Author Topic: Регламент за форума/срещите?  (Read 5618 times)

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +20/-4
Регламент за форума/срещите?
« on: 19, December, 2013, 17:48:11 »
Да се включа и аз. Смятам, че трябва да има взаимно уважение, че трябва да има правила. Едни пичове организират, смятат, разливат, носят, събират пари, после седмица се търсят да си оправят сметките. Мисля, че идеята на тези, които започнахме още от началото, беше съзаклятници да се събираме, а не някой да влачи и да сипва 40 минути на хора, които дори не се представиха. Другия път може да не стигне предвиденото. Твърдо съм за нови правила. Моите предложения са:
1. Ако не си предупредил - отпадаш.
2. Ако ще сме при Илия, измисляме да му се отплатим по някакъв начин.
3. Може би някаква такса за да участваш, ако щете да се трупат пари и след време да се купи нещо, ако изчезне например някоя чаша и т.н.  Нито Наско, нито Илия,  нито Пепи, нито Владо,  са длъжни да забавляват и поят някого.
4. Препоръчвам на всеки, който донесе някое по-манияшко уиски, да се оперира от всякакъв алтруизъм към останалите. Уискитата струват пари, а някои са трудно намираеми. За ментета и дума не може да става, ако искате ще ви изнеса лекция по темата.

z-imaging

• Guest
Re: Регламент за форума/срещите?
« Reply #1 on: 19, December, 2013, 18:38:53 »
Да се включа и аз. Смятам, че трябва да има взаимно уважение, че трябва да има правила. Едни пичове организират, смятат, разливат, носят, събират пари, после седмица се търсят да си оправят сметките. Мисля, че идеята на тези, които започнахме още от началото, беше съзаклятници да се събираме, а не някой да влачи и да сипва 40 минути на хора, които дори не се представиха. Другия път може да не стигне предвиденото. Твърдо съм за нови правила. Моите предложения са:
1. Ако не си предупредил - отпадаш.
2. Ако ще сме при Илия, измисляме да му се отплатим по някакъв начин.
3. Може би някаква такса за да участваш, ако щете да се трупат пари и след време да се купи нещо, ако изчезне например някоя чаша и т.н.  Нито Наско, нито Илия,  нито Пепи, нито Владо,  са длъжни да забавляват и поят някого.
4. Препоръчвам на всеки, който донесе някое по-манияшко уиски, да се оперира от всякакъв алтруизъм към останалите. Уискитата струват пари, а някои са трудно намираеми. За ментета и дума не може да става, ако искате ще ви изнеса лекция по темата.

+1 по всички точки (липсва ми иконка с палец нагоре)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
  • Drams: +34/-2
« Reply #2 on: 19, December, 2013, 22:49:04 »
Здравейте!
Тошко е прав! Като гледам какво остана от бутилките, с изключение на Аберлора-а, който Наско наля /шегувам се/, съществуваше реална опасност да не стегне за всички. А и сега, след срещата, продължавам да не познавам повечето от колегите, които тогава видях за първи или втори път.
Определено колегите, които неформално се ангажират с логистиката изпитват сериозно натоварване. На практика излиза, че 5/6 от участниците се наслаждават на удоволствието, а няколко човека се бъхтят, за да го осигурят. Очевидно трябва да се промени нещо и всички да участваме в общия замисъл! А любезните домакини трябва да бъдат компенсирани по някакъв начин! И те полагат огромни усилия да ни помогнат да се чувстваме добре и едното "благодаря" не е достатъчно да компенсира техните "жертви".
Мерките, които Тошко предлага, въпреки че в известна степен са малко крайни, са едно добро начало за създаване на ясни правила за бъдещите ни срещи. Тяхното съществуване ще бъде от полза за всички! Както гласи сентенцията още от римско време "Pacta clara boni amici" или "Чисти сметки-добри приятели".
Нека да обсъдим такива правила и както ги приемем, така да ги спазваме.
Явно дейността на форума се разраства /поздравления за Наско/ и вече сме 107 колеги. Това налага регламент в тази насока, за да може всички да се наслаждаваме на уникалната възможност да си комуникираме, най - яркото проявление на което са нашите срещи.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
  • Drams: +36/-1
    • Whisky Experience Bulgaria
« Reply #3 on: 20, December, 2013, 12:21:19 »
Здравейте всички,
Гледам празничното настроение е налегнало всички  :P

Отделям тази дискусия, започнала след последната среща в София, за да може да обсъдим дали са ни нужни правила и ако да - какви.

Още след създаването на форума обмислихме относно правилата, но го оставихме за по-късен етап, като достигнем някаква критична маса, т.е. когато има реална необходимост.

Дали сме там? Спорен въпрос, но определено излизат вече неща които налагат ако не регламент, то поне няколко правила които да вкарат срещите в някаква работеща рамка.
Давайте идеи, а аз ще се включа малко по-късно.

Само имайте предвид основната цел на форума - да приобщава колкото се може повече хора към света на уискито, т.е. да включва, а не да изключва.

Ако някой се чуди какво да ми подари за рождения ден, ето няколко идеи :):
http://whiskybase.com/wishlist.php?userviewid=3818

z-imaging

• Guest
« Reply #4 on: 20, December, 2013, 13:34:49 »
според мен като за начало трябва нещо по т.1 от списъка на тодор да се направи, дори и да не е директно в този вариант, може би нещо междинно:
- уискитата от темата се осигуряват само на записаните; за останалите - ако има останало
- ако някой е поканил още някого (то е ясно че винаги има вероятност някой да не дойде) задължително поне да напише в самата тема - поканих Х човека, от тях очаквам да дойдат едиколкоси...

предлагам също и при определяне стойността на това което се пробва на срещата цените да се закръглят към цял лев нагоре. това също може да се брои като начален вариант на т.3 с таксата, която е ок но ще е един допълнителен ангажимент за човека натоварен с нейното събиране, отчитане и тн.

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #5 on: 21, December, 2013, 00:40:29 »
Мислим приблизително еднакво и това е нормално, защото разсъждаваме в правилната насока.
Наско е прав, че идеята е да се приобщават хора, а не да се връщат. Същевременно, за да може събирането да достави удоволствие на всички, необходимо е то да се подчинява на определени правила, приети от всички участници. На първо място, особено важно е да се знае броя на присъстващите, за да се търси адекватно място, което да е удобно и да не притеснява нито участниците, нито домакините. Поради тази причина броя на присъстващите трябва да се знае предварително и това трябва да бъде отразено в темата на форума. Дори и да не се заявят лично, колегите могат да бъдат заявени по много начини във форума. От тази отправна точка започва решаването и на другите логистични въпроси като амбалаж, напитки, подложки, разливане и други.

Myuooki

• Full Member
  • Drams: +1/-1
« Reply #6 on: 21, December, 2013, 09:10:33 »
Здравейте и от мен,съгласен съм с всички Вас,че трябва да имама някакви правила.Последната среща беше хубава,но много непредвидени и много които така си дойдоха.Съгласен съм с всичко,което предлагате,много правилно-за да присъстваш трябва да си потвърдил,а ако не членуваш във форума,с който идваш да уведоми.Съгласен с някаква дори минимална такса-може чаша да счупим,да се излее от сипаното и пак да трябва да се налее и др дребни неща които да се покриват с тези пари,а накрая както Тошко отбеляза може да си купим нещо различно със събраните пари.Но за мен най-важно е за организацията отбелязването на хората,които ще идват и не на последно място,също както отбелязахте,компенсация за домакините,които много се стараят! Весели празници на всички!

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #7 on: 23, January, 2014, 15:07:58 »
Понеже отново излезе темата за правилата пускам една нова тема, която ще е затворена за коментари, в която ще събера всичко над което се съгласим дружно.
Тази тема ще остане за дискусия на правилата и при нужда аз ще правя промени във официалната публикация.
Погледнете ги тук и кажете и давайте да коменритаме. Трябва да сме измислили нещо до следващата среща.

z-imaging

• Guest
« Reply #8 on: 23, January, 2014, 15:24:37 »
звучи добре dram

коментари/допълнения:
- може да се наложи да има ограничения в броя на участниците според количеството на отделните уискита (напр. носи се отворена бутилка от нещо по-рядко) и/или местата в заведението където се провежда сбирката
- случва се някой да води човек, най-често приятелка/жена, който не участва в дегустирането и няма отношение към чаши, пари и тн. но трябва да се знае по някакъв начин с оглед на местата в заведението
- ако все пак дойде някой не записан как се процедира?

и едно практическо предложение за решаване на проблема с чашите - със записването за следващата сбирка всеки който има нужда от чаши да каже колко му трябват, да се обяви цена и да се донесе колкото са заявени и всеки да си купи нужното му количество. така за следващият път ще е подготвен
« Last Edit: 23, January, 2014, 15:34:56 by z-imaging »

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #9 on: 23, January, 2014, 15:38:25 »
коментари/допълнения:
- може да се наложи да има ограничения в броя на участниците според количеството на отделните уискита (напр. носи се отворена бутилка от нещо по-рядко) и/или местата в заведението където се провежда сбирката
- случва се някой да води човек, най-често приятелка/жена, който не участва в дегустирането и няма отношение към чаши, пари и тн. но трябва да се знае по някакъв начин с оглед на местата в заведението
- ако все пак дойде някой не записан как се процедира?

Чудесно - напълно забравих за ограничение в броя. И другите предложения са добри и ще ги включа.

todoresqu

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +20/-4
« Reply #10 on: 23, January, 2014, 15:43:56 »
Ако на някой дойде жена му, ще седи в ъгъла и ще се усмихва.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #11 on: 23, January, 2014, 15:52:39 »
и едно практическо предложение за решаване на проблема с чашите - със записването за следващата сбирка всеки който има нужда от чаши да каже колко му трябват, да се обяви цена и да се донесе колкото са заявени и всеки да си купи нужното му количество. така за следващият път ще е подготвен

за чашите нека да ги оставим отворени нещата - който от каквато чаша иска да пие. Иначе всеки знае къде може да си купи Glencairn. Освен това магазини за стъклария има колкото ни се иска, че и повече.

Izmamnica

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +14/-0
« Reply #12 on: 23, January, 2014, 22:21:39 »
Аз имам въпрос.  Правило 11 е различно от практиката до момента. Т.е. със сигурност да разбирам, че вече ние самостоятелно си определяме цената? :) Добре ли е в такъв случай да има някакви насоки(рамки)?

Наздраве на всички с Glenfarclas 105 от мен и една идея в тази посока: Хайде да си измисли тостове?!? :) и да ги включим в регламента.

Аз в момента се сетих за проклятие: Уискито ти да стане на вода! LOL

z-imaging :) колебах се, но не се стърпях. Аз без мъж може ли да дойда?  :P

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #13 on: 23, January, 2014, 22:26:27 »
Наско доста се е погрижил и потрудил да създаде регламент за срещите. Със сигурност може се дооформи още нещо и аз ще помисля по въпроса, но просто сега нямам никакво време. Във всеки случай, както си говорихме преди време, регламент трябва да има и това е правилния начин за провеждане на нашите срещи. Строги правила! Винаги ще има и недоволни, но вече ставаме доста хора, а такава обща дейност се провежда правилно само със строги и ясни правила. Няма друг начин.
Относно амбалажа, това също е много сериозен въпрос. Пепи носи по един багажник чаши и се чудя как още има нерви да извършва тази дейност. Точно поради тази причина аз, както и още няколко колеги, си нося свои чаши. Никой не е длъжен да жертва своя комфорт и време, за да създава удобства на друг. А и колегите от форума трябва да сме по - отговорни към уискито, така че нека всеки се сдобие със свой амбалаж. Едно е да носиш чаши за няколко човека, а съвсем друго е да носиш чаши за двадесет. За съжаление, по време на кризата доста магазини, в които се предлагаха хубави чаши затвориха, но и сега продължава да има голямо предлагане на пазара. Нека всеки инвестира в това, което му харесва и после да го ползва с удоволствие!
« Last Edit: 24, January, 2014, 10:18:49 by Evgeni »

z-imaging

• Guest
« Reply #14 on: 23, January, 2014, 22:38:38 »
Аз имам въпрос.  Правило 11 е различно от практиката до момента. Т.е. със сигурност да разбирам, че вече ние самостоятелно си определяме цената? :) Добре ли е в такъв случай да има някакви насоки(рамки)?

Наздраве на всички с Glenfarclas 105 от мен и една идея в тази посока: Хайде да си измисли тостове?!? :) и да ги включим в регламента.

Аз в момента се сетих за проклятие: Уискито ти да стане на вода! LOL

z-imaging :) колебах се, но не се стърпях. Аз без мъж може ли да дойда?  :P

хахаха мооооже:))

по т.11 мисля няма разлика от до сега - собственика да казва цената на цялата бутилка и после се дели на 20?

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #15 on: 23, January, 2014, 22:45:39 »
Ами не е различна практиката, но всички действахме по неписаната насока - cost recovery, т.е. себестойност. Аз по принцип като изчисля колко излиза за 20мл закръглям малко нагоре, но може би не е лоша идея и това което z-imaging каза - да се закръгли нагоре, до най-близкия лев. Аз обаче мисля, че стъпката на закръгляне да е 50ст., а не лев, защото като цяло идеята е да не се печели от носенето на бутилките. 
Хубаво е, че повдигаш въпроса, и ще добавя тази насока, за да е ясно на всички.

atanas

• Administrator
  • Connoisseur Member
« Reply #16 on: 06, February, 2014, 15:50:27 »
направих малка редакция на текста и добавих нещо за "предствавянето" на новите участници. Също така сложих уточнение, че иде реч за срещите в СОфия, макар че бих препоръчал и колегите по места да ползват част от тези принципи, защото като мине 10 бройката научастниците и става сложно.

Давайте коментари и да го заковаваме. Задължително да са в сила за срещата другия месец.

z-imaging

• Guest
« Reply #17 on: 06, February, 2014, 16:07:09 »
супер са dram

Дописвам нещо тук, не че е баш по темата с правилата но пък е свързано със срещите, и понеже днес водих два разговора на почти аналогична тема, за това:

Снимките които качвам от срещите са си за нас. За това и слагам и оригиналните файлове, големи, без всякакви watermarks и тн. Теглете и се забавлявайте :)
Ако на някой не му е приятно да го снимам, моля за извинение и да ме предупреждава да не го правя или после да махам някоя снимка на която счита че не е ОК.
Ако решите да качвате някои от снимките по лични албуми (примерно във фейсбук) моля не качвайте оригиналните файлове а някакви по-малки. Имайте предвид и че снимки масово се "крадат" и се ползват не по предназначение от всякакви псевдо сайтове, медии, вестници и тн. За много хора всичко де е в интернет е безплатно и може да прави каквото си иска с него:) На никой няма да му е приятно да види снимка от сбирката ни като илюстрация към тъпа статия по някаква друга тема. Също така имайте предвид че не всеки от хората по снимките би искал да бъде публикуван из разни други сайтове и албуми. В този случай аз няма да мога и да сваля снимката от там...

Малко дълго стана, ама понеже съм се сблъсквал с всичко това, по-добре да си кажа преди да е станал някой фал :)

Evgeni

• Active members
  • Connoisseur Member
« Reply #18 on: 06, February, 2014, 21:48:51 »
Съвсем резонно подсещане!
Аз, например, не желая моя снимка да циркулира безконтролно в интернет пространството! Винаги съм избягвал подобен ефект! И ще помоля колегите от форума да уважават волята на сниманите!
Поздравления на Наско за допълнението и представянето на непознатите колеги! Много важен момент!

Izmamnica

• Active members
  • Aficionado Member
  • Drams: +14/-0
« Reply #19 on: 21, February, 2014, 11:19:41 »
Здравейте, аз имам питанка. Как се случва точно инициирането на среща? Ако е форумна, редно би било това да става на тази платформа, с участието , коментарите и препоръките на всеки регистриран. Разбира се няма как и да се рови в мненията на всеки и да се усложнява всичко. Но се обърквам чисто практично. Решавам меню, предлагам го и предлагам дата? т.е. не е нужно да се спазва срещите да са веднъж месечно или планирани във времето с някаква логика и последователност..?
Говорихме си с z-imaging, че бихме искали да използваме възможностите на форума за да опитваме по-скъпи или по-трудно достъпни бутилки. За да можем после да решим дали лично да си купим такива. Тенденцията да се внимава с цената на това, което се подбира(да е ниска) е и ок и не дотам, според мен. Коментари? Мерси и хубав ден!

dram аз днес съм въздържател, че множко ми дойде :)