Author Topic: Пури  (Read 81 times)

Ivaylo

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +3/-0
Пури
« on: 06, June, 2018, 01:09:04 »
Не съм сигурен че тук е мястото на тази тема, но ми се стори най-подходящо. Та по темата, освен любител на уискито съм и почитател на пурите. Предполагам, че не съм сам затова - какви пури харесвате, колко често пушите, с какво предпочитате да ги комбинирате?

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +42/-2
Re: Пури
« Reply #1 on: 07, June, 2018, 09:16:22 »
Темата е интересна и актуална, и сме писали по нея, но не помня къде точно беше. Въобще пурите доста присъстват в нашето пространство и освен всички сериозни и общоизвестни доводи в тази насока, една от съществените причини е, че по традицията от втория фест, на събитията винаги има изложени и пури. Поне при мен това доведе до сериозно развитие във вкусовете и предпочитанията ми, и сега убедено мога да кажа, че обожавам доминиканските пури. Приятни, ароматни, многообрази, изискани и елегантни. Не случайно Доминикана е най-големия производител на пури, а на един от фестовете дори имаше и майсторски клас на пури. Един от най-добрите майстори в света - Херардо Перес го водеше и навиваше пури през целия фест. Прави страхотни блендове от тютюни.   

Ivaylo

• Jr. Member
  • **
  • Drams: +3/-0
« Reply #2 on: 07, June, 2018, 17:37:58 »
И на мен ми е интересно да пробвам повече не-кубински пури(не че не ми харесват), но като цяло няма много голям избор или поне не знам от къде да си купя. Въпреки, че наскоро открих нов за мен магазин за пури и пробвах някои от предложенията на Пердомо и Роки Пател. Като цяло повечето не ми бяха по вкуса, може би защото си падам по по-силни и "full-bodied" пури (Партагас, Монтекристо например са ми едни от любимите).

vutzov

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +6/-0
« Reply #3 on: 13, June, 2018, 01:33:54 »
Темата е точно на място. Нямам голям опит в сферата опитвал съм няколко много базови Хабанос, няколко Хондурас и още помня едно уникално силно торпедо на Gurkha. Опитвам да ги оценя и подходът ми е близък, както към малцовете, полека полека към по интересните неща - още не съм се прехвърлил на Behike, защото така или иначе няма да го оценя. Май и аз като Ivaylo си падам по по-силните с характер и full-bodied. Винаги съм ги пробвал с уиски и все са ми вървяли с шери малцове - май все с Фарклас или с Боумор съм ги опитвал. Иначе скоро бях в Куба  и за който няма информация би било интересно, че:

- Там в магазините навсякъде цените са едни и същи определени по целова листа от държавата - горе долу 50% на цените в Европа.
- Тотални ментета на някой места на улицата примерно бокс 25 Esplendidos за 60 USD. От тези не си взех, но приятели си взеха за подаръци. Казах им да не подаряват на хора който имат идея от пури, че може да им се обидят. По форумите казват, че  такива пури може и да са добри , може и да са просто ОК или тотално зле - на 99.9% обаче нямат нищо общо с оригинала.

За себе си взех един бокс Partagas Shorts - стои си и чака да го започна тези дни. От една страна не ми се инвестираха няколко стотин долара в кутии Churchills например, а и не исках количестав на пури които трябва задължително да се отделя по час два всеки път. Иначе на бройка от там да се вземе би било странно ако търси човек качество - туристи които нищо не разбират взимат, пипат, мачкат, връщат в едни панери. Partagas Shorts се води много добър и не е от мейнстрийм сериите, които по презумпция са навсякъде.  Помня, че го намерих едва в третия магазин, продавачката ме погледна като разбирач, каза ми че държат само в склада няколко кутии. Ще ги пробваме скоро  :-)
« Last Edit: 13, June, 2018, 01:37:07 by vutzov »

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +38/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #4 on: 13, June, 2018, 15:36:25 »
Partagas Shorts се води много добър и не е от мейнстрийм сериите, които по презумпция са навсякъде.
Погледнах ги в нета и изглеждат точно размерът, който обичам. Вуца, ще чакаме обратна връзка като го подпалиш, но не ги чакай много, за да не изсъхнат (освен ако не си ги прибрал на сигурно място в хумидор)

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +42/-2
« Reply #5 on: 13, June, 2018, 15:47:11 »
Честито за придобивката! И се надявам да си осигурил условия за съхранението й.
За доминиканските пури да кажа, че за съжаление фирмата, която ги развиваше прекрати дейността си с пури, но пък за сметка на това, един голям ентусиаст по темата продължи да се занимава с това и имаше щанд на последния фест. Доминиканските са много елегантни и многопластови, но и при тях си има доста силни изпълнения. Братчеда си пада по такива и когато в последната трета на пурата нещата станат непоносими за мен, той с удоволствия продължава до края.
Като гледам какви са предпочитанията ви, трябва да опитате "Padron". Имат много сериозни продукти, въпреки че са никарагуански. Всъщност фирмата, която внасяше доминиканските пури, внасяше също Gurkha и Padron. Не знам дали в момента могат да се намерят на българския пазар, но допреди половин-една година доста бяха заредили от тяхната стока в бар "Caldo" и цените бяха доста приемливи.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +38/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #6 on: 16, June, 2018, 14:51:12 »
...бяха заредили от тяхната стока в бар "Caldo" и цените бяха доста приемливи.
И в Пловдив, в уиски бара, имаше доста, но вече всичко е свършило и сега са заредили от Калиман Карибе - кубинските. За съжаление цените на хаванците, които си струват е от 25 нагоре.

Преди седмица от едно ОМВ, където също има на Калиман нещата, си всех една VF (не е кубинска, някаква друга). Взех нисък клас от рода на 8-9 лева, но беше голямо разочарование. Ставаше са пушене, но никакъв характер.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818