Author Topic: SINGLE MALT SCOTCH WHISKY  (Read 2601 times)

DIMITAR

• Newbie
  • *
  • Drams: +0/-0
SINGLE MALT SCOTCH WHISKY
« on: 21, January, 2014, 21:39:38 »
Желая да събирам мнения,съвети,оферти,препоръки,относно списъкът от 116 дистилерии на сайта Whisky.com/single_malt.
Идеята ми е да си имам бутилка от всяка,по възможност налята от производителя.
Помагайте колеги! ;)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
Re: SINGLE MALT SCOTCH WHISKY
« Reply #1 on: 21, January, 2014, 22:28:07 »
Здравей и добре дошъл.
Нещо линкът, който си посочил, не се отваря, но въпреки всичко нека да ти дам малко първоначална информация преди да се впуснеш в амбициозната, но завидна кауза, за която говориш.

Първо относно дестилериите в Шотландия, защото предполагам за тях иде реч. В момента има 98-99 активни дестилерии, като някои от тях все още нямат официално уиски, т.е. отлежало поне 3 години, тъй като отвориха през последните няколко години.
Освен активните, има много затворени дестилерии - някои много отдавна, други по-скоро; едни напълно разрушени, други само с изстинали казани и прашасали помещения. Все още се намират уискита от една малка част от тях, но поради редкостта си са много скъпи.
Другото нещо което е важно е, че има дестилерии, които не бутилират своето уиски като сингъл, а всичкия дестилат отива или за блендове или в някои независими бутилировачи. Така че тези няма да ги намериш от производителя.

Другото нещо е дали искаш да ги колекционираш, т.е. бутилките да стоят затворени, или искаш да ги пробваш? Разбира се може да избереш нещо по средата. Мисълта ми е да имаш подход. Ако ще колекционираш е хубаво да решиш още в началото, дали твоята колекция ще остане стриктно тематична, т.е. по една бутилка от дестилерия, или ще събираш колекционерски бутилки (редки такива). Казвам го, за да не се наложи после да дублираш дестилериите, защото решаваш да събираш редки бутилки - просто ще ти се вдигне разхода за колекцията.

Ами това е на първо време.

А, за малко да забравя - не забравяй да пробваш, дори и да си решил да ги събираш, защото най-ценното по този път е откриването на различните профили които предлагат дестилериите, защото наистина вариациите са много.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

zidouble

• Active members
  • Sr. Member
  • Drams: +8/-0
    • miniature collection
« Reply #2 on: 22, January, 2014, 00:44:58 »
Не е лошо да прегледаш по-добре линковете в тази тема Има и един линк за всички скоч дестилерии. Хич не ми е много ясно как ги изброи точно 116. Хубаво щеше ако беше споменал какви са тези дестилерии - malt или grain. Да си призная, пробуди веселие в мен с поста и със събирането на "мнения, оферти и препоръки" последвано от желанието да си имаш "бутилка от всяка" и финиша с "помагайте". Надявам се не става въпрос за финансова помощ ? :)

Наско е обхванал почти всичко по-нагоре. Аз те съветвам да проучиш още малко нещата, преди да се хвърляш на нещо подобно, което ще доведе до ненужно разхищение на финансови ресурси.
колекция => Scotch Whisky miniatures

DIMITAR

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: 22, January, 2014, 10:46:08 »
Благодаря Ви за отговорите в първата ми тема  :)
Разбирам,че нищо не съм уточнил,затова ще се опитам според възможностите си да обясня какво имам в предвид.

1.От заглавието на темата си личи,че става дума единствено за single malt и Scotch.
2.Събирам по бутилка,каквато намеря,но за предпочитане бутилирана в дистилерията.Ясно ми е,че за някои ще се наложи да си взема от Аделфи,Дъглас Лейг,Дънкан Тейлър,G and M и други подобни ботлъри :(
3.Списъка от 116 е от whisky.com,който сега е с нов собственик и ъндър конструкшън и е най-меродавен(поне за мен).За момента имам около 70,които естествено,че си ги пием и набавяме нови след това.Нямам намерение да държа прашни и запечатани стъкларии в хола си :D
4.Моля за реални предложения,които да обсъдим за:

Allt-A-Bhainne           Aultmore               Benrinnes                Blair Athol             (Royal)Brackla           Braeval          Caperdonich             Coleburn               Convalmore             Craigellachie         Dallas Dhu                Drumguish            Glenallachie              Glenburgie             Glen Deveron          Glendullan             Glenesk                   Glen Flagler         Glenlochy                  Glenlossie              Glen Mhor               Glen Spey              Glentauchers           Glenugie                     Glenury Royal            Imperial                Inchgower               Inverleven             Kinclaith                   Ladyburn            Linkwood                  Litllemill                 Lochside                 Mannochmore         Millburn                   Miltonduff              Mortlach                   North Port              Pittyvaich                 Port Ellen              Rosebank                St.Magdalene           Strathmill                 Tamnavulin             Teaninich

p.s.радвам се,че доставих веселие на zidouble,ще съм щастлив,ако и ти ми помогнеш  ;)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +34/-2
« Reply #4 on: 22, January, 2014, 10:49:56 »
Добре дошъл колега!
Сигурен съм, че тук ще ти бъде интересно!
Пожелавам ти успех в амбициозното и трудно начинание! Аз дори не мога да си представя как би могло да се случи, но дано да успееш.
Наско е дал много правилни и практични насоки.
Не можах да проверя дали във форума има линка, който давам, но все пак се надявам да свърши работа.
http://www.maltmadness.com/whisky/map/Scotland/

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #5 on: 22, January, 2014, 13:30:19 »
Димитре, направих ти набързо една справка за тези които питаш и дали се предлагат. 1/4 от тях може и в БГ да се намерят. Може да ми пишеш на лични ако искаш да говорим по-подробно или да се чуем по телефон.

Allt-A-BhainneНа Перно-Рикар; тя е масовка за блендовете на Шивас; никога не е бутилирана официално като сингъл, така че ще трябва да я търсиш независим бутилировач
(Royal)BracklaОфициални има само от на Диажио специалните издания - Flora&Fauna и Rare Malts
AultmoreОфициални има само от на Диажио специалните издания - Flora&Fauna и Rare Malts
BenrinnesОфициални има само от на Диажио специалните издания - Flora&Fauna и Rare Malts
Blair AtholОфициални има само от на Диажио специалните издания - Flora&Fauna и Rare Malts, но има и стари OB
BraevalНа Перно-Рикар; не е бутилирана официално като сингъл, така че ще трябва да я търсиш независим бутилировач
CaperdonichЗнам само за едно OB от Chivas Brothers от преди няколко години. Те имат една много готина серия Cask Stregth Edition в която пускат официални издания на своите дестилерии. Тази е затворена, така че приготви сума.
ColeburnЗатворена, има ги в Rare Malts на Диажио.
ConvalmoreЗатворена, има ги в Rare Malts на Диажио, както и миналата година като Special Release (това реално замени старата серия Rare Malts)
CraigellachieОфициални има само от на Диажио специалните издания - Flora&Fauna и Rare Malts
Dallas DhuЗатворена, има ги в Rare Malts на Диажио, както и няколко специални издания. От скъпите и редки е.
DrumguishТова не е дестилерия, а марка. Уискито е дестилирано в Speyside Distillery
GlenallachieНа Шивас е и може да се намери като скорошно издание в Cask Stregth Edition серията
GlenburgieНа Шивас е и може да се намери като скорошно издание в Cask Stregth Edition серията
Glen DeveronТова не е дестилерия, а марка. Уискито е дестилирано в Mаcduff,
GlendullanОфициални има само от на Диажио специалните издания - Flora&Fauna и Rare Malts; както и няколко специални издания и не на последно място в серията Singleton - Singleton of Glendullan
GleneskИма и друго име - Hillside; затворена е; на Диажио Rare Malts; има и разни стари издания, но като цяло няма скорошни бутилки.
Glen FlaglerДругите им имена са  Killyloch и Islebrae; Затворена; почни не се предлага. Официални сигурно е невъзможно да се намерят вече. Има от Signatory, но на солена цена
GlenlochyЗатворена, има ги в Rare Malts на Диажио.
GlenlossieОфициални има само от на Диажио специалните издания - Flora&Fauna и Managers' choice
Glen MhorЗатворена, има ги в Rare Malts на Диажио и тази и е от много търсените, така че ще е скъпа
Glen SpeyОфициални има само от на Диажио специалните издания - Flora&Fauna,Managers' choice, Special Release 2010
Glentauchersтрудно ще намериш официлно, защото има само няколко лимитирани специални бутилки. Регулярно не е бутилирано като сингъл от много отдавна
Glenugieзатворена На Шивас е и може да се намери като скорошно издание в Cask Stregth Edition серията но е много скъпа
Glenury RoyalЗатворена, Rare Malts, както и има 40 и 50г. Но са скъпи както се сещаш
ImperialЗатворена; няма от производителя до колкото знам, обаче Gordon&MacPhail имат лиценз за официално бутилиране, така че техните може да се считат за OB
InchgowerОфициални има само от на Диажио специалните издания - Flora&Fauna, Rare Malts, Manager's Choice
InverlevenОще като Dumbarton; затворена, На Шивас е и може да се намери като скорошно издание в Cask Stregth Edition серията; Gordon&MacPhail имат лиценз за официално бутилиране, така че техните може да се считат за OB
Kinclaithмного отдавна затворена, само от индита и то доста слено
Ladyburnмного отдавна затворена, има официални, но са цифра и трудно се намира
LinkwoodFlora&fauna, Rare malts, G&M също имат лиценз за официално бутилирате - distillery label
Litllemillзатворена, но има още добро предлагане дори на официалната бутилка
Lochsideзатворена - само от индита
MannochmoreFlora&fauna, Rare malts
MillburnЗатворена, Rare Malts
Miltonduffима стара официална, както и в Cask Stregth Edition серията на Шивас
MortlachFlora&Fauna, Rare Malts, a тази година ще писнат и стандартна линия.
North PortЗатворена, Rare Malts
PittyvaichЗатворена, Flora&Fauna, Special release 2009
Port EllenЗатворена, Rare Malts; Special Releases 2001-2013
RosebankЗатворена, Flora&Fauna, Rare Malts
St.MagdaleneЗатворена, Rare Malts
StrathmillFlora&fauna
Tamnavulinнамират се официални от преди 10 годни
TeaninichFlora&Fauna, Rare Malts, Manager's Choice

DIMITAR

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: 22, January, 2014, 14:17:22 »
Благодаря ти,Наско!
Това е много,много полезна и изчерпателна информация!
В момента наблюдавам 6-7 бутилки от Флора и Фауна,малко ме дразнят,защото изглеждат еднакви,но са на приемлива цена.Иначе си абсолютно прав,че оставащите ще ми струват доста,но не бързам :)

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #7 on: 22, January, 2014, 14:36:46 »
Проблемът с F&F е, че цените изкуствено са вдигнати поради колекционерската им стойност - има много хора които искат цялата серия. Реално обаче, нещата които съм пробвал досега са посредствени като качество. Има и добри де, не споря, но като цяло са прекалено скъпи за това което е в бутилката. Диажио обаче не са от вчера и знаят как да правят пари от въздуха :)

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +20/-4
« Reply #8 on: 22, January, 2014, 18:21:35 »
Абе Наско, ти си се съдрал от писане. Време ти е за книга. Аз ще я продавам в магазина.
 А на Димитър да кажа, че май отива към 100 000 лв. Иначе му го пожелавам.
Също така от някои дестилерии не е зле да имаш по две различни бутилки, например от Бруклади аз имам пет и бих си взел поне още пет. Не мога да ги сравня - все са си готини, а пък са и доста различни. Също така кой Макалън  би си избрал?
« Last Edit: 22, January, 2014, 18:37:56 by todoresqu »

петър керемидчиев

• Global Moderator
  • Full Member
  • Drams: +1/-0
    • optimist1
« Reply #9 on: 30, January, 2014, 18:36:37 »
Добре дошъл Димитър,

Аз мога да ти помогна с различни ускита от   25 посочени от теб дестилерии.
Само че са на независимия бутилатор Дъглас Ленг.
Стига да имаш желание ако не държиш да бъде DB.
В противен случай за Конвълмор и пр. ще трябва да приготвиш доста солидна сума за DB.
Успех.