Author Topic: Какво пробвахте последно?  (Read 120410 times)

ilian

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +3/-0
Re: Какво пробвахте последно?
« Reply #20 on: 18, May, 2012, 09:52:54 »
Преди няколко дни най-накрая пробвах виско котирания Lagavulin 16yo и направо ми стана гадно от него - усетих някаква солена мазнотия с вкус на бекон, въглища и болница! Аз ли не съм в ред незнам?.... навсякъде само суперлативи , а на ме хич не ми хареса!!! Между другото на бг етикета (от Метро)пише , че в него има оцветител Е-150!

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #21 on: 18, May, 2012, 11:10:49 »
Ами той не само че е оцветен, ами е минал и студена филтрация  >:(
Това обаче не го прави по-малко великолепен в моите очи (нос, уста).
Реално в теб няма нищо което да не е наред. Даже бих казал, че перфектно го описа. Виж тук моето описание и ще видиш, че много добре си го усетил  ;D
Явно е едно обаче - това не е твоят профил уиски.
Друг тип пушени харесват ли ти - медицински или саждени? А може би пушеците не са за теб? На вкус другар нали няма.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

ilian

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +3/-0
« Reply #22 on: 18, May, 2012, 12:31:53 »
Пробвал съм Talisker 10yo преди време и по-скоро ми хареса..... бутилката е в нас и тези дни пак ще тествам!
А като цяло явно ставам фен на Highlands-Speyside региона, защото каквото съм пробвал досега все ми е харесало - Balvenie DW 12yo, Longmorn 15yo, Dalmore 12yo, Glenmorangie Quinta Ruban 12yo, Glenfarclas 105, Strathisla 12yo....... абе явно по-сладките!!!

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +8/-1
« Reply #23 on: 26, July, 2012, 20:46:35 »
Снощи ей тва си отвориx.Суперско е просто!!!!

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #24 on: 27, July, 2012, 10:19:17 »
еха, 15ката не съм я и помирисвал. дай повече впечатления :)

а аз снощи привърших Talisker 10yo  :'( великолепно уиски и със сигурност ще повторя.

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #25 on: 08, October, 2012, 11:41:26 »
Снимката е от 2-3 седмици.........Всички вече са отворени ,а някои са на половина.Та така ..в последно време това си пийвам.Пробвах всевъзможни миксове.Най-якия е от всички заедно :Д

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #26 on: 08, October, 2012, 11:47:24 »
Я кажи какво според теб е в бутилката в ляво? Прилича ли на някоя от другите бутилки. Caol Ila може би?

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #28 on: 08, October, 2012, 16:10:58 »
Чел съм ги тези линкове Здравко, но в онзи форум информацията е стара, а в различните издания Теско договарят уиски от различна дестилерия. Затова питах колегата сега като го е опитал на какво му мяза. Най-вероятно да е Caol Ila или Bunnahabhain, че те най-много дават на независими бутилировачи.

zidouble

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +8/-0
    • miniature collection
« Reply #29 on: 08, October, 2012, 18:50:31 »
стара или нова етикета е същия, бутилката е същата, неможе да има същия етикет и различно съдържание - такова животно няма ...

другото е, че въпросните теско не са нито от независими бутилиращи компании, нито от вносители, нито от къщи или магазини за бутилиране. Т.е. само те си знаят какво е. Според мен с няколко или някакви добавени различни вискита незнаино какви точно защото нямат правото да продават под името на дестилерия. А тъй като и не спадат към горните групи, никой няма да може да отговори какво е и само те си знаят. В противен случай щеше да се знае както е с подобни такива от рода на Talimburg, Blairfindy и т.н.

ама пък може да го пробваме със съдействието на Ardbeg  ;D
« Last Edit: 08, October, 2012, 19:02:30 by zidouble »
колекция => Scotch Whisky miniatures

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #30 on: 09, October, 2012, 10:18:38 »
то е ясно, че теско си знаят, но ако са бутилирали нещо което е в рамките на стандартните партиди на дестилерията ще трябва да можем да го нацелим като пробваме  :o

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-2
« Reply #31 on: 10, October, 2012, 15:44:43 »
Здравейте!
Ще се включа в коментара на "Ardbeg" и "atanas", относно Ardbeg TEN и   Laphroaig 10yo.
Според мен няма голяма база за сравнение между тези двама представители на Айла. Също така, не бих казал, че Laphroaig 10yo е разреден вариант на Ardbeg TEN. Просто тези две уискита са много различни и всяко за себе си е прекрасно. За мен те са може би най - добрите представители на този остров. Ardbeg TEN е толкова истински и първичен, и ухае на зърно, а Laphroaig 10yo е по - спокоен, но толкова мощен и бух казал "пушено мазен". Поне аз не виждам по кокво бих могъл да ги съпоставя и тъй като и двете са изключително "силни" и "въздействащи" никога не бях ги опитвал по едно и също време.  Заинтригува ме, обаче, идеята на "atanas" за директно сравняване и вчера го направих. Съвета ми към "atanas" е да не го прави! Според мен и двете уискита загубиха много от чара си при този "директен сблъсък". Както е казал народа "Два остри камъка, брашно не мелят!".

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #32 on: 10, October, 2012, 17:17:35 »
Това казах и аз, определено не може да се говори за едното като разредена версия на другото. Те са с доста различен характер, колкото и да са торфени.
Колкото за директното им сравнение не мисля, че е лоша идея. Точно в такива екстремни сблъсъци си мисля, че може да се откроят нюанси на които не бих обърнал внимание ако дегустирам по отделно. Може при това пробване да се загуби нормалното усещане за индивидуалното уиски, но ние вече си ги знаем нали? :))

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #33 on: 10, October, 2012, 22:48:04 »
Може и да си прав!
Ще опитам отново и ще споделя впечатленията си, но няма да е днес. Все пак за подобно нещо си трябва и психическа нагласа. Случва ми се при втория "прочит" да открия неща, които първоначално са ми убягнали. Още повече, ако първоначално съм бил предубеден.

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #34 on: 11, October, 2012, 14:43:32 »
И аз ще се включа в темата.
Това което отдавна бях писал се оказа ,че не е така.Обяснявам:По онова време бях изпил 2 бутилки Ardbeg и чак след месец си взех за пурви път Laphroaig.За това така ми се стори .Сега ,обаче като имам почти всички Айла(5 от 8) съм на различно мнение.Всяко си е разкошно по свой собствен начин.ще се питам на кратко да дам моите впечетления за всяко по отделно с + и -:

Ardbeg: +много силно фенолно и е 46%     - Много светъл цвят и недозаоблено от към вкус(всичко обаче се оправя слд добавка на амеркански изпечен дъбов чипс в бутилката)

Laphroaig: +страхотен вкус,цвят и аромат   -Много слабо ми идва 40% (може би quorter cask е за мен)

Lagavulin: без коментар просто ввеки който го е пил знае за какво става въпрос единствно цената е в минус

Bowmore Mariner 15:все още присъства леко солената нотка на Bowmore Legend,но е 2 идеи по добро.Уникално!!! но за тази цена мога да си взема lagavulin

Caol Ila:Това е моят фаворит .За пръв път го пих.Перфектна комбинация от цвят,аромат,пушено-фенолен заоблен вкус,43%, и най важното ЦЕНА :)

Islay 12 y Tesco:Мисля ,че е Bowmore 12Y........Пил съм само Legend и Mariner 15y,за това не мога да съм категоричен.Също така не съм пробвал Bunnahabhain ,Bruichladdich i Kilchoman

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #35 on: 11, October, 2012, 15:12:49 »
Поздравления "Ardbeg"!
Сега вече всичко е наред!
Само не съм склонен да се съглася с "дъбовия чипс", защото Ardbeg TEN именно затова го харесвам, защото е първичен и зашеметяващ. Това не бих могъл да кажа за никоя от отлежалите версии на Ardbeg.
А иначе притежаваш и си опитал точно това, което трябва.  Bunnahabhain и Bruichladdich според мен са доста по - различни от разбиранията за Айла, а за Kilchoman нямам представа и не съм го пробвал. Много е нов.
Едно от най - любимите ми е Caol Ila 12, което и имам, но съм опитвал и Caol Ila 18. Е това вече е страхотно! Толкова "мазно"...Направо божествено! Ако не си го пробвал, пожелавам ти да го опиташ!
Имам Bowmore 10 и 15 и наистина са много добри. Въобще Bowmore ми е една от любимите дестилерии, защото точно заради нея започнах да харесвам уиски. Трябва да уточня, че десетката ми харесва повече от по - отлежалия си събрат. Авно аз клоня към по - грубия характер на по - малките години. А Bowmore 12 опитах на уски феста, но се разочаровах. Просто не беше това, което очаквах. За това може и да си има обяснение, тъй като опитах няколко марки тогава, но все пак имах много по - големи очаквания. Мисля да си го купя и да се опитам да го възприема по - обстойно.
Още веднъж поздравления!

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #36 on: 27, October, 2012, 04:59:32 »
Здравейте!
Най-накрая събрах сили и ми остана време да поставя отново в директен сблъсък Laphroaig 10yo и Ardbeg TEN. Не мога да кажа какво се получи, но този път се старах да не съм обременен от предразсъдъци. Мога да кажа, че е интересно, но все пак си мисля, че при дегустации тези уискита не трябва да са едно до друго. Присто след Ardbeg TEN всчико друго губи смисъл, а струва ми се, че това важи в пълна степен и за Laphroaig 10yo. Все пак при двата ми опита смених поредността.
Толкова от мен. Бих се радвал да чуя и други мнения по въпроса!

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +18/-2
« Reply #37 on: 31, October, 2012, 10:37:30 »
последно пробвах 2 уискита - Strathisla 12 YO и Клонтарф.
Първото надмина очакванията ми - лесно за пиене, леко сладнеещо и мазно. Прекрасен цвят, добър баланс на вкусовете, приятен аромат. Бидейки лаик в сферата, по-детайлно от това трудно мога да го опиша. Съотношението цена-качество е впечатляващо - пил съм много по-скъпи уискита, които далеч не са толкова пивки.
Клонтарф е съвсем друга манджа - в ниския ценови диапазон, ирландско... с други думи - за консумация в по-големи количества. На вкус е меко и сладко, може да му сложите вода, дори и лед, без да го съсипете. На мен ми напомня дъвки Турбо, ама от най-старите. С други думи - препоръчвам го и него. С две ръце!

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #38 on: 31, October, 2012, 17:43:13 »
За  Strathisla-та си видял какво мисля, но да кажа сега и за ирландското.
Първо, едно условие - ирландските не мога да ги разбера. досега само малко съм харесал read breast 12yo, като в началото ми беше и то много трудно. Това за което ти говориш, го пробвах в магазина на колегата Тодор - хич не ме грабна. стори ми се много остро, демек много младо, без много дълбочина. А и имаше типичната ирландска нишка в него, която просто не ми допада. Знам, че всичко е харесването е въпрос на постоянство :), но за сега ще ги пооставя ирландските.

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +18/-2
« Reply #39 on: 31, October, 2012, 17:45:45 »
те просто задоволяват различни потребности. Ирландските ги пия само в компания и сред хора, когато сме излезли да се забавляваме и да пием повечко и не горим от желание да се разорим.
иначе нищо не може да се сравни с кефа на шотландския малц в домашния уют след дълъг ден.