Author Topic: среща с тема oloroso sherry  (Read 4360 times)

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +20/-4
среща с тема oloroso sherry
« on: 21, January, 2014, 17:16:51 »
Здравейте, колеги.
Хрумнаха ми две неща:
1. Може би е време за среща.
2. Защо да не направим упражнение по тема; уискита от различни дестилерии отлежавали в еднакви бъчви, т.е. да опитаме по-трудна задачка - близки по вкус неща, да уловим нещо по-тънко като разлика.
Мога да предложа  Glendronach 15, Tomatin 18 ,  Tomintoul 12 limited ,Knockando 18  това са неща дето ги имам ще ги направя максимално приемливи като цени. Пепи имаше един готин  Ben nevis и разбира се кой каквото друго може да предложи. Ако ви харесва идеята, разбира се.
« Last Edit: 21, January, 2014, 17:51:18 by todoresqu »

Myuooki

• Full Member
  • Drams: +1/-1
Re: среща с тема oloroso sherry
« Reply #1 on: 21, January, 2014, 20:02:31 »
Идеята е страхотна!Аз съм за,надявам се и др да проявят желание!

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #2 on: 21, January, 2014, 22:06:13 »
Аз бих желал да вдигнем срещата с още едно ниво - дегустацията да бъде сляпа. първо ще прелеем уискито в еднакви шишета, за да няма подсещане. След това ще отбележим на всяка каква е и ще залепим отгоре нещо, за да скрием името. след това ще ги размешим едно хубаво и тогава ще разливаме.
Така няма да знаем кое какво е, което ще ни премахме предубеждението към различните уискита (може да се окаже, че сме ги пробвали вече).
Всеки ще определи своя фаворит и тогава ще обявим коя бутилка какво е.

Към посочените от Тошко можем да добавим и други предствители като glenfarclas 15, bushmills 16yo, edradour 12, Tomintoul 12 или 14 не помня кое беше в олоросо, има няколко финиша за които се сещам, че ги има налични Glencadam 14,  Glenmorangie, Auchentoshan. Сигурно има и някой Dalmore, Alberlour или Balvenie, които са в олоросо. Трябва да се проучи.

Ако изберем 4 ще се получи интересно.
Хубаво е да са на сходни градуси 40-46%

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

Myuooki

• Full Member
« Reply #3 on: 21, January, 2014, 22:11:45 »
Както винаги оригинален Атанас,съгласен съм и с твоето предложение.Би било чудесно така на сляпо да постреляме,да видим вкусовете и усещанията си.

z-imaging

• Guest
« Reply #4 on: 21, January, 2014, 22:20:04 »
изпревари ме за аберлор, фарклас и едрадур :)

звучи добре, аз съм навит

за малко да забравя - къде без макалан ;D
« Last Edit: 21, January, 2014, 22:23:56 by z-imaging »

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +34/-2
« Reply #5 on: 22, January, 2014, 10:58:35 »
Поздравления, Тошко!
Много добро и интересно предложение! И Наско се е представил на висота, както винаги!
Аз съм твърдо "за" и ще се включа! Ще бъде доста интересно!

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #6 on: 22, January, 2014, 18:17:42 »
Да кажем - уискитата ги правим 5. Избираме от дотук посочените. Спираме с информацията, за да е интересно, и както умувахме с Наско ще гледаме да са само олорозо шери т.е. максимално близки. Може даже да избегнем тези с две бъчви - бърбън и олорозо например, да се опитаме да са максимум близки. Гледах Буш 16 и Балвени 12 - те са с по две бъчви. Ако пък искате може да не се вманиячаваме толкова.

z-imaging

• Guest
« Reply #7 on: 22, January, 2014, 20:20:06 »
единия много краен вариант е дори и тук във форума да не се обяви кои точно ще са уискитата както тодор казва

аз предлагам друг по-лек с елементи на викторина - уискитата се знаят, но само един знае в кое шише кое е и им слага номерация от 1 до 5. на всички се раздава и по едно листче с имената на уискитата и трябва да отбележи кое кое е. събираме накрая всички листчета и пускаме на другия ден тук резултата :D

аз пак да разръчкам малко с риск някой да ми се разсърди - дискусията за затягане на организацията по сбирките нещо замря...

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #8 on: 23, January, 2014, 14:24:03 »
Честно казано, няма да ми издържи чивията до другия ден. Днес с Наско горе долу се ориентирахме какво да е менюто. Цените ще са не по-високи от миналия път, Наско държи да са 4. Идея на Евгени  - ще увием бутилките в хартия, или ще прелеем в номерирани стъклени. Действаме. Избирайте дата!

z-imaging

• Guest
« Reply #9 on: 23, January, 2014, 15:30:57 »
хаха добре, резултата се обявява в края на срещата :)
4 уискита ОК
последно над каква схема се спряхте - никакво предварително оповестяване кои ще са уискитата или ще се знаят кои са но трябва да се познае кое в коя чаша е налято?
възможен е и смесен вариант - примерно да има и едно което само наско да знае кое е а останалите да се обявят...

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #10 on: 23, January, 2014, 15:35:57 »
Ще пусна информация как ще протече срещата след като имаме твърди 4-(5) уискита.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #11 on: 24, January, 2014, 15:23:58 »
Малко информация. Към момента имаме 4 сигурно уискита, които са отлежавали изцяло в олоросо шери бъчви. Ако намерим и пета ще я добавим (в момента чакам отговор от две места). Ако някой има нещо предвид - да ми пише на Лични.
И четирите са сериозни уискита с възраст между 12 и 15 години. Мисля обаче, че ще е по-интересно за всички ако не ги обявявам - само собствениците на бутилките и аз ще знаем.
За да е интересно и на мен и на хората с бутилките обаче срещата ще протече по следния начин:
- ден или два преди срещата (може и непосредствено преди срещата, но ще е по-сресиращо) собствениците на бутилки и аз се събираме и преливаме малцовия сок в еднакви бутилки - даже си мисля да са цветни или от вино или пластмасови от вода - за да не се вижда добре цвета на уискито. Ще сложим стикер с името на уискито. Върху него ще залепим нов, чист стикер върху него, който ще скрие надписа. В началото на срещата, преди да разлеем, някой доброволец ще номерира бутилките без да знае кое какво е. Към този момент би следвало никой да не знае какво уиски има в дадена бутилка. Тогава разливаме.
Идеята е, както говорихме, да можем всеки сам за себе си обективно да оцени уискитата и да определи своя фаворит.
За тази среща ще е важно всеки да има по чаша за всяко уиски.
Как ви се струва?

Сега да определим дата! Ако ще караме традицията на вторниците - 28 или 4?

Ще видим и мястото къде ще е.

(вече има предложение и за следваща след тази - малцови алтернативи - Ром!)

z-imaging

• Guest
« Reply #12 on: 24, January, 2014, 15:39:05 »
Звучи добре!
Така наистина е чисто, без пристрастия с любими дестилерии, цена, години на етикета и тн. да си кажеш кое ти е харесало най-много. Предусещам доста изненади :)
Ако пък някой познае и дестилерията на някое или ехеее всички уискита мисля че заслужава и награда! dram

Myuooki

• Full Member
« Reply #13 on: 24, January, 2014, 18:01:14 »
Замисълът е страхотен!Само се надявам до неделя да кажете дали ще е на 28,че съм извън София?!

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +34/-2
« Reply #14 on: 24, January, 2014, 19:51:10 »
Много интересно и отговорно!
Със сигурност ще има напрежение /в добрия смисъл на думата/ и изненади.
Наско ще има повече ангажименти този път, с организационни въпроси и логистични дейности.
За следваща среща, която да е на тема "ром", съм твърдо "за"!

z-imaging

• Guest
« Reply #15 on: 24, January, 2014, 19:53:40 »
за датите - аз съм ОК и с двете
за 28 обаче ми се вижда прекалено малко времето, при цялата тази малко по-сложна организация
ако искате да е другата седмица, да сменим вторника с четвъртък или петък 30-31 ?

Izmamnica

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +14/-0
« Reply #16 on: 25, January, 2014, 03:01:00 »
Ние тук хубаво си говорим. Но мислите ли, че е време да започнем да полагаме усилия светът наоколо да стане малко по-приветлив и гостоприемен към нас и добрата напитка? Сега съм в Blender. Отне ми 20 минути да ме пуснат..Имат над 40 вида уиски. Въпреки това преживяването ми докато поръчвах стандaртно Glenmorangie беше покъртително. При втората чаша ми се притекоха на помощ.. едър мъж от Тел Авив :) Утре ще постна снимка...и ще си довърша мисълта. Но наистина само със затворени срещи...?!? Интересно ми е някой опитвал ли се е да пообучи барман и какво се е случило в резултат? И все пак с една добра напитка в ръка  dram :) от мен хубав уикенд!
« Last Edit: 25, January, 2014, 03:02:57 by Gela »

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
« Reply #17 on: 25, January, 2014, 18:05:37 »
 След като уточните дата, аз и Наско се разбираме предишния ден и правим преливането, лепенките ще ги изобретим бързо. На място трети човек ще   разбърка реда допълнително и само той ще  знае как и това е. Носим две чанти - едната с необозначените  , другата, която ще отворим накрая е за да разгледаме истинските бутилки. 
Питам се обаче 20 гр. при уискита, който ще сравняваме всяко с  всяко, не са ли малко.
И може би вече да започнем да правим списъка с присъстващи.
« Last Edit: 26, January, 2014, 17:39:06 by todoresqu »

z-imaging

• Guest
« Reply #18 on: 27, January, 2014, 13:52:38 »
явно няма да е утре, да заковаваме другия вторник като дата и да почваме със списъка?