Author Topic: Топ 20 уискита,които трябва да опитате!!  (Read 19652 times)

Branko

• Sr. Member
  • Drams: +9/-0
Здравейте на всички.Прегледах почти целия форум,но неможах да намеря темата която ме интересува.А именно топ 20 уискита които трябва да се опитат.Преди година работех в склад за алкохол и от там ми останаха няколко бутилки уиски.Постепенно "колекцията" ми се разрасна и сега имам някаде към 30-35 бутилки уиски,както и 20 бутилки с брендита и коняци.Търся информация за уиски което си струва да имаш.Не говоря за бутилки от по 1000-2000 лв,а нещо което да е добро съоношение качество цена.Нов съм във форума и не разбирам много от това питие,но съм запален колекционист,пък и тук имам възможност да си закупя качествен алкохол на достъпна цена.

vutzov

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +6/-0
Здравей SM, във форума има доста полезна информация и в тази посока, но точно така структурирана и аз не помня да съм я срещал. Ако искаш сподели ти какво точно имаш и може би там ще са някои от твоите (стартови) топ 20 :).

Branko

• Sr. Member
Aми освен тези които са в линка (в потписа ми) имам също и:
Glenfiddich 12,15,18
Dimple 15
Имам и серия Glenfarclas 12,15,21,25,30,40
Talisker 10,18
Bushmills 10,16,21
The Glenlivet освен 12 също и 15,16,18 и 21
Да си кажа чесно от сичките които имам съм опитвал 2 или 3 мак

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +20/-4
От нещата,  които имаш си струва да се опита всичко, но не е задължително да си отваряш бутилките. Има барове повечето твои неща ги има, е там могат да те метнат, разбира се. Ако си от София колегите ще ти кажат два - три бара дето сме ги проверили и даже има още по-шарени неща. Мастерпийс, Калдо например.
Можеш да дойдеш на феста ида избираш между поне сто уискита.
На фарклас има миниатюри, на гленливет , гленфидик, талискър, обан лагавулин, крагамор и т. н. - двестаграмки .

z-imaging

• Guest
топ 20 е тегава работа
аз имам една книга "1001 уискита които трябва да се опитат преди да умреш"  ;D до едно време отбелязвах кои съм успял да пробвам, ама вече ползвам за това уискибейз, ама нямат пробване, не е майтап работа:))
Иън Бъкстън пък има издадени вече 3-4 книги "101 уискита... нещоситам", всеки път са по-различни и с различна идея групирани
та 20... то докато не опиташ поне 50 трудно ще знаеш сам даже кое наистина е трябвало да се опита
така че тези фаркласи, ливет, талискер ги подкарвай наред. всичките са за пиене, няма колекционерски сред тях че да ги пазиш  dram

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
z-imaging, май бъркаш колекционирането със спекулата. Всяко едно уиски е смислено да се колекционира стига човек да има фокус при правенето на колекцията. Колекционирането е краста, а спекулирането е порок, ако мога да прибягвам до аналогии  ;D
Мисля че може като форумисти е добре да направим няколко списъка за начинаещите. Може и да пусна един poll в който всеки да допълва и да гласува, така ще се получи добър списък.
За всеки от тези списъци е добре да дадем и някакво описание и ограничение, че да не станат с по 100 уискита в тях.
Примерно: 10-те/20-те шотландски малца, които трябва да пробва всеки начинаещ, преди да мине на следващото ниво. Примерно в ценови диапазон до 100лв и да са покриват всички вкусови стилове.
Нещо такова. АКо не се получи - здраве да е.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Branko

• Sr. Member
аtanas. По точно нямаше как да го кажеш ЕВАЛА. Точно това търся аз.Както казах по горе запален колекционер съм и това ми е крастата. Не ми е голямо желанието да ги опитам,а да събера уискита които са качествени и предпоитани от разбирачи. До сега карам на сляпо и събирам всичко.Нее като с монетите,те си имат тираж и се знае коя колко се търси. Идеята ти е направо супер.Наздраве :)

z-imaging

• Guest
z-imaging, май бъркаш колекционирането със спекулата. Всяко едно уиски е смислено да се колекционира стига човек да има фокус при правенето на колекцията. Колекционирането е краста, а спекулирането е порок, ако мога да прибягвам до аналогии  ;D

хаха, прав си в това което казваш :) то при мен е малко по-сложно разделението и от там се получи и така малко неясно. та:
1. уискита за пиене, намиращи се свобно на пазара, не са спрени и тн, цената им е каквато си е, няма спекула
2. интересни уискита от които бих си запазил шише. важно е пак да са все още на ок цени. тук влизат разни по-ограничени серии, сингъл каскове, или просто което лично на мен ми е харесало, по-рядка дестилерия и тн., готина опаковка, или пък нещо старо което обаче никой не иска
3. уискита за спекула:) пример - на ардбег рилийзите или фестивалните айла бутилки :))) а да, и новия баумор девил също :))
важно уточнение - горните множества могат да се пресичат. това води до разни неудобства свързани с пиенето и джоба...

та по моята класификация въпросните неща са твърдо в група 1 - за пиене:))))
но пък както казваш всеки може да колекционира каквото му е кеф  dram

за списъците ще е интересно. разделянето на ценови категории обаче мисля е задължително

z-imaging

• Guest
Нее като с монетите,те си имат тираж и се знае коя колко се търси. Идеята ти е направо супер.Наздраве :)

и уискитата си имат тираж и се знае кое колко се търси:)

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +18/-2
Светът на уискито е голям и красив и едно от най-големите му достойнства е удоволствието, което напитката доставя на сетивата ни.
Ако все някога бутилките ще бъдат отворени, ето няколко добри идеи:
1. http://www.youtube.com/watch?v=c5gtaAVXZak
2. http://www.youtube.com/watch?v=jqQ3LhK9B4E
3. http://www.youtube.com/watch?v=lCXkAy5XvcU
4. http://www.youtube.com/watch?v=jTMdBcuynqg

тези клипове са насочени към колекционирането и инвестирането в уиски:
1. http://www.youtube.com/watch?v=dlRTPA8qvtc
2. http://www.youtube.com/watch?v=U7A1fzqnnA0
3. http://www.youtube.com/watch?v=BGZOQRUqZpU - тук става дума за фалшификати на колекционерски екземпляри

Иначе, ако трябва да съставя списък тип "моето лично топ 20", бих включил задължително Glendronach 15 YO, Laphroaig Quarter Cask, Lagavulin 16 YO, Oban 14YO, Ardbeg Ten... Всъщност мога да изброявам до утре.
п.п.: без Стратайла не може!

z-imaging

• Guest
Re: Топ 20 уискита,които трябва да опитате!!
« Reply #10 on: 24, October, 2014, 22:07:58 »
еее мерси за клипчетата на Ралфи, не ги бях гледал, 100% съм съгласен с него за колекционирането и пиенето  dram

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #11 on: 24, October, 2014, 22:21:42 »
Първо реши дали искаш да си наясно с вкусовете - да си запознат с тая наука. После мисли да влагаш - мисля че си наясно, че са две разлечни неща.
Аз например имам купен през 1983 г. от Бомбай Балантайнс 15 - не се прави от 20 г. - ценен е като придобивка - вкуса му не ме интересува, няма да го отварям. Но отворих Лафройг 15 и Октомор 02.2 /някои от пишещите братя ги опитаха/, ако ги пазех,  щеше да има далавера, Октомора сега струва 687 евро. Но не съжалявам. По ми е кеф да ги споделям, отколкото да инвестирам /не забравяйте, че си изкарвам хляба с продажба на уискита/.

Branko

• Sr. Member
« Reply #12 on: 24, October, 2014, 23:11:25 »
Според мен да се научиш да познаваш вкусовете и разбираш специфичноста на сяко едно уиски си е цяла наука.Нещо,което изисква много време и подходяща среда. Аз съм начинаещ в тази материя и за сега се стремя само към сабирането,да си чеша крастата и да си пълня равтовете секцията.И затова се обърнах към Вас за някакви насоки.Тук се намират доста интересни артикули на доста атрактивни цени.Гледам и сравнявам цени в БГ саитове и в магазините тук.Разликата е огромна за някои уискита.Вчера си купих Карду сингъл малт 12 годишно за по малко от 20 евро.Цените в БГ са по 52 до 62 лв.Сега съм се насочил към един Джак Даниелс Синатра селект :) 

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #13 on: 24, October, 2014, 23:30:24 »
Синатрата е сериозна цифра.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #14 on: 24, October, 2014, 23:32:50 »
Моите топ 20, които трябва да се опитат от всеки в началото (всичките са под 90лв) в азбучен ред:
Auchentoshan 12yo
Balvenie Double Wood 12yo
Bowmore 12yo
Bunnahabhain 12yo (46%)
Caol Ila 12yo
Clynelish 14yo
Cragganmore 12yo
Edradour 10yo
Glendronach 12yo
Glenfarclas 12yo
Glenlivet 15yo
Glenmorangie Original 10yo
Highland Park 12yo
Lagavulin 16yo
Laphroaig 10yo
Old Pultney 12yo
Scapa 16yo
Springbank 10
Strathisla 12yo (старата бутилка, новата не съм пробвал)
Talisker 10yo

Branko

• Sr. Member
« Reply #15 on: 24, October, 2014, 23:36:57 »
Синатрата е сериозна цифра.

Еми 129 евро е в магазинчето от което си пазарувам.Много красива бутилка с много добре направена кутия. Красота :)

Branko

• Sr. Member
« Reply #16 on: 24, October, 2014, 23:41:53 »
Супер списък :) 4 съм ги уцелил :)

z-imaging

• Guest
« Reply #17 on: 25, October, 2014, 00:19:39 »
списъка е ок по принцип, малко неща бих сменил
но мисля че трябва да подходим малко по-систематично
според мен тези 20 уискита трябва да отговарят на следните условия:
- да има поне 1 от всеки регион в шотладия
- да има пушено и не пушено
- да показват отлежавания в различните видове бъчви - екс шери, екс бърбън, нов дъб и тн.
- да има и cask strength уиски
- да има и такива с микс от бъчви, финиширане в друга бъчва и тн.

sharksfin

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +18/-2
« Reply #18 on: 25, October, 2014, 07:59:07 »
Струва ми се ,че много от вас колеги пренебрегват Далмор. Независимо от комерсиализацията, уискито е чудесно. Макалан също е уиски, което всеки трябва да пробва. Независимо, че много им падна качеството. Хубавото е, че го има в почти всеки бар и въобще не е нужно човек да се изръси за цяла бутилка, като за същи пари може да се сдобие с нещо много по-добро

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #19 on: 25, October, 2014, 14:57:34 »
- да има и cask strength уиски
- да има и такива с микс от бъчви, финиширане в друга бъчва и тн.
Тези двете ги оставих за следващото ниво. Другото съм го включил. Нов дъб също според мен е за по-нататък.