Author Topic: Какво пробвахте последно?  (Read 120410 times)

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +18/-2
Re: Какво пробвахте последно?
« Reply #40 on: 10, November, 2012, 18:39:29 »
Днес си купих литър 12-годишен Dalmore и трябва да ви кажа, колеги, че съм впечатлен. За "крупната" сума от 58 лева смея да твърдя, че това е едно от най-приятните уискита, които някога съм пил. Проблемът ми е, че в момента не мога да му усетя аромата, но на вкус е прекрасно. Сладко, но не много, и доста свежо. Би се комбинирало прекрасно с тъмен шоколад - примерно с черния линд с портокал. Вода не съм слагал, но и това ще пробвам. Вече близо час все още усещам плодово-мармаладена свежест и топлотата на кафе.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #41 on: 11, November, 2012, 12:43:06 »
Хич не е лош, да. 15ката е още по-добра, но е малко по-скъпа. Аз Dalmore ги анатемосвам по друга линия - представят се за нещо супер ексклузивно, луксозно и колекторско, като пускат уискита на безумна цена (ако не броим 12ката). Те са едни от основните виновници за голямото покачване на цените на уискито през последните 2-3 години. Скоро обаче и този балон ще се пукне и ще ги питам аз тогава какво ще правят.

Между другото уискито е чудесно за кобо с пура.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-2
« Reply #42 on: 20, November, 2012, 10:30:36 »
Както писах в една друга тема, имах възможност и в края на миналата седмица опитах три много интересни и добри уискита.
Йоичи /Nikka Yoichi 10 year old Japanese whisky 45%/, за което бях споменал,го пробвах за втори път и отново бях силно впечатлен. Не знам как са го постигнали японците, но е много добро. Явно има защо и затова ппредлагам на вниманието ви два линка, за обогатяване на общата ни култура на тази тема.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=247467
http://bgbarman.bg/Енциклопедия/Уискито-и-Страната-на-изгряващото-слънце.html - трябва да влезете в директорията "Енциклопедия", после "алкохолни напитки" - "високоалкохолни напитки" и "уиски".

Другото, което опитах беше прекрасно и го пробвах за първи път. За съжаление тези моменти ще се разреждат и то по обективни причини, тъй като това беше "PORT ELLEN".
Продукт на серията "PROVENANCE", като уискито беше дестилирано през 1982 година, а бутилирано през 2002 година. Неповторимо и в пряк и в преносен смисъл.

Третото беше Ardbeg Uigedail. Много интересно и впечатляващо. Не напразно Джим Мъри го е обявил за уиски на годината през 2009 година.

http://whisky-taste.com/126/ardbeg-uigedail/

« Last Edit: 20, November, 2012, 10:38:35 by Evgeni »

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +18/-2
« Reply #43 on: 04, December, 2012, 22:00:57 »
днес ми подариха бутилка Talisker 10 YO Изключително съм щастлив, защото има много други уискита, които искам да наредя на рафта преди това. Както и да е, много интересно уиски. Има си тема за него, едва ли има какво повече да кажа. Само ще добавя, че ме печели най-вече с характера си, а не толкова с вкуса си. Всяка глътка е различна, едно истинско приключение.

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +8/-1
« Reply #44 on: 25, February, 2013, 22:44:55 »
Преди 3-4 дни си взех от безмитната Glenfarclas 12(бива)   .Glenfarclas 105(най-доброто Не-Опушено уиски,което съм пил.Взех го защото е 60% 1Л за 55лв а се оказа просто мн яко ,особенно без вода) Smokehead( много съм разочарован а знаете съм Айла фен.Чист Ардбег-млад ,100% има карамел и са го направили 40% ,преди беше 43%. Отначало те грабва ,но след първото не е нищо особенно)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #45 on: 26, February, 2013, 08:52:21 »
Ardbeg, не можах да разбера, от летището ли си купил Glenfarclas 105? Цената и разфасовката ми изглеждат, като да са оттам, но ще те помоля да ми потвърдиш, ако е така! И от кое летище, разбира се!

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #46 on: 26, February, 2013, 10:04:53 »
Glenfarclas 105(най-доброто Не-Опушено уиски,което съм пил.

О да, 105 е страхотна. Аз си я имам вкъщи и много ѝ се кефя. И аз като теб смятам, че е страхотна без вода и тези 60% не се усещат особено. Невероятно уиски за младата си възраст (10г).

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #47 on: 26, February, 2013, 10:06:59 »
Clenfarclas 12 го купих от Т2 като заминавах за Полша 22.50 Е 1л   .Не го изпихме с шефа и си го сложих в багажа за чекиране за БГ. Clenfarclas 105 го взех от полската безмитна 110 Злоти= 55лв  1Л.
 Значи самолета за Полша излита и каца на едно и също място - на 2-ри етаж .Съотвтветно пак мога използвам безмитна заминаващи и от предния ден си бях запазил бутилка Smokehead 30 E 1Л. После слизам на 1-ви етаж,минавам паспортна и се озовавам на безмитна пристигащи.Там цените бяха с 10%-15% по евтини ,но сега са ги оеднаквили.От там един Ardbeg 10   32 Е 1л.

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #48 on: 26, February, 2013, 10:08:51 »
Мисля ,че Наско някъде беше писал за смеска GLenfarclas 105 i  Clenfarclas 12 ......Пробвах и аз ....мн е яко !!!

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #49 on: 26, February, 2013, 10:26:16 »
Мисля ,че Наско някъде беше писал за смеска GLenfarclas 105 i  Clenfarclas 12 ......Пробвах и аз ....мн е яко !!!
:) супер е нали? дава нов живот и облик на 12ката. Определено я вдига на по-високо ниво.

trinO

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +2/-0
« Reply #50 on: 10, March, 2013, 02:21:40 »
Сдобих се  наскоро с Балвени ДабълУуд и Хайлендпаркче travel retail ,но явно не ме бива още в разбирането на света на Уискито и съм много далече да усетя каквото и да било.Просто 2 те уиските са прилични на първо четене,но не ме грабнаха особенно и имам чувството че доста си приличат като основни нюанси (плодови,ванилия,мед,подправки-пиперче). На нос са доста приятни ,но финалът им е доста кратък по мое мнение.Същия ден си поръчах  и Гленфидих 12  В едно заведение и ми беше безкрайно близко с погоре посочените като ми се отличаше с по добър пиперен финал от тях .Трудно се развивали тези nosing и tasting  възможности(качества) и вече почвам да се обезсърчавам ,но все пак удоволсвието не липсва :Д.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #51 on: 10, March, 2013, 22:00:04 »
Трудно се развивали тези nosing и tasting  възможности(качества) и вече почвам да се обезсърчавам ,но все пак удоволсвието не липсва :Д.
А, тук не съм съгласен. Първо, те възможностите на носа и устата са си на място. Единственото нещо което трябва да се развие е асоциативно мислене. За щастие това става не с учене, а с пиене :))) Бих препоръчал да прочетеш анотации на други хора за уискитата които пробваш, за да спомогнеш това асоциативно мислене. Реално като миришем и пием, не усещаме точно ванилия, банан, портокал, а нещо което ни напомня за тях. С времето в главата си запаметяваме матрица с асоциации и става лесно.

trinO

• Active members
  • Sr. Member
« Reply #52 on: 11, March, 2013, 22:42:48 »
Днес пийнах Кардю в едно заведение и без да съм чел анотации за него на тейстинг май долових някои работи и съм някак си доволен от това :Д.Долових горчивина + леко цитрус и вкуса на коркова тапа,дърво,леко малц (общо взето това като цяло).Не е много, но след влязох в УискиБейз да видя дали съм познал нещо и тези неща ги имаше на едно място.
Слаба оценка му дават ,но явно всичко е субективно защото ми допадна повече от Балвенито и Хайленда.За сега Айла и Талискера обаче са незаменими.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #53 on: 12, March, 2013, 09:43:25 »
Доста време мина откакто пробвах Cardhu 12yo (сигурно има 8 години). Не беше лошо, но и не съм го запомнил с нещо изключително.
Това, което казваш, за корковата тапа е интересно. Възможно е тапата да е била кофти и да се е отразила на уискито. Съществува такъв феномен и повечето хора не му се кефят - предполагам не толкова, защото е неприятно, колкото поради факта, че не опитват оригиналното уиски в бутилката.

rasty

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +6/-1
« Reply #54 on: 12, March, 2013, 13:27:03 »
В събота взех Cragganmore 12 и Longmorn 15.
Не знам дали попаднах на кофти партида или по принцип е така, но Cragganmore-а е брутално сладък, чак не се търпи... Същото в малко по-малка степен важи и за Longmorn-а.
Няма да ги анатемосвам предварително, но на първо четене така стоят нещата.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #55 on: 12, March, 2013, 13:37:10 »
Ами може просто сладките да не са твоята партия. Аз не бих казал, че някой от тези двата екземпляра е брутално сладък. Имам вкъщи Cragganmore-а и ми е напълно нормален. Longmore-na още по-малко - него много го харесах като го пробвах преди време и все се каня да си взема бутилка.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #56 on: 12, March, 2013, 14:31:29 »
Между другото, аз преди месец и нещо си отворих Glenmorangie Original 10, и действително ми се стори много шоколадов и сладък. Пробвал съм няколко десетгодишни варианти, но този за мен определено е сладък. Сякаш са разтворили в него шоколад.

rasty

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +6/-1
« Reply #57 on: 12, March, 2013, 16:26:25 »
В интерес на истината нямам против балансиран сладък вкус, но тези двама "приятели" ми се сториха брутални, особено Cragganmore-a.
Longmorn 15 го гледах по 84-5 евро в whiskyexchange, добре че при нас стоката залежава и масата не обръща внимание на малца... а очевидно и търговците, при положение, че го взех за 58лв. Може би е добре все пак побързаш с покупката  ;)

@ Evgeni - Glenmorangie 10 ми е любимец, много ароматно и балансирано уиски. Ако ти попадне някое от гореизброните, ще се радвам да направиш и ти едно сравнение.  :)

trinO

• Active members
  • Sr. Member
« Reply #58 on: 13, March, 2013, 23:15:00 »
Днес ходих до склада на Ситекс в Пловдив ,но цените не бяха много добри .Даже на Брезовско шосе преди да завия в едно малко магазинче цените бяха малко по добри Лагавулина беше там 86лв ,докато в ситекс 90лв .Лафроаига беше 66лв. ,докато в ситекс 70лв.Накрая реших ,че в Карфур Лагавулина ще е по евтин и ще го взема от там ,но се оказа че е 95лв. и предпочетох да се мина само с 3 лв и взех Лафроаиг и си оставих Лагата за другия път.Супер доволен съм от Лафроаига ,много пивко чудесен завършек и Айла индивидуалноста .Просто за сега само Талискер ми се мери с Айла.Даже на собствен вкус съм Талискер и Лафроайг ,след това Ардбега и Кал Аилата и всичко друго е доста назад в списъка(не бих повторил).

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #59 on: 13, March, 2013, 23:23:25 »
Точно на това магазинче им продадох 2 Johnnie Walker Blue Label......Наистина имат някои тарикатски неща.Ситекса ако си поискаш ти правят 5% отстъпка веднага.Иначе много ми харесва на къде се ориентираш (Talisker ,islay ,и т.н.)Звънни някой път кафе да пиим като си в Пловдив ако искаш.