различен начин.