Author Topic: Топ 20 уискита,които трябва да опитате!!  (Read 21388 times)

Branko

• Sr. Member
  • Drams: +9/-0
Re: Топ 20 уискита,които трябва да опитате!!
« Reply #20 on: 25, October, 2014, 15:30:36 »
Днес отскочих до магазинчето от което си купувам уиски просто да видя какво има.Бяха пуснали доста неща на оферта и неможах да се здържа въпреки,че ги няма в списъка на atanas. Си взех две бутилки (а бях решил само да ида да видя какво има) едната е The Glenlivet 18 yo за 30 евро,а другата просто защото ми хареса бутилката и кутията- Langmorn 16 yo за 29 евро. Имаше и Далмор,но момчето ми каза да изчакам,че скоро ще почнат големите намаления

z-imaging

• Guest
« Reply #21 on: 25, October, 2014, 15:37:57 »
Bowmore 12yo бих го сменил с 15 darkest
задължително бих сложил Bruichladdich някакво
Edradour 10yo и Highland Park 12yo не са ми много изразителни
като пример за лек и много свеж драм би сложил Glen Grant 10
за Old Pultney 12yo също се колебая, в следващото ниво обаче 17 трябва да има, така че това тук може и да се пропусне
пушен Ben Riach също бих сложил, да се види че и в Спейсайд може да се прави добро пушено уиски

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #22 on: 25, October, 2014, 17:19:03 »
Bowmore 12yo бих го сменил с 15 darkest
задължително бих сложил Bruichladdich някакво
Edradour 10yo и Highland Park 12yo не са ми много изразителни
като пример за лек и много свеж драм би сложил Glen Grant 10
за Old Pultney 12yo също се колебая, в следващото ниво обаче 17 трябва да има, така че това тук може и да се пропусне
пушен Ben Riach също бих сложил, да се види че и в Спейсайд може да се прави добро пушено уиски
е, то на вкус другар няма :) исках да сложа Laddie Ten, но като не се намира лесно просто реших да пропусна дестилерията и да бъде включена в по-горната категория.
HP12 го включвам, защото носи уникален баланс между сладост и само загатване за пушек. Може би Ardmore Traditinoal, но нали и него го смениха с ново уиски, което не съм пробвал и реших да го оставя настрана.
Pultney 12 е уникален вклусов профил, който го няма в другите уискита, които съм изброил.
BenRiach пушен - да, но за по-напреднали. Това е списък за начинаещи. Нека да открият традиционните пушилки и после да си разшири кръгозора. Това ми е логиката при избора.
GG10 не съм го пробвал, а за Major's reserve реших, че макар и да ми харесва, не е точно нещо което бих дал на прохождащ.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

z-imaging

• Guest
« Reply #23 on: 25, October, 2014, 20:19:57 »
е, то на вкус другар няма :) исках да сложа Laddie Ten, но като не се намира лесно просто реших да пропусна дестилерията и да бъде включена в по-горната категория.
HP12 го включвам, защото носи уникален баланс между сладост и само загатване за пушек. Може би Ardmore Traditinoal, но нали и него го смениха с ново уиски, което не съм пробвал и реших да го оставя настрана.
Pultney 12 е уникален вклусов профил, който го няма в другите уискита, които съм изброил.
BenRiach пушен - да, но за по-напреднали. Това е списък за начинаещи. Нека да открият традиционните пушилки и после да си разшири кръгозора. Това ми е логиката при избора.
GG10 не съм го пробвал, а за Major's reserve реших, че макар и да ми харесва, не е точно нещо което бих дал на прохождащ.

ее така е, то нали за това всеки като си каже неговите 20 и ще се получи нещо по-представително:)
аз лично НР12 не бих го включил и защото от Оркни вече е включена Скапа а за следващото ниво скапа друга няма:) за Ardmore Traditinoal си прав. на феста ще видим новото за какво става дума
а GG10 го пробвай, на мен лично много ми харесва а и цената му е трепач (45лв. или подобна)

Branko

• Sr. Member
« Reply #24 on: 26, October, 2014, 10:01:31 »
И в краина сметка,кои уискита ще включва списъкат от топ 20 :)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-2
« Reply #25 on: 26, October, 2014, 10:22:12 »
Здравей колега "SanMarino" и добре дошъл!
Поздравления за темата, която започна! Много интересна и важна, а ефекта от нея е показателен. Това е и смисъла на нашия форум. Има място за всеки и ползата е очевидна, а неразработени теми продължават да се намират.
Списъкът на Наско е перфектен и е идеална основа за доразвиване с общи усилия.
Моят скромен принос в тази насока е следният:
1. Aberlour 10yo;
2. Glen Grant 10yo /твърдо "за" предложението на Z/;
3. Bowmore 12yo Enigma и 15yo Mariner, които за съжаление не се правят вече, но могат да се намерят все още;
4. Jura 10yo, а също така 16yo и "Superstition";
5. Longmorn 15yo - все още се намира, въпреки че беше заменен с 16-ка и
6. Нещо японско - трябва да има представител на този различен и красив свят, например Yamazaki от по-нисък клас. То и там нещата с годините се промениха;
7. Arran 10yo и
8. Tomintoul 10yo и 12yo.
По отношение на идеята за два списъка, един за начинаещи и един за напреднали, мисля че Lagavulin 16yo трябва да е във втория.

« Last Edit: 26, October, 2014, 10:33:59 by Evgeni »

Branko

• Sr. Member
« Reply #26 on: 26, October, 2014, 11:59:43 »
Перфектно. Супер списък и супер съвети,много благодаря на всички,които взеха участие в темата. :)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #27 on: 26, October, 2014, 13:57:39 »
Прегледа всичко постове и тук бяха споменати (директно или с линк) 43 уискита. Само 20 обаче може да са в списъка за начинаещи.
Пускам едно проучване, в което ставих само Шотландските малцове обаче. Иначе ако включим и целия свят ще стане съвсем труден избора.
Нека всеки който иска да гласува, но само за максимум 20 уискита. Така накрая ще получим любимите на форума 20 бутилки за "добре дошъл" на всеки желаещ да изследва уиски територията.

Ето го и poll-ът: https://docs.google.com/forms/d/1aeKTaHjgn3vSkByxr3qkiYg8dC1GyiOkroEGBpx9fgo/viewform?usp=send_form
« Last Edit: 26, October, 2014, 14:12:40 by atanas »

Branko

• Sr. Member
« Reply #28 on: 26, October, 2014, 14:37:09 »
Супер :) Резултатите от глъсуването ще са много полезни не само на мен,а и на много други :)

z-imaging

• Guest
« Reply #29 on: 26, October, 2014, 15:19:44 »
готово  dram
точно този бенриах обаче го махни (ако не е късно), колкото и да ми е любим, просто защото вече е спрян и скоро няма да го има изобщо :)

rasty

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +6/-1
« Reply #30 on: 26, October, 2014, 15:45:05 »
Наско, още първоначалния ти списък беше супер и до голяма степен се припокрива и с моите 20.
Леки разминавания е нормално да има заради лични предпочитания на един или друг от нас.
Съгласен съм и с Евгени за Lagavulin 16, много хора са го пробвали в самото начало и повечето от тях изобщо не могат да осъзнаят какво слагат в устата си. Да не говорим, че на тези, които не им хареса, си изграждат кофти мнение за малцовото уиски като цяло.
Сходна ми е логиката и за Фарклас и Дронах 15 - по-добре е да се пробват 12г версии, за да оцениш надграждането при 15-ките. Все пак говорим за топ 20 за начинаещи, а не по-добър продукт измежду 12 и 15г. 

Единственото, което ми се струва, че очевидно липсва, е представител на Glenfiddich. 12-ката в никакъв случай не е нещо невероятно, но пък е най-продавания синъл малц в световен мащаб, така че ми се струва уместно да се включи в основния списък (не всеки ще се сети да попълни допълнителното поле в "poll"-a).  dram

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-2
« Reply #31 on: 26, October, 2014, 17:00:27 »
Браво Наско!
Ще стане много интересно проучване, а окончателния списък трябва да го "окачим" на видно място в заглавната страница на форума!
Ще попълня анкетата с най-голямо удоволствие!
 "Racty" е напълно прав за "Glenfiddich" 12 yo. Аз не го посочих, защото не съм голям почитател на дестилерията, просто защото е много комерсиална и от нея най-много ми допада 18-та, но все пак дванадесет годишния представител е най-продаваното сингъл малцово уиски в света. Щом списъкът е за начинаещи, смятам че е задължително в него да присъства и това уиски.

z-imaging

• Guest
« Reply #32 on: 26, October, 2014, 17:07:12 »
Съгласен съм и с Евгени за Lagavulin 16, много хора са го пробвали в самото начало и повечето от тях изобщо не могат да осъзнаят какво слагат в устата си. Да не говорим, че на тези, които не им хареса, си изграждат кофти мнение за малцовото уиски като цяло.
Сходна ми е логиката и за Фарклас и Дронах 15 - по-добре е да се пробват 12г версии, за да оцениш надграждането при 15-ките. Все пак говорим за топ 20 за начинаещи, а не по-добър продукт измежду 12 и 15г.

точно!  dram

Branko

• Sr. Member
« Reply #33 on: 26, October, 2014, 17:12:44 »
Със нетърпение чакам готовия списък.Според мен нетрябва да се спира до тук.Може да се продължи и с 2-ро ниво и тн.Това ще е много полезна информация.

VP

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +4/-0
« Reply #34 on: 26, October, 2014, 17:49:41 »
Аз бих добавил и Ардбег 10 и Фидих 15.

Иначе браво за темата и за анкетата. Ще ми е от помощ и на мен.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #35 on: 26, October, 2014, 19:42:59 »

Ardbeg 10 е вътре. За Фидиците никой нищо не каза и не ги включих

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #36 on: 26, October, 2014, 19:46:03 »

Затова сложих и двата - който иска да гласува за екземпляра който смята.
Единственото, което ми се струва, че очевидно липсва, е представител на Glenfiddich. 12-ката в никакъв случай не е нещо невероятно, но пък е най-продавания синъл малц в световен мащаб, така че ми се струва уместно да се включи в основния списък (не всеки ще се сети да попълни допълнителното поле в "poll"-a).  dram
Ами ще го добавя 12г Фидих.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #37 on: 26, October, 2014, 19:47:00 »

Ardbeg 10 е вътре. За Фидиците никой нищо не каза и не ги включих

Ха, сега като отворих гледам, че май съм изпуснал десятката на Ардбег.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #38 on: 26, October, 2014, 19:52:09 »
готово  dram
точно този бенриах обаче го махни (ако не е късно), колкото и да ми е любим, просто защото вече е спрян и скоро няма да го има изобщо :)
Ами ти поиска БР, а не предложи нищо, та сложих каквото последно се дискутира във форума.
Кажи кой BR искаш и ще го добавя

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #39 on: 26, October, 2014, 19:58:32 »
Интересно наблюдение - от 6-ма отговорили има само 3 уискита които са фигурирали и при шестимата :) Това направо ме изуми! :o (имам предвид, че само 3, иначе тези три са абсолютно логични).