Author Topic: С какво се сдобихте на...  (Read 2112 times)

malty minion

• Full Member
  • Drams: +5/-0
С какво се сдобихте на...
« on: 03, November, 2015, 15:33:45 »
Уиски фест, София 2015 (30.10-01.11)

Колеги, пускам тази тема, за да може всеки, който пожелае да сподели със останалите впечатления от новите си придобивки, да се похвали, да разкаже още интересни подробности около съответното събитие. Моите нови попълнения са:

Old Pulteney 21 yo - не съм отворил още бутилката, но благодарение на Лукаш опитах тази разновидност по време на майсторския клас на Inver House. Балансирано, "лесно" (никакво снизхождение не влагам тук), много благо, продължителен послевкус на разтопен горски мед, мека топлина :) Допадна ми много!

Ardbeg Uigeadail NAS - от много време му се назлъндисвах и ето, че най-сетне се престраших. Безкомпромисно, въглища, въглищен прах, дзифт, ароматно, морска сол на небцето, гума (?), солена морска вода, водорасли, клада в катуна. Славно уиски! Може би предпочитам Corryvreckan, може би...

BenRiach 17 yo Solstice Port Finish Peated - и на това му бях хвърлил око от поне половин година. Странна комбинация - портвайн бъчва и торф. Хрущялкови плодове и хумус, сладко в началото, прекалено. Не си падам по финиши, особено винени, не си падам по сладко уиски. Тук обаче комбинацията работи помоему. Edradour Burgundy Full Maturation vintage release-a примерно не ми допада. Това е друга бира, пардон, уиски. Еволюира, сладостта се трансформира в стипчива горчивост. В някаква степен съм раздвоен. Може би трябваше вместо него да избера 17 Septendecim версията.

Ardmore Traditional NAS - зарадвах му се. Имах преди това усещането, че напълно се е изчерпила тази серия. Въобще не се колебах. Не съм го отварял все още, тъй че без коментар.

Glendronach 21 yo Parliament - Мдаа, ето за това най-много премислях. Още от самото начало. След като ангажиментите ми приключиха неделята не се сдържах и се престраших. Първата ми работа беше да го отворя след като се прибрах. Най-първият ми малц беше Revival 15, и макар и без грам опит дотогава, много, много ми хареса. Обаче за тази версия не бях сигурен. А и си е повече пара. Впечатления: шери, шери, шери и пак. Всичко това след поне 20 минути в чашата да се отвори профилът. После наливам малко вода, още 15 минути чакане. Отпивам. Променено някак си. Много ми напомня за Ривайвъл, но средната част е по-могъща, а завършекът е истинският чар на тази версия - богат, продължителен, специфичен... Кафе, черен шоколад, течна меласа, тъмни стафиди, лактови бонбони, вишнев ликьор.. и още, и още. 30 грама ми отнеха час и двадесет минути. Феерия, шери-симфония, но този съвременен технологичен подход с вторичното съзряване в бъчва, за да се подсили профилът не ми допада. Мурафети са това и толкоз. Хубаво уиски, струва си парите иначе. Препоръчвам го горещо!

Е, това е от мен. Сега вие сте наред. Споделете, и slainte mhath!
« Last Edit: 03, November, 2015, 15:35:30 by malty minion »

toddybear

• Full Member
  • Drams: +1/-0
Re: С какво се сдобихте на...
« Reply #1 on: 03, November, 2015, 16:48:17 »
Аз тази година нямах много финанси та пропуснах пазаруването.

За Ardbeg Uigeadail мога да кажа браво. Добър избор, на мен ми е любимо.
Другия NAS на Ardbeg също не беше лош.

Другите не съм ги пробвал.

На мен Dalmore Cigar Malt много ми хареса. Това беше може би любимия ми момент от феста.

Пробвах едно Islay Mist което ми се стори много зле.

Famous

• Full Member
  • Drams: +2/-0
« Reply #2 on: 04, November, 2015, 09:30:34 »
Последното което си купих преди около месец беше Глендронах 15, още когато го пробвах за първи път ме впечатли много. Истинска разтърсваща бомба. Според мен  Глендронах 15 бих го оценил по- високо от   Глендронах 21, а при съотношение цена качество мисля че е цяла класа над него. На феста това което ме грабна най-много е Лафройг 15. Първо усетих обичайните заподозряни, йод, сол, пушек, но по-късно долових и слаб аромат на ябълка и някакъв цитрус,  не мога да кажа какъв точно, но го имаше. С две думи, страхотно уиски. В края на феста  не ми бяха останали излишни пари/180 лв./ за да си го закупя, но в най-скоро време ще трябва да стане.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +34/-2
« Reply #3 on: 04, November, 2015, 11:11:50 »
Аз се сдобих с много впечатления и дегустации, но не съм си купувал бутилки, въпреки че имаше много интересни неща!
Laphroaig 15 беше страхотен и си заслужаваше 180-те лева, но свърши много бързо. Явно количествата никак не са неограничени.
Колегата "malty minion" е направил много сериозни покупки. Поздравления! Наслаждавай им се!
"Uigeadail" и "Corryvreckan" са страхотни представители на една от любимите ми дестилерии "Ardbeg" и въпреки преобладаващото мнение във форума, аз също харесвам повече "Corryvreckan".
"Islay Mist" не трябва да бъде заклеймяван. Май съм ги опитвал всичките и действително ниския им клас не си заслужава да се пробва, но седемнадесет годишния им представител е много добър! Да не кажа "отличен"! На мен ми е едно от любимите уискита, които те карат да се отпуснеш и релаксираш. Пиех си го с удоволствие и го споделях и с приятели, но..... Взе че свърши. А сега и "в склада няма"! Трябва да се изтъкне, че най-важния аргумент, за да се реша да го пробвам, освен цифрата "17" изписана на етикета му и хубавата кутия, беше и цената. Такова уиски за около 50 лева си е "попадение в десетката", откъдето и да го погледнеш! Това е препратка към зодиите!
Хубавата новина, дошла от феста е, че вносителите обещават скоро това прекрасно уиски отново да се появи на пазара. Е, не на старата цена, но според тях и новата ще е доста прилична.

malty minion

• Full Member
« Reply #4 on: 04, November, 2015, 13:37:31 »
Десетина дни преди феста си взех бутилка Islay Mist peated reserve. Търсих си версия с години (8 или 12 вариантите), но в Пловдив не намерих нищо друго. Преди това търсих мнения на други почитатели в нета, четох разни рецензии и т.н. Полярни мнения, но по-скоро, че си струва. Цената на peated reserve е съизмерима с тази на черно Джони, дори по-скъпо дойде, защото от магазина си бяха сложили солидна надценка. Но не съжалявам въобще. Много ми хареса, съвсем откровено. Торфеният елемент е на млад Лафройг и се връзва много добре с grain дестилата. Кадърно е блендирано според мен. Вече съм преполовил бутилката, а то си е показателно. Междудругото много добре се връзва точно с черното Джони, ако сте решили да съчетавате. Малко водичка вътре е обезателен елемент. На феста имаше цялата гама Айла Мист, умишлено обаче не гледах цените, за да не се дразня колко съм се нахендрил :)
Колеги, пишете още, споделяйте. Много ми е интересно какви са вашите наблюдения. Поздрави!

Branko

• Sr. Member
  • Drams: +9/-0
« Reply #5 on: 04, November, 2015, 21:17:52 »
Аз както вече споделих във темата на уиски феста. Останах много доволен. Минах всички стендове,някои и по два пъти. Имам даже 5 талона,които неможах да използвам.  ;D Мислих въобще да не поглеждам към магазина,защото нямах чекиран багаж на връщане. Но неможах да се здържа,опитах много хубави уискита,които до сега не бях пробвал и нямаше как да не си купя нещо. Затова си чекирах багаж и си напазарувах малко.. :)

malty minion

• Full Member
« Reply #6 on: 04, November, 2015, 21:22:05 »
A way to go! Greenore 8 ми е любимото ирландско уиски :)

Branko

• Sr. Member
« Reply #7 on: 04, November, 2015, 22:06:49 »
Не мисля,че го опитах на феста. Даже несъм обърнал внимание дали го имаше по щандовете. Но един приятел ми каза да го пробвам и затова го взех.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #8 on: 05, November, 2015, 01:01:55 »
Десетина дни преди феста си взех бутилка Islay Mist peated reserve. Търсих си версия с години (8 или 12 вариантите), но в Пловдив не намерих нищо друго. Преди това търсих мнения на други почитатели в нета, четох разни рецензии и т.н. Полярни мнения, но по-скоро, че си струва. Цената на peated reserve е съизмерима с тази на черно Джони, дори по-скъпо дойде, защото от магазина си бяха сложили солидна надценка. Но не съжалявам въобще. Много ми хареса, съвсем откровено. Торфеният елемент е на млад Лафройг и се връзва много добре с grain дестилата. Кадърно е блендирано според мен. Вече съм преполовил бутилката, а то си е показателно. Междудругото много добре се връзва точно с черното Джони, ако сте решили да съчетавате. Малко водичка вътре е обезателен елемент. На феста имаше цялата гама Айла Мист, умишлено обаче не гледах цените, за да не се дразня колко съм се нахендрил :)
Колеги, пишете още, споделяйте. Много ми е интересно какви са вашите наблюдения. Поздрави!

Islay Mist Peated Reserve - колкото и да обичам 17ката, а и 8цата ми хареса на феста, peated reserve беше доста трудно за мен (иначе казано не ми хареса изобщо).
Иначе много правилно си се ориентирал към Лафройг нотките - малцовете вътре са Лафройг и Гленливет.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #9 on: 05, November, 2015, 09:16:07 »
"Islay Mist Peated Reserve" е едно от двете уискита, които не можах да изпия, въпреки че го очаквах с голямо нетърпение и когато излезе, веднага си го купих. Мъчих се с него доста време и нищо не ставаше! Просто не можех да го пия и накрай използвах приома на Наско и въпреки че съм противник на собственото блендиране, си направих бленд. Получи се и си го изпих.
Другото уиски, което не можах да изпия беше "Finlaggan Old Reserve" и с него случаят беше идентичен. За разлика от "Finlaggan The Original Peaty", което е много добро и е на перфектна цена, "Old Reserve" просто не струва. А "Finlaggan 10 yo" е идеално, но и цената му вече си е като за сериозно уиски.
Сега се сетих! Има и още едно, което никак не ми вървеше. Значи стават три. Това е френското "Bastille 1789 Blended French Whisky". За него, ако не се лъжа, вече съм писал, но пак ще кажа, че въпреки отлежаването в три вида бъчви, в това число от череша и акация, резултатът не е добър. Или поне, не е точно уиски! Получил се е някакъв мелез между уиски и коняк, който поне на мен никак не ми допадна. Иначе бутилката е много хубава, както и корковата тапа. Поне сега си имам една красива гарафа.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #10 on: 05, November, 2015, 09:20:39 »
Забравих да честитя на "Branko" за придобивките! Поздравления! Особено за "Laphroaig 15", "Old Pulteney 21 yo" и "17 yo", че и за "Hibiki 12 yo".
Със здраве да им се наслаждаваш!

Famous

• Full Member
  • Drams: +2/-0
« Reply #11 on: 05, November, 2015, 12:22:42 »
Никой да не ходи за риба този уикенд, защото с тези придобивки "Branko" е избил рибата. Поздравления!

tt

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +1/-0
« Reply #12 on: 05, November, 2015, 14:38:19 »
  Здравейте!

Моята придобивка от първият ми уиски фест е Bowmore The Devil`s Cask 3 56,7%  ...Последното уиски,което опитах на феста,но определено стана едно от любимите ми . Доста меко за %-тите алкохолно съдържание и с капка вода разкрива невероятна вкусова гама...Опушеноста ако не се лъжа беше око 30 ppm. Като вкусови характеристики открих едно доста богато уиски...много плодове ананас,манго,круша,сушени ябълки,шоколад...като цяло доста сладости разбира се торф,може би леко зъболекарски кабинет.Финалът му беше доста дълъг и плодов.(Не претендерам,че бележките са ми верни!От скоро съм фен и само няколко пъти съм опитвал да откривам анотации)... Като фен на Айла бих го препоръчал на всеки,който цени торфените уискита !

Наздраве!

malty minion

• Full Member
« Reply #13 on: 05, November, 2015, 15:36:16 »
Искрено завиждам на колегата tt! Cask strength Bowmore уискитата са удоволствие за сетивата. Колкото до Islay Mist peated reserve, какво точно ви отблъсна, колеги? Намирам го за интересен бленд, далеч по-добър от редица безхарактерни представители на стила. Спиртосано ли ви се струва?

Branko

• Sr. Member
« Reply #14 on: 05, November, 2015, 19:07:47 »
 Мерси за поздравленията колеги :) :) Де да мислише и жената по този начин  ;D dram

borkko

• Full Member
  • Drams: +4/-0
« Reply #15 on: 08, November, 2015, 14:12:02 »
Ето с това се сдобих от Ракия феста.

Останах впечатлен от вкуса му, много меко и сладко бренди, дори долових вкус на ром.По думите на господина от щанда на Винекс цвета не е подсилван и е отлежавало в малки бъчви от по 2,5кг.
Някой да знае нещо повече?