Author Topic: Предложения за теми и съдържание на срещите  (Read 4244 times)

z-imaging

• Guest
Целта на тази тема е да се натрупват и обсъждат предложения за теми и съдържание на срещите, като по този начин се даде възможност за достатъчно време за организирането им.

Като за начало пускам малък списък с теми които са ми идвали на мен като идеи или някой е споменавал по време на миналите срещи. Списъка е примерен, конкретен ред в него няма. При предлагане на нова тема за по-лесно и прегледно може да я добавям в списъка. Ако някоя от тези теми вече е правена казвайте да я махам или пък да стои но да се прави с различни уискита. Ако някоя тема се хареса и се натрупа необходимата бройка от уискита които могат да се осигурят я правим практически.

И темите към момента:

Европейски уискита - Тодор спомена нещо такова последния път, идеята е да се включат само не-шотландски и не-ирландски уискита: английското, шведско, френско и тн. Това по спомени, ако е била друга идеята ще се коригирам

Екзотични уискита - подобно на горната тема но с уискита от индия, тайван, япония и тн. Чисто японска тема май е правена едно време, но не пречи да се включи и в една такава някой японец за пълнота на решението :)

Винен финиш - доста дестилерии експериментират с финиш в бъчви от най-различни вина, заслужава си да се направи сравнение

Portwood - след шери срещата защо не и порт. Аз лично имам разни любими такива уискита

Опушени уискита, но не от Айла - предложение на Евгени

Айла, версия 2 - предложение на Евгени

Затворени дестилерии - Наско, идея за националната среща

Блендове - Наско

вертикал / хоризонтал - Наско, тази тема може да се върти и по-често, само се сменя дестилерията:)

И тук сте вие ;) Идеи за други теми, идеи за конкретни уискита по някоя от темите - нещо което сте пробвали и искате да сравните с друго, нещо което знаете че може да намерите или имате, нещо което искате да пробвате но ви е страх да си вземете сами бутилка... Събираме предложенията и действаме!

Тази тема не е само за софийските срещи, във Варна и Пловдив ако са се изчерпали от към идеи също да се включват. Защо не и едновременно да се направи еднаква тема на няколко места?

dram
« Last Edit: 25, February, 2014, 15:58:13 by z-imaging »

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-2
Много добре са описани идеите, предложенията и дискусиите! Допълвам още две неща, които се споменаваха досега. На последната среща се предложи отново да направим събиране на тема "Айла", а при предишни събирания ставаше дума, че ще е интересно да направим среща на тема "Опушени уискита, но не от Айла". Втората идея почти беше осъществена на срещата от 26.11.2013 г., но мисля, че в нея има още потенциал и в едно по - далечно бъдеще би могла да предизвика сериозен интерес.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
аз обмислям тема: Затворени дестилерии, но по-скоро си я представям за националната среща.

Също така ми се иска да направим един вертикал (едни уискита от различни периоди) или хоризонтал (гамата от уискита в един период) на една дестилеря - подобно на това което направихме с Laphroaig преди време.

Забравих: Блендове

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

z-imaging

• Guest
Добавих ги горе за по-лесно проследяване  dram

Станаха 9 идеите за бъдещи теми, да изберем коя ще е след ирландската и да почнем да я пълним от към съдържание?

z-imaging

• Guest
ето набързо идеи за Portwood / Port finish...

шотландски:
Tomintoul 12 Year Old Portwood Finish
Glencadam 12 Year Old Portwood Finish
Benriach 17 Year Old / Solstice 2 / Peated / Port Finish
Benriach 15 Year Old / Tawny Port Wood Finish
Balvenie 21 Year Old / Port Wood Finish
Edradour Port Wood Finish
Glenmorangie Quinta Ruban
Arran Port Cask Finish
Cragganmore 2000 Port Wood Finish - Distillers Edition
GlenDronach 15 Year Old (Tawny Port Cask Finish)

други:
Penderyn Portwood
Kavalan Concertmaster / Port Cask Finish
Tyrconnell 10 Year Old / Port Finish

9 от всичките тези неща съм ги виждал да се продават тук (онлайн), може и от другите да има нещо, може да има и още варианти, Тодор да помага :)
От всичко изброено Balvenie-то е с най-сериозна цена, но пък нали уж и по едно такова можем да вмъкваме?
« Last Edit: 26, February, 2014, 00:01:38 by z-imaging »

Izmamnica

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +14/-0
При Жоро, в Masterpiece също има възможност да се вземат цели бутилки, ако не знаете. Поемам да поразпитам. темата много ми харесва. Ще проверя и при Пламен Петров и Драго Драганов.Тази вечер съм с изваден зъб. Не мога да ям, но зъболекарят каза да изпия едно за негово здраве..чудя се кое да бъде?! :)

z-imaging

• Guest
Ако ти е натъпкал мястото на извадения зъб с една кафява и силно миризлива гадост по препоръка от моя зъболекар се пие Лагавулин ;D ;D

Izmamnica

• Active members
  • Aficionado Member
какво мислите да включим и това, хем е и опушено: http://www.youtube.com/watch?v=Ppgk9PkkQ4A   

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
какво мислите да включим и това, хем е и опушено: http://www.youtube.com/watch?v=Ppgk9PkkQ4A
ами това е в на Евгени темата за пушени, но не от Айла

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

z-imaging

• Guest
ами нормално е някои неща да са подходящи за повече от една тема
Kavalan-а примерно по-добре да е в екзотичните
аз добавих още 2 шотландски - Cragganmore и GlenDronach, първото го мернах и тук да се продава
та има избор

Izmamnica

• Active members
  • Aficionado Member
 :) Хайде да подхванем три от темите, да разпределим уискитата и да поемем ангажимент кой кое търси. Така ще свършим работа наведнъж за три срещи напред? Държа да има Islay за да ми е и на мен добре. Също настоявам, когато има бърбън менюили както е сега ирландски, да се завършва с нещо нормално за да са поносими нещата..

Myuooki

• Full Member
  • Drams: +1/-1
Здравейте и от мен,съгласен съм с Akаshi и с др колеги,че настъпи момента за Islay среща,тъкмо навлизам ежедневно в опушeните уискита,колкото до завършека на срещите,наистина трябва да има някой шотландски малц при бърбън среща или при някакъв др вид меню без шотландски.

z-imaging

• Guest
ами давайте Айла тогава, ето, 8 дестилерии, избирайте по едно от 5 от тях и да действаме dram

zidouble

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +8/-0
    • miniature collection
Според мен нещо генерално се бърка или поне се разминава донякъде с моето виждане. Може и аз да бъркан, но за мен идеята за един тест, не е да се вземат 5 бутилки от магазинната мрежа за да ги опитаме. Според мен при желание може да го направи всеки в различни заведения. Моето виждане за такъв тест е след като се реши каква може да е темата, да се намерят по възможност повече неща, които не са срещани прекалено често и евентуално да се допълни с по-често срещани бутилки. Тъй като хората са повече, респективно възможностите са повече, според мен това не е толкова трудно осъществимо.

Това допринася за качеството на тестовете и добиване на по цялостна представа.
Така ще бъдат облагодетелствани хора които са пробвали повече неща и няма да им се припокриват предишни тестове.
По този начин по-нови потребители ще могат да опитат неща, които сигурно друг път няма да пробват.

Лично за мен добро решение е да се тестват различни неща от една и съща дестилерия или 2 близки дестилерии по вкусов диапазон, независимо дали са бутилирани и от независими бутилиращи компании. По този начин мога да придобия по-пълна представа за самия продукт от няколко гледни точки и да реша дали да го зачеркна от желанията си или поне коя част от него не ми е по сърце.

Ще дам сравнително пресен пример с един от предишните тестове, по-точно на Лафройг. Мен ме впечатлиха 2 неща. Дивидента от това е, че няма смисъл да си купувам останалите, когато имам вече по-цялостно наблюдение.
« Last Edit: 26, February, 2014, 13:53:22 by zidouble »
колекция => Scotch Whisky miniatures

z-imaging

• Guest
Възможности много

И за да не откриваме топлата вода, ето 23 менюта с по 6 уискита на The Highlander Inn:

http://www.whiskyinn.com/_pdf/tastingmenus.pdf

dram

Myuooki

• Full Member
  • Drams: +1/-1
Съгласен съм с теб Zi,че е по-добре нещо не чак толкова срещано в магазинната мрежа да се опитва,но в някои случаи може да са доста по скъпички,което не се нрави на всеки.Но като цяло аз съм ,,за,, по-редки,а както и някъде споменахме и по-скъпи уискита,които наистина знаеш,че или трудно се намират или са скъпички.Относно допълването на вкусовете от сходни дестилерии и няколко продукта от една,също те подкрепям,напълно си прав,че по този начин си определяш уиски от съответната дестилерия,което евентуално да си закупиш по нататък.