Author Topic: Уиски фест София 2016  (Read 2528 times)

wilson

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +0/-0
Re: Уиски фест София 2016
« Reply #20 on: 11, October, 2016, 10:56:27 »
Интересно защо в неделя няма класове?

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +20/-4
« Reply #21 on: 12, October, 2016, 15:11:35 »
Заявените класове от участниците във Феста са достатъчни за петък и събота. Затова наемането на залите и за неделя е излишно.
« Last Edit: 12, October, 2016, 15:13:30 by todoresqu »

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #22 on: 15, October, 2016, 12:22:02 »
Билети с 5% отстъпка има в моя магазин.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +34/-2
« Reply #23 on: 19, October, 2016, 09:17:21 »
Класовете почти са готови, но ми се струва, че вече трябваше да са обявени, тъй като до феста остават 10 дена. Има доста интересни неща, но по-интересното е, че за някои от тях вече няма места.
Прави ми впечатление, че за класа на "Bruichladdich", който поне за мен е един от най-любопитните не са обявени нещата, които ще се представят. Мога само да гадая какво ще се опита, но като гледам цената, едва ли ще е нещо, която много ще си заслужава, въпреки че за съпоставима цена /5 лева повече/ "Highland Park" са направили доста прилична селекция, която си струва да се опита.

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #24 on: 19, October, 2016, 20:20:16 »
Бруклади -  BRUICHLADDICH CLASSIC LADDIE, BRUICHLADDICH PORT CHARLOTTE, OCTOMORE - три уискита.
Ардбег -  Ardbeg Ten, Ardbeg Uigeadail, Ardbeg Corryvreckan - три уискита.
Това определя донякъде и цената.
Не ми се искаше моят клас за е толкова скъп, но при шест уискита, пет  от които над сто лева на пазара,  това се получава.
А иначе, ето нещо интересно - тук ще са новите Кавалани, така че заповядайте на щанда:

KAVALAN SOLIST SHERRY CASK 57.1% 

KAVALAN SOLIST FINO SHERRY CASK 56.3% 

KAVALAN SOLIST PORT CASK 58.6% 

KAVALAN SOLIST AMONTILADO SHERRY 56.3% 

KAVALAN SOLIST MANZANILLA SHERRY CASK 57.9% 

KAVALAN SOLIST MOSCATEL SHERRY CASK 56.3% 

KAVALAN SOLIST PX SHERRY CASK 57.1% 

KAVALAN SOLIST VINHO 58.6%                                         
« Last Edit: 19, October, 2016, 20:22:45 by todoresqu »

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #25 on: 20, October, 2016, 10:43:31 »
Брей! Сериозна работа! Хората от Тайван не се шегуват!
А знае ли се каква ще е цената на тези неща? Във "валутата" на феста, разбира се. Иначе само ще си ги гледаме.

wilson

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +0/-0
« Reply #26 on: 21, October, 2016, 20:37:16 »
А относно Hibiki 12 нов release ли е?

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #27 on: 23, October, 2016, 22:45:19 »
Хибикито си е старото. Просто на пазара е почти изчерпано.
Съвсем нови са двете Ники - с друг градус 45=

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #28 on: 24, October, 2016, 09:24:49 »
На финалната права сме! След 4 дена започва събитието!
Сигурен съм, че ще е идеално, както винаги, защото уиски феста е нещо комплексно и многопластово. Той не е само лъскава фасада и дегустиране на неща, които не си пил. Той е едно преживяване, което може да достави удоволствие на всеки и има многобройни форми и измерения. Дори и да не откриеш нещо ново, най-малкото с подходящата компания и коментари би могъл да откриеш нещо старо, което си забравил, или пък не си одобрил при първоначалната му дегустация. А какво лошо има и в това да анализираш познатите ти нещо в компанията на приятели и в приповдигнато настроение. Дори и тези емоции си заслужават.   
Заявилите се за снимка колеги не са много, но .... колкото толкова. В крайна сметка осем е повече от двама, а дори е повече и от седем. А и да не си направим обща снимка, няма да дойде края на света я! Тенденцията към спадане на активността и по тази много важна тема е постоянна и ясно отчетлива, а броя прочитания е красноречив.
Нека гледаме позитивно на нещата! Феста ще бъде едно прекрасно събитие и възходящата му тенденция ще се запази. Дори и да не се харесва на хората с повече опит, дори и да е очевидно неговото комерсиализиране, посещаемостта през години неизменно расте, а феновете на "водата на живота" се множат, така че нека се отдадем на удоволствието, което ни доставя уискито и прекрасното настроение, и усмивките бъдат неизменен наш спътник в петък, събота и неделя!

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #29 on: 25, October, 2016, 16:05:13 »
Получих интересен имейл:

"УВАЖАЕМИ приятели на Laphroaig в България,
Каним Ви на незабравимо уиски преживяване с любимия LAPHROAIG.
Уиски Фест София 2016 наближава и остават 3 дни до уиски събитието на годината. Между 28 и 30 октомври, ви очакваме в Sofia Event Center в Paradise Mall.
На щанд PEATED MALTS OF DISTINCTION, LAPHROAIG ви е подготвил изненади - освен класическите LAPHROAIG 10YO, QUARTER CASK, TRIPLE WOOD и SELECT, ще може да опитате и LAPHROAIG 15YO, както и Laphroaig LORE "The richest of the rich".
Очакваме Ви!
Sláinte!"

И се успокоих!
Няма да ходя на майсторския клас на "Laphroaig", но пък бих могъл да опитам "LORE" на щанда. Да видим колко ли ще струва? И понеже цената няма да е евтина, любопитен съм да разбера, дали ще си заслужава?

borkko

• Full Member
  • Drams: +4/-0
« Reply #30 on: 30, October, 2016, 12:16:01 »
Как преминава за Вас колеги дългоочаквания уиски уикенд? За мен лично е много интересно, успях да опитам много интересни уискита, а и в днешният последен ден предстоят още интересни срещи. Макар тази година да съм на работа на събитието (все така да работя) се забавлявам много. С някои от вас се видяхме, с други с които не сме или не се познаваме ще се радвам да се запознаем и да поговорим. Заповядайте на щанда на чивас и балантайнс, ако пък нямате възможност нека някой мине да даде инфо за таз годишната снимка. ;) dram

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #31 on: 31, October, 2016, 11:28:17 »
Феста приключи и вече очакваме следващия!
Аз успях да отида в само в неделя, но въпреки това се заредих в голямо количество с очакваните приятни емоции и преживявания. И успях да се видя с доста колеги-любители на уискито. Благодаря на "borkko" за приятната изненада и хубавите чаши!
Поздравления за организаторите! Твърдо продължава да се спазва възходящата тенденция на мероприятието и въпреки че вече амплитудата не е толкова рязка, движението нагоре се запазва. То и няма как да е толкова стръмно изкачването, тъй като това беше петия, традиционен уиски фест. И "пети" и "традиционен" казват достатъчно много за това толкова очаквано мероприятие. Феста достигна едно много високо ниво, което не е никак лесно да се поддържа, а да се развива нагоре е още по трудно, но както всички посетители са се убедили, това е факт. Голямо разнообразие, голяма посещаемост и голямо обгрижване от стана на организаторите и колегите по щандовете. Дори и в значките имаше развитие и тазгодишните бяха по-хубави от миналогодишните.
В магазинната част също имаше изобилие от предлагане, като доста от нещата бяха на много добри цени. Един от безспорните фаворити беше "Lagavulin" 8yo, на цена от 85.99 лева, а имаше достатъчно зареждане и от "Laphroaig" 15yo, който миналата година свърши веднага, а тази беше наличен през целия фест. И амбалажът беше представен достойно и в изобилие, и за разлика от миналата година, тази всичките артикули бяха налични до края.
Трябва да похвалим и представителите на изтънченото удоволствие - пурите. Както винаги, всичко беше на много високо ниво. Както преди 2 години, имаше и височайшо посещение в лицето на Херардо Перес / http://news7.bg/predavania/newsroom/vsichki-videa/kak-se-sviva-kachestvena-pura/115314#.WBcFKMv_qkk /.
Наистина, тази година дозата беше намалена, но аз лично не забелязах толкова фрапираща разлика и като цяло не усетих недостиг на количеството.
И наистина по щандовете имаше много интересни неща, които струва ми се, тази година като цяло бяха повече от миналата. За съжаление, част от тези, които си бях набелязал са вършили бързо и ги изпуснах, но пък друга част успях да опитам. Пропуснах "Glen Grant" 18yo, на който Джим Мъри в последното си творчество е отделил много място в своята "библия", а също така "Jura" 22yo "One For The Road" и споменатия вече "Lagavulin" 8yo, което е и причината да не си го закупя от магазина. Нещо не ми звучеше толкова примамлива идеята да опитам осемгодишния представител на тази толкова уважавана от мен дестилерия. Звучи много добре легендата за лимитираната серия издадена по повод 200 - годишнината на дестилерията, но от друга страна, защо стандартния продукт е 16-годишен? Не би трябвало да е случаен избора на възсрастта за бутилиране на това емблематично уиски, което всеки уважаващ себе си почитател на "водата на живота" трябва да опита, пък дори и да не го хареса. Това е незаменимото камъче от пъстрата и многоцветна мозайка на света на уискито, без която картината просто няма да е пълна. Та в този ред на мисли, за "производителите" очевидно шестнадесетата година от развитието на продукта е много важна. Опитвал съм и редкия 12-годишен представител и откровено мога да кажа, че е великолепен продукт. По-различен и агресивен от стандартния, но наистина великолепен. И сега на дневен ред идва предложение за 8-годишна версия, която въпреки високия си градус / 48% /, все пак не е налята от бъчвата. По принцип никак не одобрявам отпадането на годините от етикетите, и не приемам на "юнашко доверие" легендите с отлежаването при специални условия и в малки бъчви, в следствие на което дестилатът претърпява магическа метаморфоза и нещо, което преди се е случвало за 8, 10, че и 12 години, вече става факт за 4-5 години. Звучи много хубаво и ми се иска да е вярно, но просто в природата, физиката и химията има закони, които важат за всичко и за всички! Опасявам се, че в бутилката може да има нещо "недоразвито" и грубо, което само ще ми развали отличните впечатления от дестилерията. Не искам да откривам, че в течността има само спирт и пушек! Дори не искам да си го представям този сценарии. Естествено, ако га бях опитал, щях да си взема една бутилка, поне за атракцията, но въпреки че в магазина имаше предлагане, на щанда бутилките бяха свършили. Това означава, че търсене е имало, но предлагането не е било на ниво. И това е една от малкото критики, които си позволявам да отправя към организаторите. Съжалявам за 22-годишната Jura, защото харесвам продуктите на дестилерията и този със сигурност нямаше да изневери на изградената ми представа зя тях, но и тя беше свършила. Съжалявам и за 18-годишния Glen Grant, от който не мога да преценя какво трябваше да очаквам, но имах сериозни очаквания. На щанда ми предложиха като алтернатива Glen Grant "Five Decades" и аз се възползвах, но това уиски нещо не можа да ме впечатли. Със сигурност е хубаво, но ми беше малко "безлично". Може и да не съм прав, но в аромата имаше нещо "сгрешено", а вкусът ме беше прекалено равен и мек.
Успях, обаче, да опитам и доста впечатляващи неща. Например, открих новата дестилерия "Wolfburn" - http://wolfburn.com/, като опитах торфеното им предложение, но не ми останаха сили за шери-то. Уискито никак не беше лошо и определено има потенциал за развитие и точно тук, за пореден път се намира разковничето. Много е младо!
Да не забравя да отдам дължимото уважение и на производителите от Тайван. Опитах два продукта на Kavalan - "Solist Sherry Cask" и "Solist Vinho Barrique" и просто не бих могъл да ги коментирам. Уникални продукти, които обаче доста разширяват понятието "уиски" или най-малкото, трудно се вписват в него.
Безспорния ми фаворит тази година е Laphroaig LORE "The richest of the rich". Страхотно уиски и истински представител на дестилерията. В него има всичко, което харесвам в нея и то събрано на едно място!
Припомних си и Laphroaig 15yo и за пореден път се убедих, че е достоен представител на тази дестилерия. Той беше миналогодишния ми фаворит!
Трябва да спомена и представителите на Япония с любимото ми Nikka "Yoichi", тъй като това е един прекрасен продукт на уиски индустрията, който предизвиква само респект и уважение. Жалко че и от този етикет отпаднаха годините, а какъв беше когато на него пишеше "12" и "10".
И не мога да пропусна и "Ballantine's" 21yo, което се оказа неочаквано добър финал на вечерта, въпреки че не съм почитател на марката. Отлично балансирано и благородно уиски!
В заключение мога да кажа, че уиски феста оправда очакванията ми. В него имаше от всичко и за всички. И така трябва да бъде. Не вярвам да е имало посетител, който да си е тръгнал разочарован от това събитие.
Още веднъж, поздравления за организаторите и благодарности за труда им!
Чакаме следващата им изява!

« Last Edit: 31, October, 2016, 14:48:33 by Evgeni »

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #32 on: 04, November, 2016, 12:14:17 »
Както при Евгени и при мен излязоха препятствия и не успях да посетя феста пълноценно. Бях там само в събота и посетих само един клас.
Тази година имаше нови елементи на събитието - имаше някои демонстрации и информация на живо (в средата на основната зала). Беше интересна идея, но реално не ѝ обърнах особено внимания. Имах толкова малко време, а толкова много неща да опитам и талони да използвам.
Поради всичкото това бързане не мога да кажа, че нещо ме вдъхнови особено. Не успях да пробвам 24г Тийлинг, за който доста хора се изказаха ласкателно. Иначе всичко, което опитах ми хареса - Ханки 25г., Лафи Lore, Wolfburn bourbon cask, Shackleton Journey, Wild Tourkey 101 Rye, Kavalan Solist Fino & Vihno Barrique, Laga 8, Glenlivet 21, Aultmore 12.
Сигурно имаше и още, но не помня. А, разбира се, класът на Глен Грант - Major's Reserve, 10, 12, 18 & Five Decades. Всички стават, но само 12 и 18 наистина си струват. Интересното на 12 е ягода във финала, а 18 се отличава с впечатляващ микс от подправки като кардамон и карамфил (май само още веднъж съм усещал така добре кардамон в уиски). За това от петте десетилетки споделям мнението на Евгени.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818