Author Topic: Glenfiddich 18 Year Old  (Read 11153 times)

ilian

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +3/-0
Glenfiddich 18 Year Old
« on: 03, April, 2012, 18:40:36 »
Здравейте, съвсем нов съм във форума и започвам с въпросите!
Интересува ме дали някой е опитвал Glenfiddich 18уо и какво е мнението ви за него - заслужава ли си парите???
По принцип не е на челните места в списъка ми с предстоящи покупки на малцово whisky, но днес го видях на промо цена 81лв в магазин ХИТ и се змислих - в Метро е 92лв, а съм го виждал и на 110лв!
Освен това знае ли някой  Glenfiddich Ancient Reserve 18yo (по сайтовете в UK намерих ревюта само за него) и Glenfiddich 18уо, дали е едно и също?
« Last Edit: 03, April, 2012, 20:50:53 by ilian »

martinsco

• Full Member
  • Drams: +1/-1
Re: Glenfiddich 18 Year Old
« Reply #1 on: 03, April, 2012, 22:12:23 »
Привет,
и добре дошъл!  dram
Лично аз никога не съм опитвал точно 18 годишното. Определено обаче мога да кажа, че въпросните две не са едно и също уиски. Едното е стандартното, класическото 18 годишно, всяка партида от което носи някакъв си номер - batch.
 Ancient Reserve  - също е 18 годишно и също има 40% алкохол (типично за Гленфидих), но оттук насетне са разликите. Първо тази резерва отлежава в различни бурета, после забелязах, че е средно с около 10-15% по-скъпа и накрая има още една разновидност на Ancient Reserve - серия от три бутилки във формата на декантери всяка от различно стъкло. Съответно червена, синя и зелена. По натам незнам, но със сигурност има още разлики  :)
Кучета не са ме хапали, само хора!

https://www.whiskybase.com/profile/martinis/collection

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #2 on: 04, April, 2012, 09:53:43 »
Тези които ме познават вече знаят моето мнение за Glenfiddich - колкото и да е хубаво не си струва парите, защото е жертва на брутален маркетинг (брандинг) който просто безумно много е вдигнал цената.
12 и 15г не си струва дори да се пробват и в бар. Доколкото съм чувал от познати които са пробвали стандартното 18г. не било зле, но аз съм скептичен. Повечето хора твърдят, че ГФ започва да показва класа чак от 21г версия. Въпреки това, 81лв. за 18г. хич не е зле и ако си любопитен може да го пробваш. Аз лично обаче предпочитам да ги дам тези пари за нещо по-интересно (15г. Glenfarclas ми идва на ум веднага, а той е и по-евтин от това).
Гледам Мартин е направил и добро проучване, та се надявам да имаш достатъчно информация.
Дано някой който да го е пробвал и да пусне коментар тук.

Иначе malt maniacs дават средна оценка 80/100 за стандартната серия, а на Ancient Reserve дори малко по-малко. Сега като прочетох няколко анотации на един от тях виждам, че той по-харесва 15г. :)
« Last Edit: 04, April, 2012, 10:10:53 by atanas »

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

ilian

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: 04, April, 2012, 15:56:36 »
Май промоцията е до края на седмицата - ще помисля още малко!
А днес влязах в сайта на Glenfiddich - Ancient Reserve 18 такова нещо няма!!??

martinsco

• Full Member
  • Drams: +1/-1
« Reply #4 on: 04, April, 2012, 16:17:49 »
 :)
нормално е да няма - все пак е старо издание, отпреди поне 5-6 години. А както каза по-горе Наско, Гленфидих са царе на брандовете... Представи си ако имаха всички видове уискита на сайта си... ще трябва да търсиш измежду 70 вида...

Да кажа само, че в Благоевградското Метро от утре ще има Гленфидих 12 годишно за 41лв. бутилката.  :)
С поздрави
Кучета не са ме хапали, само хора!

https://www.whiskybase.com/profile/martinis/collection

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #5 on: 04, April, 2012, 17:03:52 »
Ако го пуснат по 10лв. ще си купя :)

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +19/-1
« Reply #6 on: 05, April, 2012, 14:26:02 »
Като цяло не съм съгласен с теорията за Гленфидих че е много скъп и не си струва парите :) Като цяло Гленфидих е най-продаваното уиски в световен мащаб, което прави марката сравнително земна като цени. виж в някой скъпарски магазин може и да ти отрежат главата, но това е локален проблем :)
Сравнение с Гленфарклас не може да се прави, тъй като двата бранда имат тотално различен вкус. Сравнението със цените също не е много на място, тъй като Гленфарклас 15yo е маалко по-евтино от Гленфидих 18yo, но и двете са супер на вкус и са тотално различни уискита. Друг пример с Гленфарклас мога да направя. 10 годишната му версия е малко по-скъпа от Гленфидих 12yo, и Гленфидиха ми хареса доста повече. Като цяло съм пробвал Гленфидих12, 15, 18, Гленфидих каоран резърв новия и стария етикет, както и Glenfiddich Snow Phoenix. Последния е смеска от гленфидих 13 до 30 годишни бъчви и има страхотен вкус.като цяло Glenfiddich Caoran reserve ми допада повече от 15 годишната версия, 18-ката е много по-добра от 15-ката и е  и с доста характер. Виж не съм пробвал още 21, 30 и нагоре но и този момент ще дойде. така че по мое мнение цената на 18-ката си е супер и вземай няма да съжаляваш :) също цената в Благоевградското Метро е добра. Ако имаш изследователски дух така или иначе ще искаш да пробваш някой ден това уиски, така че вземай, пробвай и се наслаждавай. А после си вземи и Гленфарклас 15yo като ти попадне. Изобщо няма да съжаляваш! dram
« Last Edit: 05, April, 2012, 14:29:24 by dgtal_wow »

ilian

• Jr. Member
  • **
« Reply #7 on: 05, April, 2012, 16:37:53 »
Glenfiddich 18 ще е се отложи във времето , защото вече се охарчих с две бутилчета:

Първото за баща ми , че има РД и си пада по ирландско - Wild Geese Rare...... не съм го пробвал, ама много гъзарско шише и опаковка! Исках да му взема Wild Geese сингъл малц, но във Винело имаха само това и едно по-евтино - Класик бленд! А по кутията гледам и някакви медали взело..... :)
Второто за мен - Аuchentoshan Тhree Wood -  един приятел много ми го хвали пък да видим!

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #8 on: 05, April, 2012, 17:40:34 »
Аuchentoshan още не съм пробвал. Скоро един приятел се върна от рейс и е купил да почерпи, та ще пробваме скоро и от него :)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #9 on: 06, April, 2012, 09:43:18 »
'Toshan-а го пробвахме на първата среща (мерси Владо ;)). Определено е единственияt който ми допада от тези които съм пил, така че добро попадение по мое мнение. Пробвал съм Classic, 12yo, 3wood, както и един от независим бутилировач (Van Wees), но само този ми се стори интересен. Другите ми бяха прекалено безлични.

Glenfiddich - ами то на вкус другар няма, но за мен 12 и 15 (като от втората съм пробвал и едно различно издание) са определено слаби уискита. Не ме разбирайте погрешно, до сега лош малц не съм пил и не вярвам да има. Просто когато пробваш нещо и в устата и на носа не се случва нищо - съжалявам, но няма как да ми хареса.
Колкото до Glenfarclas - не правех сравнение на двете уискита, а просто давах пример за добра комбинация цена/качество.

За едно нещо обаче съм благодарен на Glenfiddich, и сигурно ще се взема едно много малко в някой бар по този случай, и то че благодарение на тях се получи първата сериозна дискусия във форума!!!!

Наздраве  dram

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +21/-4
« Reply #10 on: 06, April, 2012, 11:35:59 »
Леле Наско, да ругаеш 15-ката на Glenfiddich, не те е срам, не съм най-големия корифей, но тя си ми харесва доста. Пил съм 12, 15, 18, 21, 30, Caoran, и тя си ме грабва винаги. За цените - всеки може да си купи от мен 18 - ката за 89 лв. /трябва да каже паролата - шегичка/. С Метро не мога да се боря, но някои неща са ми като цени дори и по-добри, освен това в моя магазин се пазариме като на Капалъ чарши, важното и двете страни да са доволни накрая.
Наско, пак за Glenfiddich - кой 12 год. сингъл молтструва 45-50 лв? Не ги уважаваш, но всеки с тях е започнал, просто си вече много напред с материала. Между другото намини да ти сипна - внесох едно приятно  сингъл молт пушече - Finlaggan , за Islay уиски си е направо върхът - 39 лв.

whiskyhouse

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +1/-0
« Reply #11 on: 09, April, 2012, 17:21:35 »
Пил съм 12, 15 и 18 годишни Гленфидик и моето мнение е че 15 годишното е най-добро. На мен ми изглежда най-плътно и богато. 18 годишното ми е плоско и бедно. 15 годишното е най-комплексно според моят вкус.

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #12 on: 10, April, 2012, 10:08:56 »
 ;D Това още веднъж доказва приказката "на вкус и цвет тавариш нет" ;) Аз си харесвам всички версии, но от класическата серия харесам най-много Glenfiddich Caoran reserve и Glenfiddich18yo. По-нататъка ще се произнасям и за по-дъртите версии :) dram

ilian

• Jr. Member
  • **
« Reply #13 on: 04, May, 2012, 16:17:56 »
Така и не стигнах до Glenfiddich 18yo , но тези дни пробвах Glenfiddich 12yo (стандартното зелено) и 15yo Solera Reserve!
12yo определено не е моето уиски хич не ми хареса, но от 15yo Solera съм приятно изненадан и даже си взех една бутилка от Карфур за 60лв. :)

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +8/-1
« Reply #14 on: 05, May, 2012, 12:46:49 »
Леле Наско, да ругаеш 15-ката на Glenfiddich, не те е срам, не съм най-големия корифей, но тя си ми харесва доста. Пил съм 12, 15, 18, 21, 30, Caoran, и тя си ме грабва винаги. За цените - всеки може да си купи от мен 18 - ката за 89 лв. /трябва да каже паролата - шегичка/. С Метро не мога да се боря, но някои неща са ми като цени дори и по-добри, освен това в моя магазин се пазариме като на Капалъ чарши, важното и двете страни да са доволни накрая.
Наско, пак за Glenfiddich - кой 12 год. сингъл молтструва 45-50 лв? Не ги уважаваш, но всеки с тях е започнал, просто си вече много напред с материала. Между другото намини да ти сипна - внесох едно приятно  сингъл молт пушече - Finlaggan , за Islay уиски си е направо върхът - 39 лв.
Ей ,пич моля те кажи от куде да си взема тоя Finlaggan.......само Айла ми е в главата

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #15 on: 05, May, 2012, 13:11:11 »
Ей ,пич моля те кажи от куде да си взема тоя Finlaggan.......само Айла ми е в главата
в магазина на Тодор - на ъгъла на алабин и графа в софия. цената е смешна. кажи че си от форума.

Ardbeg

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +8/-1
« Reply #16 on: 05, May, 2012, 17:38:01 »
А знаеш ли от коя от 8-те дестилаторни идва?И колко струва горе долу?

ilian

• Jr. Member
  • **
« Reply #17 on: 06, May, 2012, 01:16:16 »
Най-често се споменават Caol Ila и Lagavulin  ама със сигурност май никой не може да ти каже! Някъде ги наричат "Bastard malts" и това е голямата тайна на Finlaggan! Мисля , че в магазина на Тодор има този Finlaggan на 39лв(ако греша да ме поправи):

whisky fen

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +0/-0
« Reply #18 on: 13, July, 2012, 16:36:36 »
може ли някой да ме светне как точно се произнася "Glenfiddich" (гленфидих,гленфидич или гленфидик)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #19 on: 13, July, 2012, 17:22:59 »
Гленфидих (ударението е на на първото "и"). Повече за произношението на имената на дестилериите може да видиш в отделна тема на раздел Дестилерии на форума. Там има и линк към аудио с вариант на приозношение (казвам вариант, защото някои имена имат различно произношение в различните части на Шотландия.