Author Topic: Книги и уиски  (Read 1017 times)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-2
Книги и уиски
« on: 22, February, 2016, 10:31:27 »
Здравейте колеги!
Наречете го старомодно, наречете ме консервативен, но дори и във високотехнологичния 21-ви век, мисля че има място за онова вълшебно нещо, което ни отваря очите за познанието - книгата. Дори и днес, децата в детската градина учат азбуката и се запознават с "буквара", и с чудото на писаното слово. И все още, и слава богу, книгата е прозорец към света!
Вярно, в интернет вече е пълно с огромно количество информация за нашата "слабост" - уискито, но има голяма полза, а и чар в това да държиш в ръцете си книга, от която жадно да попиваш познания за "водата на живота".
И не на последно място, уискито е свързано с много и красиви аксесоари, а най-значимият от тях е книгата, гордо изложена на лавицата в библиотеката.
И така, мотивиран от тези си разбирания, реших че би било полезно да се поговори малко и за тези безценни източници на информация и изживявания по темата, която ни е събрала на това място. Ще е полезно за всички ни!
На първо място, според мен, трябва да се посочи основополагащия и все така актуален труд на често споменавания тук Джим Мъри - "Пътеводител в света на Whisky" / http://www.noviteknigi.com/?cid=3&pid=7830 // http://www.capital.bg/vestnikut/kapitel/2002/01/12/213141_putevoditel_na_nachinaeshtiia_uiski-piiach /. Добрата новина е, че тази книга е издадена у нас, и то два пъти, а лошата новина е, че изданията са с много малък тираж и отдавна са изчерпани. Поради тази причина тя може да се намери само в антикварните книжарници и то на доста по-висока цена от тази на корицата, но каквато и да е цената, тя си заслужава. Книгата не може да бъде описана! Тя трябва да се прочете, а когато това стане, се чувстваме много по-знаещи и мъдри!
Втората книга на български език, която съм намирал, е "Уискито на Шакълтън" / http://www.vakon-bg.com/uiskito-na-shakaltan.html /, която в момента чета и повярвайте ми, много си заслужава да я прочете човек. Сигурно повечето са гледали филма на тази тема, както и аз, но книгата си е друго нещо. Тази епична битка на човешкия дух и воля с природата е нещо, което задължително трябва да се "види"! И в цялата история заслужаващо място е отделено и на сюжетната линия "уиски".
Това е от мен, засега!
Има още много книги и каталози, за съжаление неиздавани в България, но за тях се надявам да помогнат по-просветените от мен колеги от форума!
И да не забравяме че, "Земята се огрява от слънцето, а човекът от знанието!". 
« Last Edit: 23, February, 2016, 19:31:08 by Evgeni »

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
Re: Книги и уиски
« Reply #1 on: 22, February, 2016, 11:58:44 »
Книгите за уиски са ми не по-малка страст от самото уиски. В къщи имам 10-тина, две от които са ми направо безценни - Whisky, Aeneas MacDonald и The Whisky Distilleries of the United Kingdom, Alfred Barnard.
В уиски бара в Пловдив, не случайно кръстен whisky library, заредих поне 30 яки книги за уиски, като към тях и собствениците добавиха още. Има дори и много рядкото първо издание на "малката книжка" на Джим Мъри.
А голямата му книгата, за която говориш, съм я чел на английски и определено е добра. Много по-съдържателна от това, което издава всяка година.
Любим автор ми е Чарлс Макклийн. Много увлекателно пише. Доста са му разнообразни книгите. Чел съм поне 3-4 и все ми е било интересно. Препоръчвам го.
Дейв Бруум също е забавен. Атласът му е чудесна книга за начинаещи. Разбира се най-добрата такава си остава Whisky на Michael Jackson.
Малцовият годишник е чудесен обзор на всяка изминала година. Описват се основните събития в индустрията, както и анализи на трендовете. Също така има бележки на повечето нови издания през годината.
От всичко обаче, най-голямо удоволствие намирам от четенето на стари издания. Много е интересно да се чете за нравите, бизнеса, модата, и т.н. от минали времена и най-вече колко малко всъщност се променят нещата.

Евгени, явно с теб си приличаме и по обичта си към книгите. Странно, че не сме говорили за това вече толкова години :)

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #2 on: 16, March, 2016, 10:17:56 »
Ето една много полезна книга на Charles Maclean, която може да се "прелисти" набързо оттук:  http://www.amazon.com/World-Whiskey-Charles-Maclean/dp/0756654432#reader_0756654432 .

malty minion

• Full Member
  • Drams: +5/-0
« Reply #3 on: 16, March, 2016, 12:14:20 »
Имам десет-петнадесет заглавия в pdf формат, включая и книгата на Чарли Маклийн, публикувана по-горе от Евгени. В случай, че имате интерес, пишете.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #4 on: 16, March, 2016, 14:17:26 »
Би било идеално, ако могат да се видят тези книги!

malty minion

• Full Member
  • Drams: +5/-0
« Reply #5 on: 16, March, 2016, 15:41:24 »
Ще говоря с Наско къде би било удачно да ги кача   ;)