Author Topic: Откъде да си купуваме уискито?  (Read 71774 times)

martinsco

• Full Member
  • Drams: +1/-1
Откъде да си купуваме уискито?
« on: 23, February, 2012, 14:31:49 »
Откъде да си купуваме уискито?
Смятам, че един форум е интересен и успешен ако може да информира и ориентира потребителите му. Да отговаря на въпроси. Затова пускам тази, смятам, много важна и чувствителна тема. Друг е въпросът, че лично аз нямам ни най-малка представа за това откъде в България може човек като нас да си купува уиски? Честно казано, все още си мисля, че на пазара е пълно с ментета...
Интернет? О, разбира се! Но тук пък имам сериозни опасения за благополучното пристигане на поръчката до мен (митници, пощи, куриери).
Мислех си, че в метро работата ще е сигурна... Да, ама не, там асортиментът граничи с 0,1% от огромното видово разнообразие на уиски.

Затова, хайде тук да споделяме опит и мнения за добри и лоши магазини, били те квартални, бутикови, супермаркети или онлайн.
Аз лично от година не мога да се престраша да си поръчам няколко бутилки от един холандски интернет магазин, защото се притеснявам тук, в България как и с цената на какво ще си получа поръчката... ?
Имате думата!  dram
Кучета не са ме хапали, само хора!

https://www.whiskybase.com/profile/martinis/collection

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
Re: Откъде да си купуваме уискито?
« Reply #1 on: 23, February, 2012, 19:10:47 »
Тук определено има други съфорумци, които ще знаят по-добре от мен, защото си имаме и хора от бизнеса - вносители и собственици на магазини.
Мога да споделя аз какво лично правя. Общо взето в който и магазин да вляза гледам и си записвам какви малцови уискита се продават. Записвам си тази информация в телефона и във всеки един момент знаме кое къде е на най-ниска цена (нарочно не казвам изгодна :) )
Разбира се не записвам много скъпите бутилки - главно тези до 150лв. Освен това си записвам и ако намеря нещо което е интересно от колекторска гледна точка.
Освен супермаркетите, Vinelo, Casavino (на тези последните цените са умопомрачителни), има няколко магазина, в които има известно разнообразие - този на Тошко (от нашите редици) на алабин и графа, в халите има един с доста интересни, но скъпи бутилки, двата слона (май) на жълтите павета близо до парламента, cheers на бул. Левски близо до Попа, whisky&tabaccohouse на в една пресечка на Оборище (в края на докторската градинка). Освен тях има един "склад" на едро на К.Величков малко след пресечката със Симеон. Както и една сергия на пазара на Ситняково, но и там цените са от друга планета.

Относно цените - доколкото разбирам, някои магазини държат високи цени на неща които могат да се намерят на доста по-ниски цени сега, защото те са заредили тази стока преди 2-3 години когато пазарът на малцово уиски е бил хептем зле в България. Любимия ми пример е Lagavulin 16yo - него сага можеш да го вземеш от Carrefour за около 80лв, а в някои магазини за алкохол се продава за над 100лв. Просто те са заредили преди няколко години, когато вносът е бил нищожен и съответно цените високи. Сега големите играчи внасят сериозни количества, а и супермаркетите могат да си позволят много малки марджини. Да ме поправят колегите от бранша ако греша някъде. Аз така ги разбирам нещата.
« Last Edit: 23, February, 2012, 21:20:16 by atanas »

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

martinsco

• Full Member
« Reply #2 on: 24, February, 2012, 22:18:14 »
Хех, благодаря за изчерпателния обзор на магазините в София. Един-два ги помня от преди 3-4 години...  :)
Никой ли не е правил поръчки през чужди онлайн сайтове?!?
Относно цената - нямам нищо против да платя няколко лева по-скъпо, но да съм спокоен поне, че съм купил наистина точно това, което търся и което се очаква да бъде.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #3 on: 25, February, 2012, 09:20:37 »
Ами ако има достатъчно мераклии може да направим някоя обща поръчка от UK. Пощенските са чудовищни, но за щастие има български отговор на това - има фирми които дават UK адрес и партнират с бг куриери, та излиза 3-4 пъти по-евтино.
Аз съм ЗА.

martinsco

• Full Member
« Reply #4 on: 25, February, 2012, 09:29:27 »
Може!  ;D
И аз съм за! Знаеш ли някоя такава фирма? Доколко ще е надеждна доставката през тях? Направо можем да се организираме за една проба...

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #5 on: 25, February, 2012, 09:36:32 »
http://www.donesimi.com/
http://uktobg.com/
http://www.ukshopping.eu/
http://www.dostaviam.com/

Имам познати които са позвали, но трябва да видя кой точно.

Май е най-оптимално да се поръчват 6 бутилки, защото ги събират в един кашон.

martinsco

• Full Member
« Reply #6 on: 25, February, 2012, 10:00:06 »
Да, ще трябва да проучим една две от тези и да се мятаме с един кашон.  ;D По 3 бутилки на човек..?

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #7 on: 25, February, 2012, 12:55:02 »
ъъ, ами по-скоро по 1 бутилка на 6 човека - да не искаш да ме убие жена ми с тези три бутилки? :)

mitaka

• Newbie
  • *
  • Drams: +0/-0
« Reply #8 on: 27, February, 2012, 17:25:23 »
Аз съм също "За" поръчка от UK :) Бройте ме.

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +21/-4
« Reply #9 on: 27, February, 2012, 23:39:13 »
юнаци, идеята ви е готина, но някои неща въпреки всичко ги пробвайте първоначално през някой търговец, аз например имам списъци и ми внасят и то официално минимум 6 бройки разбира се. Е търговските тайни никой не си ги издава, но все пак се оказва, че някои неща се връзват по-изгодно.

martinsco

• Full Member
« Reply #10 on: 27, February, 2012, 23:55:32 »
Нямам нищо против!
Готов съм да пробвам, стига да бъда убеден  :)
Би ли разяснил малко повече, моля, аз съм заинтересован... Без да искам да се бъркам в търговските тайни  :)
Просто от самото начало питането ми беше принципно - дали някой е поръчвал от чужд интернет сайт и как е минало пристигането и получаването на пратката, тук в България...
Не искам да прескачам вносителите, но всеки ще се съгласи с мен - има безброй още много марки и видове уиски, които не са внасяни в БГ. Има хиляди онлайн магазини... Визирам неща които не съм срещнал в България...

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #11 on: 28, February, 2012, 07:20:29 »
Ще я пробваме това групово поръчване, определено.

Аз нещо друго искам да споделя. Следвам фейсбук постовете на един норвежец, който пробва доста неща и пуска анотации. Наскоро с него се заговорихме и установих, че повечето уискита които пробва получава от познати в интернет чрез размяна на 30-50мл. проби. Идеята страшно ми хареса. Това е един доста досъпен начин да се пробвам трудно откриваеми в България уискита, както и някои по-скъпички стари екземпляри. За сега с него сме се  разбрали да си разменим по три проби от 30мл. Като мине всичко ще ви разкажа резултата, а и анотации разбира се :) Сега се опитвам да намеря малки шишенца в които да му пратя моите семпли.

Мисля, че можем да приложим тази схема и в нашите редици. Какво мислите?

петър керемидчиев

• Global Moderator
  • Full Member
  • Drams: +1/-0
    • optimist1
« Reply #12 on: 12, March, 2012, 02:14:27 »
Здравейте ,мисля че може да ви бъда полезен в тази насока.
Имам достатъчно разнообразие ,но пък ако ви интересува нещо по различно бих ви намерил или поръчал срещу предварителни проговорки за дати на доставки бройки цена?
Това е част от работата ми.Само при редки екземпляри е по трудна доставката.

zidouble

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +8/-0
    • miniature collection
« Reply #13 on: 15, March, 2012, 16:30:36 »
Привет да е ...

Да, ще трябва да проучим една две от тези и да се мятаме с един кашон.  ;D По 3 бутилки на човек..?

Не е необходимо да са един кашон. Общо взето не е имало място от което директно да съм получавал нещо което да е било зле опаковано. Относно доставката чрез сайт от рода на горепосочените, проблема е, че се натоварва цената. Но си има плюсове и минуси.

Аз нещо друго искам да споделя. Следвам фейсбук постовете на един норвежец, който пробва доста неща и пуска анотации. Наскоро с него се заговорихме и установих, че повечето уискита които пробва получава от познати в интернет чрез размяна на 30-50мл. проби. Идеята страшно ми хареса. Това е един доста досъпен начин да се пробвам трудно откриваеми в България уискита, както и някои по-скъпички стари екземпляри. За сега с него сме се  разбрали да си разменим по три проби от 30мл. Като мине всичко ще ви разкажа резултата, а и анотации разбира се :) Сега се опитвам да намеря малки шишенца в които да му пратя моите семпли.

Аз не бих се доверил на нещо, което е пратено в миниатюра разлята от голяма бутилка, освен ако не ми е страшно близък човек ... Интересно какво ще правиш ако ти пратя мишеморка заедно с тестера. Дори преди няколко месеца имаше някакви натравяния в Германия точно от някакъв тип, който предлагал миниатюрни водки на "подбрани" минувачи. Все пак истинските миниатюри от 50мл се правят с тази цел. Проблема при тях е, че излизат доста по-скъпо. За сметка на това едно е да дадеш обаче 10 лири за да пробваш нещо 50мл и съвсем друго е да дадеш 110 лири за да си имаш едно 700мл шише. Дори при това положение ще ти излезне по-евтино, отколкото да го тестваш в заведение. Оставам настрана въпроса, че вероятността да е "истинско" е доста по-голяма.

martinsco аз съм поръчвал доста от интернет сайтове ... ако решиш драсни ... за мен като любител няма "търговски тайни", но ще стане много дълго за да описвам тук ...
« Last Edit: 15, March, 2012, 16:32:56 by zidouble »
колекция => Scotch Whisky miniatures

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +19/-1
« Reply #14 on: 16, March, 2012, 12:03:26 »
Интересно би било за мен това проучване което си направил, дали може да се синтезира и да се пусне във форума за да "видим" как се държи пазара и от къде какви малцове можем да намерим за колекцийката :)

Тук определено има други съфорумци, които ще знаят по-добре от мен, защото си имаме и хора от бизнеса - вносители и собственици на магазини.
Мога да споделя аз какво лично правя. Общо взето в който и магазин да вляза гледам и си записвам какви малцови уискита се продават. Записвам си тази информация в телефона и във всеки един момент знаме кое къде е на най-ниска цена (нарочно не казвам изгодна :) )
Разбира се не записвам много скъпите бутилки - главно тези до 150лв. Освен това си записвам и ако намеря нещо което е интересно от колекторска гледна точка.
Освен супермаркетите, Vinelo, Casavino (на тези последните цените са умопомрачителни), има няколко магазина, в които има известно разнообразие - този на Тошко (от нашите редици) на алабин и графа, в халите има един с доста интересни, но скъпи бутилки, двата слона (май) на жълтите павета близо до парламента, cheers на бул. Левски близо до Попа, whisky&tabaccohouse на в една пресечка на Оборище (в края на докторската градинка). Освен тях има един "склад" на едро на К.Величков малко след пресечката със Симеон. Както и една сергия на пазара на Ситняково, но и там цените са от друга планета.

Относно цените - доколкото разбирам, някои магазини държат високи цени на неща които могат да се намерят на доста по-ниски цени сега, защото те са заредили тази стока преди 2-3 години когато пазарът на малцово уиски е бил хептем зле в България. Любимия ми пример е Lagavulin 16yo - него сага можеш да го вземеш от Carrefour за около 80лв, а в някои магазини за алкохол се продава за над 100лв. Просто те са заредили преди няколко години, когато вносът е бил нищожен и съответно цените високи. Сега големите играчи внасят сериозни количества, а и супермаркетите могат да си позволят много малки марджини. Да ме поправят колегите от бранша ако греша някъде. Аз така ги разбирам нещата.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #15 on: 16, March, 2012, 21:14:05 »
Аз не бих се доверил на нещо, което е пратено в миниатюра разлята от голяма бутилка, освен ако не ми е страшно близък човек ... Интересно какво ще правиш ако ти пратя мишеморка заедно с тестера. Дори преди няколко месеца имаше някакви натравяния в Германия точно от някакъв тип, който предлагал миниатюрни водки на "подбрани" минувачи. Все пак истинските миниатюри от 50мл се правят с тази цел. Проблема при тях е, че излизат доста по-скъпо. За сметка на това едно е да дадеш обаче 10 лири за да пробваш нещо 50мл и съвсем друго е да дадеш 110 лири за да си имаш едно 700мл шише. Дори при това положение ще ти излезне по-евтино, отколкото да го тестваш в заведение. Оставам настрана въпроса, че вероятността да е "истинско" е доста по-голяма.
Ами виж, има хора на които може да имаш доверие както и такива на които не можеш. Когато един човек е доста активен в интернет пространството и то в може би най-голямото уиски общество мисля, че е може да му се довериш. Ако има някой, който в тази транзакция трябва да се притеснява е той, защото си има работа с човек от България. Ако някой се окаже мошенник ще се разчуе бързо.
Както и да е. Днес взех семплите от пощата. Единият е Mortlach и определено на нос си е Mortlach, така че се надявам да няма изненади като отрова за мишки вътре.
Ще пусна анотации един ден като ми остане време да ги дегустирам.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #16 on: 19, March, 2012, 23:38:18 »
Като стана на въпрос за размяната на семпли с този норвежец се сетих, че не бях ви казал, че освен моите семпли му пратих и един малък подарък - миниатюрка на троянска сливова 7 годишна (аз съм троянец). Днес гледам на неговата фейсбук страница, че вече е пуснал анотации. Ето ги тук (първо в оригинал на английски, после с превод):

And now for something completely different:
Troyanska Slivova 7YO, 42%. Bulgarian plum brandy from Troyan Monastery. Prune aroma, honey and vanilla. Medium sweet and floral taste, plums, almonds and herbs. Long, fruity and sipcy end. A lovely destillate with distinct plum character. Thanks Atanas.
Превод:
А сега нещо напълно различно:
Троянска сливова 7годишна, 42%. Българско сливово бренди от Троянския Манастир. Аромат на сливи, мед, ванилия. Средно сладък, цветен вкус; сливи, бадеми и подправки. Дълъг, плодов и пеперлив завършек. Чудесен дестилат с определено сливов характер. Благодаря на Атанас.

Това с манастира не знам от къде го е прочел, аз просто му казах, че е от моят роден град Троян. Сигурно по рисунката на етикета... :D Тъкмо направи реклама на моят край.

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +21/-4
« Reply #17 on: 22, March, 2012, 11:00:25 »
Днес ще кача злокобен списък, супер яки неща, разполагам вече с тях, някои в магазина, други ги вземам до час /KILHOMAN, NIKKA, OCTOMORE COMUS, ARDBEG ALIGATOR, и т.н./,цените ще ги коментираме ако някои си хареса нещо.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #18 on: 22, March, 2012, 20:25:54 »
Интересно би било за мен това проучване което си направил, дали може да се синтезира и да се пусне във форума за да "видим" как се държи пазара и от къде какви малцове можем да намерим за колекцийката :)

Забравих да ти отговоря на въпроса. Ето списъка който обновявам на телефона си всеки път като вляза в някой магазин и видя нещо познато. Разбира се не включвам всичко което се продава, защото кой го интересуват Macallan за 1000лв или нещо от сорта. Следя и няколко до 300лв, но главно защото са ми интересни дестилериите, не че ще ги купувам.

Aberlour 10yo 55.59 carfour
Aberlour Abunnah batch #31 180lv v slona
Ardbeg TEN (L6-150) май около 100лв. Ситняково (ненормална цена просто!!!)
Ardbeg TEN (L7 220 10:37 4ML) 79lv Vinelo (serdica centre)
Ardbeg TEN (L7 321 12:01 + 11:57 4ML) 76.50lv Vinelo (outlet centre)
Blairmhor 8yo blended malt 26 carfur
Bunnahabhain 12yo 89lv na solunska (ама вече го затвориха :)
Cadenhead campbeltown 50% 80lv v slona
Caol Ila 12yo 58.99 Carrefour
Caperdonich 39yo 42.2 lonach 1969 cask strength 285lv. Халите
Clynelish 14yo 62.95 Carrefour
Clynelish 1991/2008 cl-br:169-if 174lv. Ситняково
Glen mhor dt 40.2 12/75-4/09. 442lv cask4035 bottle 22/250 – Халите
Glengoyne 14yo 1l. 77.70lv Тошко (но май го продаде вече)
Glenmorangie 10yo 53.99 mandarin
Grand MaCnish blend 12.99lv pikadil (на промоция, иначе е около 20лв.)
Highland Park 1981 56.3% mackillop 300lv whiskytabaccohouse
Inverliven 29yo 05.1978 04.2008 DT rarest of rare 45.5 cask 1878 285lv. Халите
Knockando 21yo 1988 139.90lv master reserve  Тошко
Laphroaig 10yo 59lv 700ml. & 70lv 1л. в магазина на Тошко (Алабин и Графа), малката бутилка е на тази цена във Vinelo)
Nikka from barrel 51.4% 500ml 62.90lv. (Тошко?)
Port Charlotte PC7 160lv (Тошко)
Port Charlotte PC9 под 100лв (Тошко)
Rosebank 1981 20yo 62.3 rare malts 300lv. Халите
Rosebank 1989-2006 55:3% murray macdavid 200lv Ситняково
Scapa 16yo 79.55lv Picadili
Smokehead 43% 80lv ian macleaod в Слона (жълтите павета до парламента)
Spring 18yo 153lv. Това не съм записъл къде е :)
Springbank 10yo 100proof 114lv whiskytabaccohouse
Strathisla 12yo lj61.80lv в едно магазинче на Дондуков и Левски до Дон Домат
Talisker 10yo 59lv Vinelo (в Carrefour имаше промоция по едно време за 56лв)
Whyte & Mackay 13yo blend 56,99lv roda
Whyte & Mackay Special blend 19.69lv roda
Yamazaki 12yo 95.5 хм, тази цена ми се вижда висока. Мисля че върви в 80те лв.

Dobrev

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +19/-1
« Reply #19 on: 23, March, 2012, 15:19:24 »

Забравих да ти отговоря на въпроса. Ето списъка който обновявам на телефона си всеки път като вляза в някой магазин и видя нещо познато. Разбира се не включвам всичко което се продава, защото кой го интересуват Macallan за 1000лв или нещо от сорта. Следя и няколко до 300лв, но главно защото са ми интересни дестилериите, не че ще ги купувам.

Aberlour 10yo 55.59 carfour
Aberlour Abunnah batch #31 180lv v slona
Ardbeg TEN (L6-150) май около 100лв. Ситняково (ненормална цена просто!!!)
Ardbeg TEN (L7 220 10:37 4ML) 79lv Vinelo (serdica centre)
Ardbeg TEN (L7 321 12:01 + 11:57 4ML) 76.50lv Vinelo (outlet centre)
Blairmhor 8yo blended malt 26 carfur
Bunnahabhain 12yo 89lv na solunska (ама вече го затвориха :)
Cadenhead campbeltown 50% 80lv v slona
Caol Ila 12yo 58.99 Carrefour
Caperdonich 39yo 42.2 lonach 1969 cask strength 285lv. Халите
Clynelish 14yo 62.95 Carrefour
Clynelish 1991/2008 cl-br:169-if 174lv. Ситняково
Glen mhor dt 40.2 12/75-4/09. 442lv cask4035 bottle 22/250 – Халите
Glengoyne 14yo 1l. 77.70lv Тошко (но май го продаде вече)
Glenmorangie 10yo 53.99 mandarin
Grand MaCnish blend 12.99lv pikadil (на промоция, иначе е около 20лв.)
Highland Park 1981 56.3% mackillop 300lv whiskytabaccohouse
Inverliven 29yo 05.1978 04.2008 DT rarest of rare 45.5 cask 1878 285lv. Халите
Knockando 21yo 1988 139.90lv master reserve  Тошко
Laphroaig 10yo 59lv 700ml. & 70lv 1л. в магазина на Тошко (Алабин и Графа), малката бутилка е на тази цена във Vinelo)
Nikka from barrel 51.4% 500ml 62.90lv. (Тошко?)
Port Charlotte PC7 160lv (Тошко)
Port Charlotte PC9 под 100лв (Тошко)
Rosebank 1981 20yo 62.3 rare malts 300lv. Халите
Rosebank 1989-2006 55:3% murray macdavid 200lv Ситняково
Scapa 16yo 79.55lv Picadili
Smokehead 43% 80lv ian macleaod в Слона (жълтите павета до парламента)
Spring 18yo 153lv. Това не съм записъл къде е :)
Springbank 10yo 100proof 114lv whiskytabaccohouse
Strathisla 12yo lj61.80lv в едно магазинче на Дондуков и Левски до Дон Домат
Talisker 10yo 59lv Vinelo (в Carrefour имаше промоция по едно време за 56лв)
Whyte & Mackay 13yo blend 56,99lv roda
Whyte & Mackay Special blend 19.69lv roda
Yamazaki 12yo 95.5 хм, тази цена ми се вижда висока. Мисля че върви в 80те лв.

Има някои неща които грабват окото, например Port Sharlotte PC9, Springbank 100%proof, Aberlour Abunnah batch #31, Nikka from barrel, на пръв поглед които са ми интересни за бъдеща покупка :)
Aberlour Abunnah batch #31 мисля че мога да го намеря на по-добра цена.