Author Topic: Обичам уиски, защото...  (Read 1185 times)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
Обичам уиски, защото...
« on: 05, December, 2015, 22:02:57 »
Здравейте приятели, искам да ви провокирам малко с тази тема. Нека всеки, който иска, да сподели защо харесват уиски, какво ги впечатлява, защо него предпочитат пред други напитки, как е започнало всичко...

Ето моята версия:
От толкова време пия уиски, че съм го счел за абсолютна даденост и ми беше наистина трудно да кажа, защо аджеба наистина харесвам точно него, а не нещо друго.
При мен нещата се развиха по стечение на обстоятелствата - спонтанна вечер, с добри приятели и Laphroaig 10yo. Може ше да е арманяк, коняк или специално вино, но се случи това. Спечели ме атмосферата, добрата история, която човекът с бутилката разказа, спомените които нахлуха в главата ми при първото помирисване...
Реално дотогава не харесвах плодовите дестилати (ракия, бренди, коняк и т.н.). Пиех водка и определено имах изграден вкус за това, но все пак си беше водка. Не пропусках и някой хубав джин. Тъкмо бях пропил шери и вече сериозно ми влизаше под кожата, когато се случи горната случка. За нула време за бравих и за него.
Като че ли стечението на събитията, а и относителното ми предразположение към уискито обусловиха началото на тази краста...
Какво харесвам в него - необятните ароматни и вкусови изненади, които поднася; безкрайните романтични или забавни истории свързани с него; доброто време, което прикарвам с приятели и уиски като спойка... сигурно има и още много неща.

Сега е ваш ред.
А.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

borkko

• Full Member
  • Drams: +5/-0
Re: Обичам уиски, защото...
« Reply #1 on: 08, December, 2015, 15:30:16 »
Какво харесвам в него - необятните ароматни и вкусови изненади, които поднася; безкрайните романтични или забавни истории свързани с него
Това са нещата които са и моят двигател.
Наистина може всичко да се очаква от вкуса на едно усики и това го прави любимо питие за мен.
dram

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +18/-2
« Reply #2 on: 08, December, 2015, 19:40:46 »
Освен очевидното вкусово-ароматно превъзходство на уискито над останалите алкохолни напитки, ми харесва нехомогенната комплексност на от изживявания, които съпровождат хобито - запознанства с интересни хора, доста интересни теми за разговор/четене, провокира асоциативното мислене...

Preslav

• Sr. Member
  • Drams: +3/-0
« Reply #3 on: 08, December, 2015, 21:35:44 »
Обичам уискито, защото се отличава от всичко.Никоя друга напитка не може да ти предложи и половината усещане от добър сингъл малц.Естествено не всички уискита са приятни и не всички, които пият уиски са приятни.Така са устроени нещата
Наздраве за по-светлата страна  :)

Branko

• Sr. Member
  • Drams: +9/-0
« Reply #4 on: 09, December, 2015, 20:37:53 »
Хммм…много интересна тема.Каквото и да кажа за любимата ми (ни) напитка все ще е недостатачно. Затова ще си позволя да цитирам един текст.

„Whisky“ е английско изопачаване на древното наименование на тази спиртна напитка, която на келтски език (използван в Шотландия и Ирландия) се наричала „uisge beatha“ или „usquebaugh“ - означава „вода на живота“

Наздраве колеги  dram dram

П.С. Preslav,опита ли го вече аберлоура  dram ;)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-2
« Reply #5 on: 08, January, 2016, 10:42:39 »
Интересна, предизвикателна и необятна тема!
Тя е засягана многократно и в други теми, но ще е интересно да се синтезира и на конкретното място.
Трябва да отбележа, обаче, и още нещо, което ми прави впечатление, и то е, че тази тема не предизвиква много писания от страна на ентусиастите на уискито, каквито би трябвало да са хората, които битуват във форума. Би трябвало всеки да има своята история на любовта си към уискито! Това не се забравя! То е като първото влюбване и първата целувка!
Има си пик и преломен момент, но има и създаването на предпоставките, и развитието до попадането в плен на "водата на живота". И последиците след това са много сериозни и също запомнящи се. От моето влюбване към уискито датира и "неразривната ми връзка", и симпатия към любимата ми дестилерия "Bowmore". "Искрата прескочи" именно при допира ми с представител на тази уникална и ефирно-елегантна дестилерия. Тогава разбрах нещо, което цели пет години не бях успял да усетя, въпреки опитите на братовчед ми, да ме запали по уискито, а именно, че то е една необятна вселена от вкусове, аромати, усещания и преживявания. И не е онази безлична течност, с която се пълнят комерсиалните и евтини блендове, които хората по цял свят пият с особена наслада, в едни грозни и дебели чаши, пълни с лед и всичко това гарнирано с някаква друга комерсиална безалкохолна напитка, пълна с химия, и с някакви ядки. Тогава открих, че ускито може да е нещо коренно различно от средство за напиване и хвалба, за това, колко бутилки с уиски са били изпити на някой запой. Тогава прогледнах за чудото на сингъл малца! И тогава усетих истинските и велики неща, които се случват на Айла. Именно торфа и пушека бяха реактивите, които възпламениха реакцията, която доведе до любовта ми съм уискито. Това не се забравя! И затова обожавам продуктите на остров Айла. И затова харесвам малцовете, защото те са уникални и носят своя характер и темперамент, които са неповторими.
В унисон с наскоро преминалите новогодишни празници, ще споделя, че чух разговор на двама мъже и те се хвалеха колко алкохол са изпили и как накрая са финиширали с уиски. Натъртиха на факта, че са изпили един литър "уиски". За хора като тях уискито е родово понятие, което е безлично и няма форма и име. То е като примера с темперните боички, който се дава на децата в часовете по рисуване в училище. Като забъркаш всички цветове на едно място се получава един истински "сив" цвят. За такива "пиячи" на уиски, то е един прекрасен "сив цвят". А за приятелите на уискито, такъв един разговор ще се развие по съвсем различен начин. Ще се обсъди представител на коя дестилерия е дегустиран, от кой регион на Шотландия /например/ е, дали е типичен или не, като представител на дестилерията, какъв е алкохолният му градус и дали е достатъчен, в какви бъчви е отлежавал, какъв цвят и аромати е развил, как се "държи" в чашата и още какво ли не. И никой няма да постави въпросът какво количество е изпито, защото се знае, че е било една унция. Аз и досега не мога да свикна с изненаданите погледи на приятели и колеги от работата, когато разберат че 20-30 грама уиски се консумира в продължение на 30-40, та дори 60 и повече минути. След много опити установих, че не мога да им го обясня, но понеже съм инат, все още опитвам. Просто наслаждаването на една такава уникална напитка може да бъде наречено само по един начин и той е "свещенодействие".
И финалния щрих в описанието на уискито е неговия "социален" ефект. Едни от най-красивите моменти за мен са, когато се съберем приятели на уискито и дегустираме няколко различни представителя. Незабравими моменти!   
« Last Edit: 14, January, 2016, 08:53:45 by Evgeni »

malty minion

• Full Member
  • Drams: +5/-0
« Reply #6 on: 15, January, 2016, 19:00:32 »
Чудесна публикация! Поздравления, Евгени :)