Author Topic: Уиски фест София 2015  (Read 14180 times)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-2
Re: Уиски фест София 2015
« Reply #100 on: 02, November, 2015, 16:26:09 »
Прав си колега! Но и аз съм прав! И това е така, просто защото това е форум и в него всеки може да каже мнението си!
И не искам да убеждавам никой в написаното от мен, защото това не ми е целта! А целта на написаното е много прозаична - следващия фест да е по-добър от предишния. Именно с тази идея аз пиша за всеки фест, и преди да започне, и след като завърши, а с написаното от мен ангажирам единствено себе си. Сигурен съм, обаче, че мненията във форума стигат до организаторите.
Все пак трябва да уточня, че до текста се стига след много разговори с приятели и колеги, които посещават мероприятието, така че това се получава малко като частно социологическо проучване. Никога не съм се притеснявал да представям градивна критика, именно защото си мисля, че с този подход се помага на организаторите. Темите за предишните фестове ще го докажат и не се отказвам от това, което съм написал. Така беше с майсторските класове, с музиката, със значките и с още много други неща, които с времето се промениха към по-добро. Все пак промяната трябва да е в такава насока, че феста да се харесва на повечето хора. А недоволни ще има винаги. Но едно е да се критикуват неща, които могат да бъдат променени и това да е във възможностите на организаторите, а друго е се критикува в посока на такива, които по обективни причини няма как да се променят. Все едно да искам да пия на феста "Yamazaki" 18 Year Old за два кредита и да заклеймявам организаторите, че на щанда на "Suntory" имаше само новите продукти /от тази година/ на "Yamazaki", "Hakushu" и "Hibiki", които са от скъпи, прескъпи, и на всичкото отгоре са без години. Няма да коментирам качеството. Как да отправям такива критики, като тези продукти предлага на пазара производителя и той определя и цените им. Който иска пие, който не иска, казва че гроздето е "зелено". На предишния фест всички тези марки започваха от 12-годишните си продукти, но това вече е в миналото и да се критикува в тази насока е несериозно. Може да си спомним, също така, и цените на тези перфектни японски уискита от времето, когато се появиха на нашия пазар, и това не беше много отдавна. Тогава те струваха по 78 лева, но и това е безвъзвратно останало в миналото. След това цените им се промениха нагоре, а накрая изчезнаха и на тяхно място от тази година се появиха новите им продукти. Да! Скъпи са и са по-некачествени от техните предшественици, но за това нямат вина организаторите на феста. И защо да вменяваме вина за това положение на организаторите? И защо да си мислим, че при другите производители нещата стоят по различен начин. Да вземе за пример другите японски представители - "Nikka". На миналогодишния фест тяхна беше най-добрата и атрактивна оферта, а именно, "Nikka from the barrel" за един талон. Прекрасно уиски, на цена без конкуренция! На техния щанд имаше и други прекрасни уискита - Nikka Yoichi  и Nikka Miyagikyo, и то с години. Тази година, тези красиви и стойностни продукти са само спомен. И за това отново не можем да виним организаторите на феста, защото няма да е справедливо! А какво да кажем за "Scapa"?! Имаше легендарна 14 годишна версия, която преди няколко години беше заменена с 16 - годишна, а от тази година вече е без обозначени години. Дори не съм я и пробвал, защото не исках да си развалям доброто настроение, но и за това няма да виня организаторите, а производителите! Защото те много бързо се пуснаха по течението на икономическия принцип за "търсенето и предлагането"! А жестоката последица от него е изчезването на годините от етикетите на бутилките и повишаването на цените на все по-некачествените им продукти. И за този ефект организаторите нямат никакъв принос!
« Last Edit: 02, November, 2015, 16:46:59 by Evgeni »

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #101 on: 02, November, 2015, 16:57:37 »
Благодаря за зодиите! Хубаво е, че има хора, които си изпълняват обещанията!
Ха сега да видим, дали е вярно написаното?
По отношение на мен, признавам, че е абсолютно точно.

toddybear

• Full Member
  • Drams: +1/-0
« Reply #102 on: 02, November, 2015, 20:40:42 »
Отчасти е точен зодиака, но не изцяло.

borkko

• Full Member
  • Drams: +5/-0
« Reply #103 on: 03, November, 2015, 00:06:08 »
Аз съм близнак ;D , но явно хороскопа описва другата ми половина, която все още не познавам  :P.
Инъче е много забавен, аз се посмях на моята си зодия.
За феста мнението ми е отличен 6, но все пак ми е и първият. Опитах много интересни за мен неща, ама и много не успях.Тях догодина! 8)
Искам тук да попитам, ако е удобно, дали не се правят някъде другаде сбирки? За бар Caldo знам.
« Last Edit: 03, November, 2015, 00:08:37 by borkko »

gaida

• Sr. Member
  • Drams: +13/-0
« Reply #104 on: 03, November, 2015, 01:23:33 »
хмм никой не спомена че форумец спечели бутилката на класа на тошко в неделя :)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #105 on: 03, November, 2015, 10:13:16 »
Тошко го споменава преди да ни предложи зодиите, но този факт беше доста коментиран и след класа.
Най-верните и точни предложения при сляпата дегустация бяха на "gaida" и съвсем заслужено грабна наградата! Най-доброто му попадение беше за зърненото уиски и това обстоятелство го "закова" веднага. Браво!
А в този ред на мисли, трябва да споменем, че голямата награда от томболата първия ден, беше спечелена от "форумец". Бутилка "GlenGrant" 10.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #106 on: 03, November, 2015, 13:31:50 »
А в този ред на мисли, трябва да споменем, че голямата награда от томболата първия ден, беше спечелена от "форумец". Бутилка "GlenGrant" 10.
Каза скромно той  :P

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #107 on: 03, November, 2015, 14:03:14 »
Ето и моите впечатления. Минусите по-долу може да изглеждат внушителни, но реално цялостното ми впечатление от събитието е абсолютно положително. Преках си чудесно. Направих много нови запознанства с почитатели на уискито. Пих не една чашка с приятели от форума. Дори успяхме в последния ден да изтрещим тотално на финала  :)) Събитието е изключително значимо и чакам с нетърпение следващото издание.

Плюсове:
  • повече представители, повече уискита, повече кеф;
  • повече представители, повече пури - същият кеф, защото новите не бяха кой знае какво и пак към старите се ориентирах; фактът че има пури за мен е голям плюс. Много рядко ми се отдава да се събера с приятели и да пробваме хубаво уиски и хубава пура.
  • Имаше няколко лимитирани неща, до които не можем да се доберем на родния пазар по нормалния начин.
  • Имаше много добри оферти като брой талони/качество
  • Много посетители (това трябва да го има и в минусите :)
  • Доста чужденци сред представителите на брандовете, което доведе до доста приятни разговори.
Минуси:
  • Вода! Евгени го каза, само дето ние не разбрахме, че недостигът на вода бил и от другата страна на щандовете. Не знам в Девин ли е проблемът или в организацията, но това си беше сериозен недостатък за събитие от този калибър и естество. Вода трябва и то много! А не мисля, че е трудно да се организира.
  • Не схванах някои ценообразувания (примерно Шивас 18 за 3 талона, луда работа)
  • Все още не мога да разбера как е възможно уважаващи себе си брандове да слагат хора без елементарни познания на щандовете. Съгласен съм, че те трябва да се учат, нека чиракуват, но да има знаещ човек на щанда. На прекалено много места имаше цяла пропаст от липса на познания. Дори даване на тотално неверна информация. Нали трябва да ги образоваме тези посетители? Това сваля за мен нивото.
  • Горното ме води и до основната липса която усещам на феста - няма дори и минимален поглед към истинските ентусиасти (такива като нас във форума). Да, можем да опитаме нещо интересно от тук - от там, или пък да чуем нещо от този и онзи - добре че имаше много чужденци, с които да говорим по интересни теми. Липсва обаче нещичко за напредналите. Не казвам, че сме пренебрегнати, както и не искам фестивал само за нас (това ще е скука), но ми се иска нещо малко повече. Прекалено е основно нивото навсякъде. Лъскав е феста, но нека да е и по-стойностен откъм съдържание, по-малко комерсиален (кой от вас посети щандовете на J&B, Ballantine's, Famous, и още много такива?). Трудно ми е да дефинирам точно какво искам, но усещането ми е, че не съм на правилното място. Предполагам сме прекалено малко и няма достатъчно търсене, за да има предлагане. Това не трябва да ме спира да искам повече, нали?
  • искаше ми се да има и кубински пури, но не е голяма драма - все пак не е пура фест.
Това се сещам за сега.

В заключение и в ретроспекция, мисля че събитието беше чудесно и надграждащо. Като върна лентата назад с всяка година плюсовете стават все повече, а минусите все по-малко. На прав път вървят нещата. Най-хубавото и най-важното е, че феста се наложи като значимо събитие в страната ни, че и в чужбина (срещнах хора от Румъния, дошли специално за фестивала).
Догодина, до амина. Наздраве  dram

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +21/-4
« Reply #108 on: 03, November, 2015, 15:23:17 »
 Тъй като  пиша на таблет, утре ще се включа пространно и напоително.
Точин хороскоп няма,
Хороскопът приятели е наука - дати, асцеденти, начални градуси,  фази на планетите и на луната, час на раждане и т.н. Алена взима 800 лв. за индивидуален хороскоп.
Сигурен съм, че не всеки ден ви се случва това,  дето пише във вестника за зодията ви.Аз обаче разпознавам поне  5 човека и то не точно, а абсолютно точно
Знам, че това не е мястото за тази тема, нито е тема за спор.
Утре повече.
« Last Edit: 04, November, 2015, 10:56:14 by todoresqu »

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #109 on: 03, November, 2015, 15:57:31 »
Насе, финалът ще го онагледим утре със снимка.

Имаше гърци и още двама господа с преводач и двама македонци на японския клас.
Беше прекрасно, но не помня края на първата вечер. Дори не помня как съм извел кучето в шест сутринта в събота.
« Last Edit: 04, November, 2015, 15:00:56 by todoresqu »

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #110 on: 03, November, 2015, 16:33:59 »
На класа на "Hudson" имаше представител и на Черна гора или Хърватска. Организаторите му бяха осигурили персонален превод, тъй като класът се водеше на български. Това също трябва да е някакъв "+"! 

toddybear

• Full Member
  • Drams: +1/-0
« Reply #111 on: 03, November, 2015, 16:43:48 »
...

• Горното ме води и до основната липса която усещам на феста - няма дори и минимален поглед към истинските ентусиасти (такива като нас във форума). Да, можем да опитаме нещо интересно от тук - от там, или пък да чуем нещо от този и онзи - добре че имаше много чужденци, с които да говорим по интересни теми. Липсва обаче нещичко за напредналите. Не казвам, че сме пренебрегнати, както и не искам фестивал само за нас (това ще е скука), но ми се иска нещо малко повече. Прекалено е основно нивото навсякъде. Лъскав е феста, но нека да е и по-стойностен откъм съдържание, по-малко комерсиален (кой от вас посети щандовете на J&B, Ballantine's, Famous, и още много такива?). Трудно ми е да дефинирам точно какво искам, но усещането ми е, че не съм на правилното място. Предполагам сме прекалено малко и няма достатъчно търсене, за да има предлагане. Това не трябва да ме спира да искам повече, нали?
...

Това и аз го усетих, но не исках аз да го пиша :)

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #112 on: 04, November, 2015, 11:10:15 »
Това и аз си го мислих, нещо като Клуб за напредналите и желаещите да напреднат на Феста в някоя от залите с минимален вход и ние феновете да носим по някое уиски / аз винаги нося нещо дето не е представено там/. . За да печели все пак организаторът - минимален вход. И символично за всяка доза за донеслия го/ както сме го правили на други места/.

Izmamnica

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +14/-0
« Reply #113 on: 04, November, 2015, 13:42:49 »
Поздрав до част от напредналите :) : https://www.dropbox.com/sh/juits80zzkagoph/AAA8orgSM7LfSjxJIsmr6KSZa?dl=0

За какво ни е специално място след като ние където и да се наместим се наместваме..? :)
Другите напреднали да са дошли да се подложат на камерите след 23:00, честно и почтено като нас..

Чудно ми е, че само Тошко не помни събота сутрин..

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #114 on: 04, November, 2015, 15:06:12 »
А бе най-вероятно това не съм аз на тия снимки.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #115 on: 05, November, 2015, 01:06:32 »
Чудно ми е, че само Тошко не помни събота сутрин..
Какво ли казва хороскопът по тази точка?

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #116 on: 08, November, 2015, 10:36:04 »
 Между другото, класът на Макалън от 520 лв. се е провел с осем присъстващи. Ако на някой му е интересно, да приканим malty minion, който е превеждал, да ни разкаже.
« Last Edit: 08, November, 2015, 10:50:26 by todoresqu »

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #117 on: 09, November, 2015, 09:43:09 »
Да! Интересно ще е да чуем какво е станало!