Author Topic: Какво пробвахте последно?  (Read 114278 times)

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +19/-1
Какво пробвахте последно?
« on: 04, November, 2011, 11:10:59 »
От известно време съм се зарибил на тема Whisky и в къщи имам вече около 10 отворени бутилки single malts, които са оцеляли, както и 8 неотворени за специални моменти. Колекцията смятам да расте. Последно провах Springbank 10 и 15 y.o. в един бар. За съжаление етикетите не ги видях, но следващия път ще ги видя. Хмм, страхотно whisky. 15-ката беше по-плътна на вкус, но и 10-ката беше страхотна. Смятам утре да отида да си купя една бутилка 15 y.o.
На всички бъдещи съфорумци, Наздраве dram ;)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
Re: Какво пробвахте последно?
« Reply #1 on: 04, November, 2011, 17:02:14 »
Блазе ти. Springbank ми се ще да пробвам от много време ама все не се наканвам да си купя, а като че ли в бара в София нямат (това ще трябва да го проверя). Това си е сериозно и легендарно уиски и там няма слабо.
Да не говорим, че умирам от желание да пробвам и Longrow i Hazelburn от същата дестилерия.  Преди няколко седмици, ако не ме лъже паметта, Serge Valentin, гуруто от иконичните Malt Maniacts, даде 92 точки на новия релийз на Longrow 18yo.

Това си е направо тема за една последваща среща - Campbeltown - Hazelburn (тройно дистилиран), Springbank (може 10yo) и накрая Longrow (че нали е пушен).

Та на въпроса ти :) Снощи успях да посетя дегустацията организирана от съфорумеца Владо в Casavino. Новото което пробвах там беше Macallan 12yo Fine Oak и Bowmore Legend (NAS). Наред с тях бяха двама мои любимци Highland Park 12yo и Laphroaig 10yo, както и Achentoshan Classic (NAS).
Ето какво си записах за тези нови за мен две уискита (реших да не водя сериозни бележки и оценка, защото условията бяха далеч от идеални за това - монго народ, не се бях възстановил напълно от грип, и уискито беше много студено):
Macallan 12yo, OB, Fine Oak (отлежало в три вида дъб, но не стана ясно дали всичкото е отлежавало или са смесили уиски от трите вида бъчви. Владо да поясни ако знае, че не ми се рови сега):
Мирис: (без вода) сладост, шери, ванилия, много свежо и добре балансирано, не бие на алкохол
(с вода и доста време) карамелени бонбони, а по едно време като че ли усетих пеперливостта на канела
Вкус: много благо и приятно на вкус, ванилия, стафиди и съвсем малко следа от дървото, но приятно.
(с вода) засилва се ваниловата нотка и сладостта.
Завършек: дълъг, на сушени плодове и съвсем малко танин с времето.
Като цяло чудесен Macallan. Не бях пил отдавна. Преди време имах една Elegancia, която също беше 12 годишна, но беше зашеметяваща. Там имаше само шери бъчви.

Bowmore Legend, NAS, OB - за него не си водих никакви бележки, но си спомням че в началото просто нищо не се случваше в чашата на мирис. Дали беше заради студената течност, но просто нищо не ставаше - миришеше само на алкохол, макар и да не беше неприятно. Чак след 15тина минути започна да се появяват сладки нотки на носа. На вкус беше доста по-добре - имаше традиционния деликатен пушек комбиниран със сладки нотки. Но като цяло никак не ме впечатли. Ако трябваше да му давам оценка повече от 76-78 нямаше как да вземе. Не беше лошо уиски, но нищо специално.

ами това е :)
Наско

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #2 on: 07, November, 2011, 18:02:04 »
Днес си взех Springbank 15  ;D беше единствения който бяха докарали до склада на мой приятел от Варна. Скоро може и да не се появи на хоризонта друг. Много ми се иска да пробвам точно този Macallan 12yo Fine Oak. Също ми е интересен Bowmore Legend. Най-вероятно довечера ще се почерпим с едно от любимите ми -  Glenfiddich 12 Caoran reserve. Много приятно уиски, а и не е скъпо. По-добро е поне според мен от Glenfiddich 15yo.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #3 on: 07, November, 2011, 21:45:40 »
Ами Macallan-а не вярвам да те впечатли чак колкото един Springbank, но не беше лошо уиски. Определено за мен е класа на Bowmore Legend. Ако можеш ги пробвай първо някъде преди да копуваш. Аз лично не бих взел нито едно от двете. Ако ти се пие шерино уиски препоръчвам с две ръце Glenfarclas 15yo. За мен той е просто съвършен и си струва всяка стотинка.
мммм

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #4 on: 08, November, 2011, 13:54:11 »
Ами Macallan-а не вярвам да те впечатли чак колкото един Springbank, но не беше лошо уиски. Определено за мен е класа на Bowmore Legend. Ако можеш ги пробвай първо някъде преди да копуваш. Аз лично не бих взел нито едно от двете. Ако ти се пие шерино уиски препоръчвам с две ръце Glenfarclas 15yo. За мен той е просто съвършен и си струва всяка стотинка.
мммм

Ааа, Glenfarclass 15yo имам и съм го преполовил. Това е невероятно уиски!!! със сигурност като свърши ще си взема пак. Това е просто "must have" в колекцията  :P
Решил съм като попадне, да си взема Bowmore, ще се целя в каквото попадне, иначе пробвал ли си някой друг Bowmore който да си заслужава повече?

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #5 on: 09, November, 2011, 10:20:51 »
Тези дни ще пробвам Bowmore 12yo и ще ти кажа какво мисля за него. Иначе ако ти попадне някой от 1964 на цена от по-земна орбита - взимай! :)

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #6 on: 09, November, 2011, 19:09:36 »
:P Bowmore от 1964 има на земна цена около 3000 евра ;) Много ще се радвам ако си пробвал подобен Bowmore и сега да ми го препоръчваш ;)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #7 on: 11, November, 2011, 14:13:35 »
:) :) идея си нямаш колко бих искал да си прав, но за съжаление не съм и помирисвал bowmore 1964  :'(

ivankoba

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +1/-0
« Reply #8 on: 24, February, 2012, 23:16:35 »
Отговарям по темата - днес си купих TORMORE 12yo от ХИТ. Беше останала само една бутилка, и реших да я осиновя, без особени очаквания.
Доста ми хареса, от нисотата на опита си и без особено превъзнасяне, бих го описал като едно от най-елегантните питиета, които съм вкусвал.
Ако някой има мнение по въпроса, би ми било интересно да го чуя.

Вече знаете как да ми продадете нещо - оставяйте само по 1 бутилка на рафта:)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #9 on: 25, February, 2012, 09:01:50 »
Охо, май скоро ще пробвам Tormore :)

ivankoba

• Jr. Member
  • **
« Reply #10 on: 26, February, 2012, 21:41:03 »
Доста лоши ревюта видях онлайн за Тормор. На мен ми харесва понеже не е агресивно (като повечето пушени, които пих напоследък). Средната му част действително е слаба, но на нос и на финал го докарва доволно - с мирис на марципан и  леко пиперлив завършек, който при мен имаше развитие около минута и половина (а други казват че е къс).
Хареса ми и неконвенционалната и минималистична синя опаковка, придружена от малка брошурка, рекламираща уискито като Перлата на Спейсайд (понеже в реката, от която идва водата, живеят перлени миди).

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #11 on: 18, March, 2012, 20:38:18 »
Най-сетне отворих Ardbeg TEN. Първият път като си го сипах доста ме измъчи. Трудничко ми се стори уискито. Определено имаше какво да предложи - доста дълбочина, но въпреки това не ме грабна веднага. След няколко дена обаче, в добра компания, страхотно много ме изкефи. Като го пиех се сещах за Big Peat - сега ясно си показа силното вклияние на Ardbeg вътре в него.
Ще гледам да направя една дегустация и ще пусна анотации.
По същото време отворих и Dalmore 12yo. Бях пил 15ката и доста ми хареса тогава. Трябва да подчертая, че 12yo приятно ме изненада. Определено разликата между двете не е толкова голяма, като на пример при Glenfarclas 12yo и 15yo. И на него ще трябва да правя анотация един хубав ден. Няма да е скоро обаче, защото в момента нямам време за това.

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #12 on: 19, March, 2012, 13:03:00 »
При Ardbeg 10 ми направи силно впечатление, че веднага след като ме удари торфената вълна, рецепторите ми сякаш изгубиха свойства и ми се стори че вкуса изчезна почти напълно, след което се възвърна с доста голяма сила. Като цяло много ми хареса. Силно се изненадах от това колко е различно от други уискита които съм пил.

ilian

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +3/-0
« Reply #13 on: 23, April, 2012, 17:09:51 »

Вчера пробвах - Glenmorangie Quinta Ruban 12 yo и останах много доволен! Много пивко и сладко (точно такова ми се пиеше) - препоръчвам го на хората , които ценят сладката нотка в уискито, пушеци не долових , но вечер за десерт с парче шоколад или шоколадов кейк мисля е идеално! Цената му е височка за 12yo - 78лв (Карфур) , но определено не съжалявам , че допълних колекцията с този елексир!

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #14 on: 24, April, 2012, 11:43:11 »
Glenmorangie едно време пиех редовно, когато изкараха първите серии със завършеците в различни бъчви. Реално те бяха дестилерията, която направи завършването в бъчви модерно. Харесвах много тези в порто бъчвата. Тези новите версии (сега им измислиха специални имена) не съм ги пробвал. Реално от както смениха бутилките и етикетите съм пробвам само 10 годишното, което надмина очакванията ми (които бяха много ниски) и се оказа много прилично, пивко и свежо уиски. Пуснал съм бележки в друга тема за него.
Харесвам техните уискита, но наистина маркетингът им е допринесъл за малко по-високи цени от средните на пазара. Какво да се прави и такива има.

whiskyhouse

• Jr. Member
  • **
« Reply #15 on: 24, April, 2012, 15:25:24 »
А някой пробвал ли е MONKEY SHOULDER? Трябва да е интересен този бленд  на Grant`s щом в него са смесени Genfiddich, Balvenie и Кininvie.

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +8/-1
« Reply #16 on: 24, April, 2012, 15:34:27 »
Здравейте,
Тъй като темата е Какво пробвахте последно ,искам да споделя с вас.
1.В работата ,която работя често ми подаряват уискита,та имах един Grand's(от който по принцип ми тръгват киселини) и   Jameson
(който мисля за готин но прекалено слабо влиза).Смесих ги двете и сложих 10г силно изпечен дъбов чипс и престояха за 10на дни.Резултата беше умопомрачителен.Меко ,вкуно блендче от Irish i Scotch с почти черен цвят!!!

2.Взех си Laphroaig 10yo.(не го бях пил ,макар че Айла ми е любимия регион).Не знам вие какво мислите,но за мен това е разреден Ardbeg 10 .Единстения + е малко по-тъмния цвят.Все пак вкуса на аптека си го имаше ,но в малко по-малки количества... абе точно разреден Ardbeg 10.

3.Пробвах и смеска Laphroaig/Black Bottle/Манджата от по-горе   по равни количества   - Ей тва вече беше трепач.Жалко че Black Bottle вече ми свърши

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #17 on: 24, April, 2012, 16:14:30 »
Е супер, че експериментираш. Аз също си правя блендове в домашни условия. Най-често към някой бленд добавям количество малц. Имал съм променлив успех. Най-яко се получи когато към Grand MacNish добавих капка Lagavulin. Невероятно колко много промени уискито само едно малко количество пушек.
Пробвал съм и White Horse с Glenfarclas 105 (3 към 1). Доста приятно се получи, но не толкова готино като горното.
Също съм смесвал Glenfarclas 12yo с Glenfarclas 105 (3/1) и доста се вдигна нивото на дванайската.

Сега за Laphroaig. Пробвай да разредиш Ardbeg и ще видиш, че не същото :) Аз много го харесвам Laphroaig-а. Досега не ми се е струвало, че е много сходен с Ardbeg, бил той и разреден. За съжаление у нас имам само Ardbeg, та няма как да ги сравня директно. Ще трябва да потърся едно мини да си взема ако се продават тук и ще пробвам.

ilian

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +3/-0
« Reply #18 on: 24, April, 2012, 17:52:49 »
А някой пробвал ли е MONKEY SHOULDER? Трябва да е интересен този бленд  на Grant`s щом в него са смесени Genfiddich, Balvenie и Кininvie.

Monkey Shoulder и аз го гледам от известно време - във Винело май беше 48лв, но все не стигам до него! А доста добри неща четох..... абе май месец на заплата го взимам със сигурност! Ако някой преди това го тества да драсне някой ред!!!
« Last Edit: 25, April, 2012, 13:24:26 by ilian »

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #19 on: 26, April, 2012, 17:09:18 »
Port cask finish на Glemorangie  е страхотно уиски, значително ми допадна с плътния си вкус, сладост, пиперливост.хммм Другото много добро уиски което съм пробвал на същата дестилерия е Nectar D'or, за него също мога да кажа само суперлативи! 10 годишното го бях пробвал преди 3-4 години, нещо не ми допадна, помня че имаше нотки на бяло вино и ми беше много странно, дори леко от към вкус и аромат. За да си поправя мнението може би трябва пак да го пробвам.